Суд перевірить на конституційність припис Цивільного процесуального кодексу України щодо перегляду за виключними обставинами рішення, постанови, ухвали суду, якими закінчено розгляд справи

Версія для друку

 

31 січня, 2024

 

Перший сенат 31 січня 2024 року на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розпочав розгляд справи за конституційною скаргою Євстіфеєва Микити Ігоровича.

Під час пленарного засідання суддя-доповідач у справі Ольга Совгиря поінформувала, що суб’єкт права на конституційну скаргу звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на конституційність окремий припис частини першої статті 423 Цивільного процесуального кодексу України (далі – Кодекс).

Згідно з частиною першою статті 423 Кодексу „рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами“.

Суддя-доповідач повідомила, що Конституційний Суд України 22 листопада 2023 року ухвалив Рішення № 10-р(II)/2023, яким, зокрема, визнав неконституційними пункти 1, 5 частини шостої статті 19 Кодексу.

Зі змісту конституційної скарги та долучених до неї матеріалів убачається, що після ухвалення цього рішення Євстіфеєв М.І. 24 листопада 2023 року звернувся до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду із заявою про перегляд за виключними обставинами ухвали Верховного Суду від 3 лютого 2023 року, якою йому було відмовлено у відкритті касаційного провадження.

Верховний Суд, посилаючись на частину першу статті 423 Кодексу, повернув Євстіфеєву М.І. його заяву. В ухвалі Суд вказав, що вона „не підлягає прийняттю до розгляду Верховним Судом, оскільки ухвала Верховного Суду про відмову у відкритті касаційного провадження не є ухвалою суду, якою закінчено розгляд справи“.

На думку заявника, оспорюваним приписом Кодексу унеможливлено перегляд ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження та повторне вирішення Верховним Судом питання про відкриття такого провадження без застосування положення, визнаного раніше неконституційним. Він твердить, що його фактично позбавлено можливості ефективно захистити та поновити права, порушені застосуванням у його справі норми, визнаної неконституційною.

Суддя-доповідач поінформувала, що задля забезпечення повного та всебічного розгляду справи вона надіслала запити до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховного Суду, до низки наукових установ та закладів вищої освіти, а також членам Науково-консультативної ради Конституційного Суду України із проханням висловити позиції з питань, порушених у конституційній скарзі.

Про зміст висловлених позицій судді Конституційного Суду України будуть поінформовані на закритій частині пленарного засідання, – зазначила суддя.

Отже, у цій справі Суд перейшов до закритої частини пленарного засідання.

На відкритій частині пленарного засідання були присутні суб’єкт права на конституційну скаргу Микита Євстіфеєв, постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Максим Дирдін.

Відеозапис пленарного засідання можна переглянути на офіційному вебсайті Конституційного Суду України в рубриці Архів відеотрансляцій засідань.

Судді Конституційного Суду України Олександр Петришин, Ольга Совгиря, Оксана Грищук, Віктор Колісник (зліва направо)

Суддя-доповідач у справі Ольга Совгиря

Суб’єкт права на конституційну скаргу Микита Євстіфеєв

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України