«Україна: шлях до незалежності», –
у Конституційному Суді України відкрито книжкову виставку
Цього року минає 28 років відтоді, як Верховна Рада України на позачерговій сесії 24 серпня ухвалила історичний документ виняткового значення для долі Українського народу – Акт проголошення незалежності України, яким проголошено незалежність України та створення самостійної держави. Ця подія ознаменувала появу на політичній карті світу нової держави – України.
Здобуття незалежності нашої країни є великою заслугою багатьох поколінь українців, які здолали складний і довготривалий шлях, віддавали свої сили й прагнення задля досягнення одвічної мрії – незалежності, самостійності, єдності, державності.
Напередодні річниці проголошення незалежності Української держави в бібліотеці Конституційного Суду України відкрито книжкову виставку «Україна: шлях до незалежності», до якої увійшли праці провідних науковців, громадських діячів, експертів, які досліджували актуальні проблеми відродження, становлення і розвитку української державності.
Проголошення незалежності України – видатна вікопомна подія в тисячолітній історії України, якій редакційна рада Асоціації народних депутатів України присвятила двотомний збірник «Здобуття незалежності України 1991. Історія проголошення, документи, свідчення». Це видання є документально-публіцистичною розповіддю про проголошення незалежності України у серпні 1991 року. До книги включено документальні матеріали, що стосуються процесів роботи Верховної Ради України у 1990–1992 роках – правові акти, стенограми обговорення найважливіших питань, результати голосування та інше. До збірника увійшли статті вчених-істориків, спогади і роздуми народних депутатів України І-го скликання та деяких політиків – безпосередніх учасників тих історичних подій. Розповідь про здобуття незалежності України ілюструється фотографіями того часу.
Цікавою для читачів стане ілюстрований збірник «Україна: герби та прапори». Пропонована книга є певним підсумком майже 20-річного місцевого українського герботворення. До неї включено понад 1200 символів. Поданий матеріал дає змогу знайомитися з цікавими й оригінальними знаками областей, районів, міст, які підкреслюють їх самобутність та відображають їх історію. Як зазначає Голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило, «системне впровадження місцевих гербів і прапорів, повернення їм первісного значення символів місцевого самоврядування стає не тільки відродженням давньої традиції, але й потужним засобом формування історичної свідомості та культури нашого народу».
Для широкого кола читачів рекомендовано підручник «Історія держави і права України» (2019 р.) за загальною редакцією доктора юридичних наук, професора Олександра Бандурки. У виданні розглянуто тисячолітню традицію українського державотворення від часів перших державних утворень давнини до сучасної суверенної і незалежної держави України. Автори підручника, спираючись на наукові досягнення вітчизняних й зарубіжних учених, створили сучасне науково-навчальне видання з історії держави і права України, яке має системний характер, послідовно і в доступній формі розкриває основні етапи формування державного устрою, виникнення та розвитку права, судових органів і судового процесу на українських землях у різні часи.
На виставці також представлено курс лекцій з історії української державності за авторством відомих науковців Василя Шевчука, Миколи Тараненка. «Історичні факти переконливо свідчать, що Український народ протягом кількох століть мав свою державність, відстоював її, боровся за її відродження та збереження. Свою державність він творив на власній землі, а не шляхом загарбання і поневолення чужих територій, власними зусиллями, своєю кров’ю і потом», – йдеться у підручнику. Автори зазначають, що найцінніший скарб, який одержав Український народ разом зі своєю державною незалежністю, – це можливість повернення своєї історії, національної пам’яті.
У монографії «Конституційно-правові засади становлення української державності» академіка НАН України Василя Тація, академіка АПрН України Юрія Тодики аналізуються актуальні проблеми становлення українського конституціоналізму, розвитку громадянського суспільства, прав і свобод людини і громадянина, розв’язання державно-правових конфліктів, конституційні засади і тенденції розвитку соціальної функції держави, роль Верховної Ради України, Президента України, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в становленні української державності, фактори, що впливають на цей процес.
Привертає увагу читачів довідник «Провідники духовності в Україні» за редакцією доктора історичних наук, професора, академіка НАН України Івана Кураса. У збірнику наведено відомості про найвидатніших державотворців, діячів культури, науки, освіти, церкви, які на різних історичних етапах пробуджували суспільну свідомість, пропагували народні традиції, опікувалися проблемами духовного відродження і розбудови Української держави.
У книзі «Україна: повернення до себе» українського політика, громадського діяча Олександра Сугоняка дається авторське осмислення життя України останнього десятиліття. Висвітлено центральні проблеми – правда, духовна сила поступу, національна свідомість і гідність, вірність своїй природі, вірність собі.
Автори видання «Події, що змінили Україну» Сергій Зубков, Владислав Карнацевич, Андрій Хорошевський поділилися з читачами історією виникнення трипільської культури, заснування Києва та Львова, зародження Запорозької Січі, розповіли про Переяславську раду, Полтавську битву, бій під Крутами, Голодомор, аварію на Чорнобильської АЕС, введення в обіг гривні, створення державного гімну України тощо.
Крім значного обсягу історично-правових, науково-популярних видань на виставці представлено значну кількість енциклопедичної літератури. Особливе місце серед якої посідає книга професора, доктора історичних наук Юрія Шаповала «Держава: ілюстрована енциклопедія України». «Що таке Україна» – так починає свій перший розділ автор. Відповідаючи на це питання, автор вказує, що деякі фахівці вважають, що вона означає «окраїна, прикордоння, межа між Сходом і Заходом, між лісовою зоною і степом». Проте найчастіше дослідники тлумачать це слово як «своя країна, земля…». І саме про нашу рідну Україну, її кордони, регіони, столицю, державні символи, традиції української державності, її минуле і сьогодення розповідає автор у восьми розділах цієї книги.
До 25-ої річниці сучасної української державності вийшла друком книга-фотолітопис «Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених» (2016 р.), що охоплює суспільно-політичні та соціально-економічні процеси в різні періоди незалежності України.
Перший розділ видання відображає період кінця 80-х – початку 90-х років, коли виникли передумови відродження української державності. Найвагомішим здобутком цього періоду стало прийняття Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення незалежності України. Другий розділ альбому містить світлини життя молодої незалежної держави періоду 1991–2003 років. Це період становлення та розбудови української держави – перші вибори, перший президент, перший уряд, Конституція України.
Наступні розділи присвячені Помаранчевій революції та подіям, які відбувалися після неї, а також охоплюють Революцію гідності та події, які зараз відбуваються на Сході України. Окрема частина книги присвячена видатним постатям історії та сучасності.
Фотолітопис є результатом копіткої праці фотографів, вчених, журналістів, видавців, свідків та учасників подій.
Українці протягом багатьох століть мріяли про незалежність своєї держави. Завдяки тисячолітній боротьбі за право мати свою національну державу, свободу, мову, історію, культуру Українській народ досяг цієї мети. І сьогодні ми прагнемо, щоб в нашій рідній країні панували мир, любов та злагода. Тож згадаймо слова української письменниці, поетеси Ліни Костенко: «…Оці степи, це небо, ці ліси…, усе моє, все зветься – Україна. Така краса, висока і нетлінна, що хоч спинись і з Богом говори».
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу