ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
У КСУ відбулась робоча зустріч голів конституційних судів – членів Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ)
13 лютого 2017 року у Конституційному Суді України відбулась робоча зустріч голів конституційних судів – членів Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ), яку у поточному році очолює Конституційний Суд України.
У засіданні взяли участь Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, Голова Конституційного Суду Грузії Заза Тавадзе, Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас, Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Олександру Тенасє, судді Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, Сергій Вдовіченко, Віктор Колісник, Олександр Тупицький, професор юридичного факультету Державного університету Іллі (Тбілісі), Голова Конституційного Суду Грузії (2006-2016 рр.) Георгій Папуашвілі, Керівник Секретаріату Конституційного Суду України, Генеральний Секретар Асоціації Ярослав Василькевич, Генеральний секретар Конституційного Суду Литовської Республіки Інгріда Данєлєнє, Генеральний секретар Конституційного Суду Республіки Молдова Родіка Секрієру, керівник Управління забезпечення діяльності Голови та заступників Голови Конституційного Суду України Марина Аршевська, завідувач Відділу зовнішніх зв’язків Секретаріату Конституційного Суду України Ольга Кравченко.
Зустріч була присвячена питанням підготовки та проведення Генеральної Асамблеї та Другого Конгресу Асоціації, питанням, що стосуються розширення Асоціації, а також важливим аспектам конституційного судочинства. Визначено, що Другий Конгрес, який проходитиме у травні 2017 року в м. Харкові, буде присвячено ролі конституційних судів у розвитку положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права Європейського Союзу, рішень міжнародних судових інституцій.
Серед питань, порушених під час зустрічі, нагальними залишаються незалежність конституційних судів, дотримання норм та принципів міжнародного права, імплементація рішень Європейського суду з прав людини у національне законодавство. Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас, підкреслюючи необхідність вирішення зазначених питань в контексті використання європейських надбань, зауважив на важливості їх обговорення в рамках заходів Конференції європейських конституційних судів та Всесвітньої конференції конституційного правосуддя.
Говорячи про сприяння діалогу з усіх питань конституційної юрисдикції, Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Олександру Тенасє підкреслив можливість обміну досвідом конституційного судочинства між країнами-учасницями Асоціації в рамках інституту amicus curiae (ред. – правовий інститут; суб’єкт, який не є стороною у справі, проте пропонує увазі суду інформацію, роздуми або звіти, що безпосередньо торкаються справи та мають вагу у її розгляді), що вже є позитивною практикою багатьох європейських країн.
У ході засідання було прийнято рішення щодо заснування друкованого органу Асоціації, яким стане «Часопис Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів». Часопис, у якому будуть висвітлюватись, зокрема, актуальні питання конституційної юстиції і конституційного права, – як зазначив Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, буде корисним для конституціоналістів країн-учасниць Асоціації, суддів, службовців органів державної влади, вчених, юристів-практиків, викладачів та студентів вищих навчальних закладів.
Довідково. Початком діяльності Асоціації стало підписання Декларації про її створення очільниками конституційних судів України, Грузії, Литви та Молдови у жовтні 2015 року у м. Вільнюсі. Відповідно до цього документу країни-учасниці визнають необхідність зміцнення незалежності конституційних судів та еквівалентних їм інститутів, як суттєвого фактора у забезпеченні демократії, верховенства права та верховенства Конституції. Згідно рішення Генеральної Асамблеї Асоціації, з 1 січня 2017 року естафету головування в Асоціації прийняв Конституційний Суд України.