Інструкція з акредитації в Конституційному Суді України представників медіа

Версія для друку

 

                                                                                                                                                                                                                      

  ЗАТВЕРДЖЕНО
  Розпорядження Голови
Конституційного Суду України
від 5 вересня 2024 року 
№ 74/01/2024–ОД     

 

ІНСТРУКЦІЯ

з акредитації в Конституційному Суді України представників медіа

 

1. Акредитацію представників медіа у Конституційному Суді України (далі – Суд) здійснюють відповідно до Конституції України, законів України „Про Конституційний Суд України“, „Про інформацію“, „Про медіа“, „Про доступ до публічної інформації“, „Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб“, Регламенту Суду, Інструкції з акредитації в Конституційному Суді України представників медіа (далі – Інструкція) та інших нормативних актів.

2. Інструкція встановлює процедуру акредитації представників медіа для присутності на відкритій частині пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціальному пленарному засіданні Суду, а також публічних заходах, що їх проводять у Суді, а саме: брифінги, конференції, міжнародні зустрічі, інтерв’ю та інші (далі – публічні заходи), якщо публічні заходи передбачають присутність представників медіа, для всебічного та об’єктивного висвітлення ними інформації про діяльність Суду та забезпечення відкритості діяльності Суду.

3. Організацію взаємодії Суду з представниками медіа та їх акредитацію здійснює Управління комунікацій Суду та міжнародного співробітництва Секретаріату Суду (далі – Управління).

4. Право на акредитацію мають: представники українських медіа, у тому числі онлайн-медіа, незалежні журналісти, що зареєстровані відповідно до чинного законодавства України, іноземні кореспонденти та представники іноземних медіа, що акредитовані Міністерством закордонних справ України, для надання можливості всебічного об’єктивного висвітлення інформації про Суд.

5. Інформацію про відкриту частину пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціальне пленарне засідання Суду, а також публічні заходи працівники Управління розміщують завчасно на офіційному вебсайті Суду (далі – Вебсайт) у рубриці „Взаємодія з медіа“ та офіційних сторінках Суду в соціальних мережах.

6. Акредитацію представників медіа в Суді здійснюють на добровільній основі. Вона передбачає добросовісне виконання працівниками медіа їхніх професійних обов’язків із дотриманням вимог Конституції України, законів України, інших нормативних актів, норм професійної етики та моральних засад суспільства.

7. Допуск акредитованих представників медіа на місце проведення відкритої частини пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціальне пленарне засідання Суду, а також публічні заходи здійснюють за пред’явленням документів, що посвідчують особу та засвідчують її професійну належність.

8. Загальні правила допуску до адміністративної будівлі Суду встановлено у Порядку допуску на об’єкти Суду, затвердженому Розпорядженням Голови Суду.

9. Заходи щодо запобігання пронесенню (провезенню) до адміністративної будівлі Суду заборонених речей та їх розміщення на його території (далі – контроль на безпеку) здійснюють військовослужбовці підрозділу Управління державної охорони України (далі – УДО України), який здійснює державну охорону Суду відповідно до Закону України „Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб“.

10. Контроль на безпеку проходять представники медіа, яких допускають до адміністративної будівлі Суду, у зв’язку з чим вони зобов’язані подати для огляду всі речі, які проносять (провозять) на територію Суду. Огляд проводять у межах, достатніх для виявлення заборонених до пронесення (провезення) речей.

11. Огляд речей здійснюють у присутності їх власників чи відповідальних за ці речі осіб.

12. До адміністративної будівлі Суду (на його територію) не допускають представників медіа:

1) які відмовились або ухиляються від проходження контролю на безпеку;

2) з холодною чи вогнепальною зброєю, вибуховими речовинами, засобами підриву, боєприпасами всіх видів і зразків, навчальними чи імітаційними боєприпасами, легкозаймистими рідинами чи займистими твердими речовинами, піротехнічними засобами, спеціальними засобами та іншими небезпечними для життя й здоров’я колюче-ріжучими предметами й речовинами тощо;

3) з аудіо-, відео-, радіо-, фотоапаратурою, іншими технічними засобами без відповідного дозволу, а також валізами, господарськими пакетами, портфелями, папками великих розмірів;

4) з гучномовцями, плакатами, транспарантами та іншими предметами, які можуть бути використані для створення перешкод у діяльності Суду;

5) у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння;

6)  із тваринами.

13. Заборонено перебувати у адміністративній будівлі Суду (на його території) у засобах маскування, що ускладнюють чи унеможливлюють ідентифікацію особи.

14. Представники медіа, акредитовані в Суді, мають право перебувати лише в тих приміщеннях Суду, де проходить відкрита частина пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціальне пленарне засідання Суду, а також публічні заходи, на які їх було акредитовано, та/або у спеціально відведених для представників медіа місцях.

15. Для здійснення фото- та відеознімання загальних приміщень Суду та території, прилеглої до адміністративної будівлі Суду, представники медіа мають отримати окремий дозвіл, який видає керівник Секретаріату Суду.

16. Для дотримання норм безпеки, санітарних, протипожежних та інших норм допуск представників медіа до окремих приміщень Суду може бути обмежений.

17. Представники медіа, акредитовані в Суді, мають право перебувати в адміністративній будівлі Суду з фото-, аудіо- та відеотехнікою, ноутбуками, планшетами, мобільними телефонами, що мають автономне живлення, а також здійснювати фото-, відеофіксацію, трансляцію, вести аудіозапис відкритої частини пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду, а також публічних заходів із відведених для цього місць.

18. Акредитацію представників медіа на відкриту частину пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду та публічні заходи здійснюють на кожен захід окремо (разова акредитація) у спосіб складання списків акредитованих представників медіа.

19. У разі встановлення особливих умов допуску представників медіа, працівники Управління оприлюднюють такі умови на Вебсайті завчасно.

20. Списки представників медіа, які висловили бажання бути присутніми на відкритій частині пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду, а також публічних заходах, Управління складає відповідно до подань або заяв, у часових межах, зазначених у відповідному анонсі.

21. Одночасно на відкриту частину пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціальне пленарне засідання Суду, а також публічні заходи допускають не більше двох журналістів від кожного медіа (за посадами – один журналіст та один телеоператор/фотокореспондент).

22. На відкриту частину пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціальне пленарне засідання Суду, а також публічні заходи представникам медіа потрібно з’являтися заздалегідь (за 10–20 хвилин до їх початку). Допуск до Зали засідань Суду проходить до початку відповідного засідання або під час перерви.

23. Представників медіа з фізичними вадами за наявності рекомендацій медико-соціальної експертизи допускають на об’єкти Суду разом із особою, яка їх супроводжує, перекладачем жестової мови тощо.

24. В умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану або встановлення карантину на території України можуть бути застосовані певні обмеження щодо інформування про дату, час і місце запланованих відкритої частини пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду та публічних заходів та допуску до адміністративної будівлі Суду.

25. Секретаріат Суду не несе відповідальності за можливі наслідки для життя, здоров’я та майна представників медіа, в умовах правового режиму воєнного, надзвичайного стану чи карантину, під час їх перебування в адміністративній будівлі Суду (місто Київ, вул. Жилянська, 14).

26. Працівники Управління забезпечують:

1) інформування про дату, час і місце запланованих відкритої частини пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду та публічних заходів на Вебсайті та офіційних сторінках Суду в соціальних мережах;

2) супроводження представників медіа до місця проведення відкритої частини пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду та публічних заходів з дотримання вимог пункту 22 Інструкції;

3) надання представникам медіа окремих місць для сидіння та встановлення апаратури, придатних для аудіо- та відеозаписів;

4) надання представникам медіа потрібних для роботи інформаційних матеріалів.

27. Представники медіа мають право:

1) завчасно отримувати інформацію про заплановані відкриту частину пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду та публічні заходи;

2) бути присутніми на відкритій частині пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду та публічних заходах;

3) одержувати потрібну інформацію від працівників Управління;

4) знайомитись з інформаційно-довідковими матеріалами (порядки денні, результати розгляду справ тощо) в обсязі, що відповідає Закону України „Про доступ до публічної інформації“;

5) користуватися власною апаратурою для проведення аудіо- та відеозапису, фотозйомки з відведених для цього місць.

28. Представники медіа зобов’язані:

1) добросовісно користуватись своїми правами і не зловживати ними;

2) дотримуватися графіка роботи Суду, не перешкоджати діяльності його службових і посадових осіб;

3) під час відкритої частини пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду вставати під час входу суддів Суду до Зали засідань Суду і під час  їх виходу з неї;

4) не допускати під час пленарного засідання Великої палати Суду, сенатів Суду, спеціального пленарного засідання Суду пересування Залою засідань Суду, розмов, реплік у будь-якій формі;

5) дотримуватися правил ввічливості під час спілкування з суддями Суду, працівниками Секретаріату Суду, учасниками конституційного провадження та іншими відвідувачами;

6) забезпечити беззвучний режим на мобільному телефоні.

29. Суд може припинити акредитацію в разі:

1) неодноразового грубого порушення представниками медіа порядку роботи Суду, зокрема правил внутрішнього трудового розпорядку, правил допуску до адміністративної будівлі Суду, обов’язків, визначених Інструкцією;

2) перешкоджання діяльності службових та посадових осіб Суду;

3) визнання представника медіа винним у вчиненні адміністративного правопорушення чи злочину;

4) у разі не підтвердження акредитації відповідно до пункту 4 Інструкції;

5) за заявою медіа (щодо однієї або всіх акредитованих від медіа осіб). Медіа може акредитувати іншу особу (осіб) замість тієї, акредитацію якої припинено.

30. Акредитацію представників медіа здійснюють безоплатно на кожний захід окремо та за наявності подання від суб’єкта у сфері медіа (далі – подання) за формою, визначеною в Додатку 1 до Інструкції, або заяви представника медіа (далі – заява) за формою, визначеною в Додатку 2 до Інструкції.

31. У поданні на бланку редакції за підписом керівника медіа або іншої уповноваженої особи зазначають:

1) повне найменування медіа;

2) ідентифікатор у Реєстрі суб’єктів у сфері медіа;

3) вид медіа;

4) адреса редакції медіа;

5) адреса електронної пошти (за наявності) медіа;

6) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) представника медіа, щодо якого вносять подання;

7) номери засобів зв’язку редакції медіа або представника медіа (за наявності).

До подання додають копії документів, що посвідчують особу і засвідчують її професійну належність до відповідного медіа (документ, що посвідчує особу громадянина України, іноземця чи особу без громадянства, редакційне посвідчення або прескарта), та зазначають мету, дату і строки відвідування Суду.

32. У заяві зазначають:

1) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) представника медіа;

2) адреса представника медіа;

3) номер засобу зв’язку представника медіа;

4) адреса електронної пошти (за наявності) представника медіа.

До заяви додають копії документів, що посвідчують особу і засвідчують її професійну належність (документ, що посвідчує особу громадянина України, іноземця чи особу без громадянства, редакційне посвідчення або документ, виданий професійним об’єднанням журналістів, прескарта), та зазначають мету, дату і строки відвідування Суду.

Іноземні медіа зазначають також країну походження медіа та адресу кореспондентського пункту в Україні (за наявності).

33. Подання або заяву надсилають на поштову адресу Суду або на електронну пошту Суду завчасно.

34. Подання або заяву, що не містить інформації, зазначеної в пунктах 31, 32 Інструкції, не розглядають, про що працівники Управління повідомляють суб’єкта у сфері медіа або представника медіа.

35. Розгляд подання або заяви для акредитації та отримання допуску до адміністративної будівлі Суді поновлюють після надання інформації, визначеної в пунктах 31, 32 Інструкції.

36. Представникам медіа відмовляють в акредитації та доступі до адміністративної будівлі Суду в разі запровадження режиму обсервації або карантину, інших обмежень, установлених чинним законодавством.

37. У рішенні про припинення акредитації зазначають посадову особу чи службову особу (суб’єкт владних повноважень), яка ухвалила відповідне рішення, дату його ухвалення, підставу ухвалення рішення та порядок його оскарження. Письмове повідомлення про припинення акредитації видають або надсилають суб’єкту у сфері медіа або представнику медіа впродовж п’яти робочих днів із дня ухвалення відповідного рішення.

38. Припинення акредитації, а також будь-які інші дії (бездіяльність) Суду, пов’язані з відмовою в акредитації, можуть бути оскаржені в судовому порядку.

39. Інструкцію розміщують на Вебсайті в рубриці „Взаємодія з медіа“.

 

Терміни та положення, не розкриті в тексті Інструкції, визначаються відповідно до чинних нормативних актів, зокрема Закону України „Про медіа“.

 

 

Керівник Секретаріату Суду                                                                                                                                      Віктор БЕСЧАСТНИЙ

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України