26 листопада 2024 року
У понеділок, 25 листопада 2024 року, відбувся семінар «Гендерно-сенситивні підходи в діяльності Конституційного Суду України», що його у змішаному форматі організували за сприяння Проєкту Конституційного Суду України та ОБСЄ «Підтримка національних партнерів через покращення доступу до конституційної юстиції» Програми підтримки ОБСЄ для України.
Метою заходу було ознайомлення працівників Секретаріату Конституційного Суду з основними принципами гендерних підходів у юридичній практиці, підвищення обізнаності про питання гендерної рівності та розробка практичних рекомендацій для впровадження гендерно-сенситивних практик у роботу Суду.
З вітальним словом виступив Віктор Бесчастний, керівник Секретаріату Конституційного Суду України. Він наголосив на важливості інтеграції гендерних підходів у діяльність Конституційного Суду України як одного з ключових аспектів утвердження демократичних цінностей у суспільстві.
Пол Фрейлі, радник з гендерних питань Програми підтримки ОБСЄ для України, висвітлив історичні аспекти розвитку поняття гендеру, підкресливши його значення як аналітичної категорії, що дає змогу глибше зрозуміти складність соціальних відносин та історичних процесів. Окрему увагу він приділив гендерному мейнстрімінгу, розглядаючи його як стратегію досягнення гендерної рівності. Цей підхід передбачає систематичну оцінку впливу будь-яких запланованих дій, включаючи законодавство, політики чи програми, на жінок і чоловіків у всіх галузях і на всіх рівнях.
Олександр Водянніков, старший проектний співробітник Програми підтримки ОБСЄ для України, зосередив увагу на гендері як конституційній категорії, методологічних підходах до аналізу гендерної рівності та концепції інтерсекційності в практиці органів конституційної юрисдикції. Зокрема, він зазначив, що гендер як конституційна категорія нерозривно пов’язаний з конституційним правом на вільний розвиток особистості, що включає гендерну ідентичність, та правом на повагу людської гідності. Під час заходу учасники також обговорили окремі аспекти кадрової політики, управлінських процесів та бюджетування з урахуванням гендерних підходів.
Практичні рекомендації, представлені спікерами, сприяли жвавій дискусії та обміну думками. Захід став важливим кроком на шляху до підвищення ефективності діяльності Конституційного Суду та забезпечення рівності в усіх аспектах його роботи.
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу