Зустріч суддів Конституційного Суду України з делегацією Європейської комісії "За демократію через право"

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ 
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(ПРЕС-СЛУЖБА КСУ)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Зустріч суддів Конституційного Суду України з делегацією Європейської комісії "За демократію через право"

 

16 листопада 2016 року у Конституційному Суді України відбулася зустріч в.о. Голови Конституційного Суду України Віктора Кривенка з делегацією Європейської комісії „За демократію через право“ (Венеціанська комісія) на чолі з Почесним головою Європейської комісії „За демократію через право“ (Венеціанська комісія) Ганною Сухоцькою.

У зустрічі взяли участь судді Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко, Михайло Гультай, Олександр Касмінін, Віктор Колісник, Олександр Литвинов, Володимир Мойсик, Сергій Сас, Олександр Тупицький, Станіслав Шевчук, представники Європейської комісії „За демократію через право“ – Вольфганг Гоффманн-Рім (ФРН), Осман Джан (Турецька Республіка), керівник Департаменту конституційного правосуддя Європейської комісії „За демократію через право“ Шнутц Рудольф Дюрр, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, керівник проекту Ради Європи „Підтримка впровадження судової реформи в Україні Андрій Кавакін, а також керівник, заступники керівника Секретаріату КСУ, керівники та представники структурних підрозділів Секретаріату Суду.

Співрозмовники обговорили низку питань, що стосуються запропонованого законопроекту „Про Конституційний Суд України“, зокрема йшлося про конкурсні засади відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду, вимоги щодо судді КСУ, склад Суду, його структуру, розподіл справ між суддями, строки конституційного провадження, конституційну скаргу, а також про представників суб᾿єкта права на конституційну скаргу.

Віктор Кривенко повідомив експертам, що цього року було внесено зміни до Конституції України в частині правосуддя, які стосуються і організації діяльності Конституційного Суду України. Він зазначив, що, у зв’язку з відповідними змінами, Конституцією України передбачено конституційну скаргу, Конституційний Суд України позбавляється можливості тлумачити закони України, і додав, що в Конституції України зазначено, що порядок організації, діяльність Конституційного Суду України, процедура розгляду ним справ визначаються законом про Конституційний Суд України.

Разом з тим, Віктор Кривенко наголосив на тому, що Конституційний Суд України позбавлений можливості законодавчої ініціативи. Він повідомив, що наразі у ВРУ є зареєстрований законопроект про Конституційний Суд України  і є законопроект напрацьований Громадською радою з питань правосуддя, а комісією з реформи судоустрою цей законопроект схвалений.

Експертів цікавили питання пов’язані, зокрема із структурою і складом конкурсної комісії, які будуть відбирати кандидатури на посаду судді КСУ, із процедурою добору суддів, а також, що стосуються незалежності суддів, розподілу справ між суддями, навантаження на суддів, тимчасового запровадження інституту спеціального радника, з метою надання експертної допомоги в конституційних провадженнях за конституційною скаргою тощо.

Ознайомившись із законопроектом про Конституційний Суд України, проаналізувавши  міжнародний досвід роботи та відповідаючи на запитання експертів, судді КСУ висловили низку своїх застережень щодо деяких положень до вказаного законопроекту.

У ході розмови, зокрема, в.о. Голови КСУ Віктор Кривенко зазначив, що норми матеріального права мають бути такими, які б давали можливість судді КСУ, без будь-якого тиску на нього, здійснювати правосуддя. Недовіра до КСУ руйнує саму ідею судочинства. Він підкреслив, що у Конституційного Суду України є великі можливості, але КСУ сам по собі абсолютно беззахисний, на нього може бути створений інформаційний, фінансовий тиск та інші, отже, норми матеріального права мають бути такими, щоб не дозволяли тиск на КСУ, а норми процесуального права – дозволяли вирішити конкретну справу. Крім того, головуючий висловив застереження стосовно строків розгляду справ, вказаних у законопроекті.

Стосовно розподілу справ між суддями, головуючий підкреслив, що чіткої регламентації розподілу справ немає, але Суд зможе виписати таку процедуру, наприклад, у Регламенті КСУ, щоб був і справедливий розподіл судових справ, і саме головне, щоб справи потрапляли до судді-доповідача випадково.

Співрозмовники обговорювали особливості конституційної скарги в зарубіжних країнах, підкреслювалось її важливість в питанні захисту та відновлення прав людини.        

Віктор Кривенко, відповідаючи на запитання експертів, наголосив на тому, що судді КСУ здійснювали ознайомчий візит до конституційних судів ФРН та інших європейських країн з метою вивчення тенденції конституційної скарги, для того, щоб знати сутність цього процесу.

На завершення зустрічі голова Європейської комісії „За демократію через право“ Ганна Сухоцька висловила сподівання, що цей Закон створить гарну основу для роботи суддів КСУ, для того, щоб гарантувати всі права людини.

В.о. голови КСУ Віктор Кривенко також висловив сподівання, що Закон України „Про Конституційний Суд України“ сприятиме перш за все захисту прав людини в Україні.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України