Газета „Голос України“, № 241, 21 грудня 2011 р.
ТЕОРІЯ ДОПОМАГАЄ УДОСКОНАЛЮВАТИ КОНСТИТУЦІЙНУ ПРАКТИКУ
Сучасний стан конституціоналізації суспільних відносин підтверджує наявність в Україні конституціоналізму, що вимагає постійної уваги до правової системи з боку Конституційного Суду. Багато спільних тенденцій розвитку конституціоналізму простежується в Україні й Республіці Вірменія, якому активно сприяє інститут конституційного контролю. Саме його спрямованість на охорону Конституції, забезпечення пріоритету прав та свобод людини і громадянина викликає необхідність творчого осмислення цих складних юридичних явищ.
На знімку (зліва направо): Голова Конституційного Суду Республіки Вірменія Гагік Арутюнян, Голова Конституційного Суду України Анатолій Головін, віце-президент Національної академії правових наук України Володимир Тихий, директор Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України Юрій Шемшученко, постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді України, професор Анатолій Селіванов, заступник Голови Конституційного Суду України Юрій Баулін під час засідання «круглого столу» на тему «Конституційна юстиція: практика і теорія» та презентації нових видань у Київському регіональному центрі Національної академії правових наук України 16 грудня 2011 року. Фото Миколи Білокопитова.
Проведена презентація трьох книг відомих авторів: голів Конституційних Судів України і Республіки Вірменія — Анатолія Головіна і професора, члена Венеціанської комісії Ради Європи Гагіка Арутюняна, а також професора Анатолія Селіванова, постійного представника Верховної Ради України в Конституційному Суді України, була сприйнята юридичною громадськістю як надзвичайно важлива подія у представлених ними дослідженнях, які характеризуються єдністю конституційної теорії та практики.
Демократична форма „круглого столу“ одразу сприяла дискусії, яку відкрив своєю доповіддю професор Гагік Арутюнян щодо питань про запровадження в Республіці Вірменія конституційної „діагностики“ як постійно діючого способу попередження порушень Конституції. Висвітлені ним питання конституційної судової практики проявили оригінальні наукові підходи Голови Конституційного Суду до розуміння конституціоналізму в його багатоманітності системно формуючих елементів, оскільки саме науковий підхід підтверджує цінність монографічного видання професора Гагіка Арутюняна.
Своєрідним продовженням дискусії стала тема забезпечення конституційним правосуддям прав і свобод людини, яка переконливо була висвітлена у виступі Голови Конституційного Суду України Анатолія Головіна. Принципово важливим є дослідження автора, який поставив завдання розкрити судове забезпечення верховенства права і прямої дії Конституції як безумовного гарантування найвищої цінності — прав і свобод людини. Це є головним досягненням опублікованої монографії Анатолія Головіна, яка змістовно відображає конституційно-судову практику.
З великою увагою та зацікавленістю до нових ідей у новій монографії професора Анатолія Селіванова поставилися учасники презентації — судді та вчені-конституціоналісти. Академік Микола Селівон (екс-голова Конституційного Суду України) високо оцінив внесок автора в сучасну конституційну теорію, наголосивши, що це перша робота, яка поєднала проблеми науково-доктринального матеріалу з практикою конституційного правосуддя.
Заступник Голови Конституційного Суду України академік Юрій Баулін у своєму виступі зазначив, що ця творча зустріч голів Конституційних Судів підтверджує активну позицію авторів, які суттєво розширили уявлення про активну роль судів у досягненні праворозуміння Конституції, формуючи конституційну культуру в суспільстві й державі.
Екс-суддя академік Михайло Костицький звернув увагу на важливість виходу монографій, які конче потрібні теорії і практиці конституційного права, і в полемічному напрямку відзначив найбільш важливі проблеми, які потребують наукового осмислення і подальшого аналізу з позиції філософії права.
Позитивні оцінки цікавих для науки авторських робіт пролунали у виступі доктора юридичних наук Ніни Мяловицької, яка неодноразово від юридичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка виступала експертом на засіданнях Конституційного Суду. На важливості теоретичних розробок конституційного права для суддів загальної юрисдикції зосередив увагу учасників „круглого столу“ голова Державної судової адміністрації України Руслан Кирилюк. Присутній на засіданні „круглого столу“ директор Інституту держави і права НАН України ім. В. Корецького, академік Юрій Шемшученко привітав нові ґрунтовні публікації авторів із конституційного права, відзначивши всіх учасників творчого обговорення авторських позицій, що розкриває перспективу системного підходу до конституційної модернізації в Україні, використання наукових розробок у забезпеченні внесення змін до Конституції за участю інститутів громадянського суспільства і провідних науковців у галузі конституційного права.
Відзначивши надзвичайно велике значення міжнародних зв’язків, творчу співпрацю і пошук оптимальних моделей конституціоналізації, віце-президент Національної академії правових наук України, екс-суддя Конституційного Суду України Володимир Тихий підкреслив представницький характер учасників, серед яких були присутні не тільки діючий склад суддів, а й Іван Тимченко, Іван Домбровський, Микола Селівон — голови Конституційного Суду України у відставці. Велика користь таких заходів дає можливість не тільки творчому спілкуванню, а й окреслює нові можливості науково-теоретичного осмислення конституційної судової практики.
Олена Рябченко,
доктор юридичних наук, професор.