ПІДСУМКИ: Дорадча група експертів оголосила результати етапу оцінювання моральних якостей кандидатів на посаду судді КСУ

Версія для друку

23 березня, 2024

Дорадча група експертів 23 березня ц.р. провела засідання, на якому підбила підсумки етапу оцінювання моральних якостей кандидатів на посаду судді КСУ, а також ухвалила низку рішень щодо проведення оцінювання рівня компетентності у сфері права.

Голова ДГЕ Алеш Залар нагадав, що 2-8 березня 2024 року Дорадча група експертів провела співбесіди з кандидатами та протягом наступних 15 днів завершила оцінювання відповідності кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України критерію високих моральних якостей.

У підсумку, оцінку „​відповідає критерію високих моральних якостей отримали такі кандидати на посаду судді Конституційного Суду, допущені до конкурсу Верховною Радою України:

- Юрій Барабаш

- Олександр Водянніков

- Сергій Різник

- Тарас Цимбалістий

- Роман Яроменок

- Наталія Денисенко (допущена також і за квотою зʼїзду суддів України).

Всього 6 кандидатів на 3 вакантні посади судді КСУ за квотою Парламенту.

 

 

За квотою зʼїзду суддів України оцінку „​відповідає“​ критерію високих моральних якостей отримали такі кандидати на посаду судді Конституційного Суду:

- Алла Олійник

- Олександра Яновська

- Наталія Денисенко (допущена також і за квотою Парламенту України).

Всього 3 кандидати на 2 вакантні посади за квотою зʼїзду суддів України.

 

Таким чином, ці кандидати потрапляють до наступного етапу конкурсного відбору – оцінки рівня компетентності у сфері права.

 

 

А решта кандидатів, які відповідно отримали оцінку не відповідає, вважаються такими, що не пройшли цей етап оцінювання та припиняють участь в конкурсі.

Голова ДГЕ Алеш Залар подякував за наполегливість та конструктивну взаємодію з ДГЕ всім тим кандидатам, хто сьогодні припинив участь у конкурсі.

У свою чергу Секретар ДГЕ Ярослав Романюк також подякував кандидатам за сміливість взяти участь в такому безпрецедентно прозорому та досить вимогливому конкурсі.

Ми розуміємо, що такий серйозний конкурс став справжнім викликом для абсолютно всіх кандидатів і далеко не всі з них зуміли впоратися з ним. Очевидно, що це сталося з різних причин – обʼєктивних та субʼєктивних – хтось з кандидатів просто не зміг розвіяти сумніви, а деякі сумніви розвіяти фактично неможливо.

У будь-якому разі висновок ДГЕ не відповідає не є вироком чи тавром, а законодавство та конкурсні процедури дозволяють спробувати ще – зібрати докази та знайти обгрунтовані відповіді на озвучені під час співбесід сумніви, і чесно пояснити ДГЕ та українському суспільству виявлені нами проблеми, – наголосив Секретар ДГЕ.

Ярослав Романюк також закликав професійних та доброчесних правників подавати документи для участі в конкурсі, який вже оголошено Президентом України, а також у наступних конкурсах на посаду судді Конституційного Суду України.

Окрім підсумків етапу оцінювання моральних якостей кандидатів, Дорадча група експертів ухвалила всі необхідні рішення для переходу до етапу оцінювання рівня компетентності кандидатів у сфері права.

Перш за все, ДГЕ затвердила умови проведення письмового оцінювання кандидатів на визначення рівня компетентності у сфері права. Ці умови будуть опубліковані на сайті Конституційного Суду України та на ресурсах ДГЕ.

Також Дорадча група експертів затвердила склад зовнішньої групи міжнародних експертів для підготовки письмових запитань, а також керівні рекомендації для підготовки цих письмових запитань міжнародною групою експертів.

Разом з тим, ДГЕ оголосила дату проведення письмового оцінювання рівня компетентності в сфері права – 5 квітня 2024 року.

З міркувань безпеки про точний час та місце проведення оцінювання Дорадча група повідомить всіх кандидатів напередодні.

Наприкінці засідання, Голова ДГЕ Алеш Залар звернув увагу на ситуацію в конкурсі за квотою зʼїзду суддів України та нагадав про законодавчу вимогу щодо мінімально допустимого конкурсу на одну посаду.

З огляду на те, що на одну із двох вакансій за квотою зʼїзду суддів України кількість кандидатів, які відповідають критерію високих моральних якостей, становить менше ніж дві особи на одну вакантну посаду судді Конституційного Суду, то Рада суддів України повинна оголосити новий конкурс на одну із двох вакантних посад як того вимагає Закон України Про Конституційний Суду України, – зазначив Голова ДГЕ.

Алеш Залар зауважив, що фактично можна вважати, що конкурс на одну з двох вакантних посад судді КСУ за квотою зʼїзду суддів України припинився у звязку з недостатньою кількістю кандидатів для продовження конкурсного відбору на цю вакантну посаду.

Він також додав, що Дорадча група експертів офіційно поінформує про це Раду суддів України, щоб вона могла невідкладно вжити передбачених законодавством України заходів та оголосити повторний конкурс.

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України