Зустріч Голови КСУ з Координатором проектів ОБСЄ в Україні

Версія для друку

 

Зустріч Голови КСУ з Координатором проектів ОБСЄ в Україні

 

20.03.2019

20 березня у Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з новопризначеним Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Послом Генріком Вілладсеном.

У зустрічі взяли участь суддя Конституційного Суду України, голова постійної комісії КСУ з питань міжнародних зв’язків Наталя Шаптала, старший співробітник з проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Джеффрі Ерліх, Національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.

 Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук привітав Генріка Вілладсена з призначенням на посаду Координатора проектів ОБСЄ в Україні та побажав йому успіхів на цій відповідальній посаді. Він відзначив багаторічну плідну співпрацю між Конституційним Судом України та Офісом Координатора проектів ОБСЄ в Україні. «ОБСЄ завжди був надійним партнером та справжнім другом Конституційного Суду України», – наголосив Голова КСУ.

 Станіслав Шевчук поінформував гостей про останні рішення, ухвалені Судом. Він зазначив, що Конституційний Суд України не є політичним органом, однак, на його переконання, рішення КСУ мають значний політичний ефект. Так, очільник Суду розповів про рішення КСУ, якими було визнано неконституційними закони вцілому через порушення процедури їх розгляду та ухвалення, зокрема, «мовний» закон та закон про референдум.

Голова Суду зазначив, що наразі одним із важливих для суспільства питань є боротьба з корупцією. В цьому контексті Рішення Суду у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) статті368Кримінального кодексу України викликало бурхливу суспільну реакцію.

«Ми розуміємо великий суспільний запит на боротьбу з корупцією, та наше головне призначення захистити Конституцію України», – підкреслив Станіслав Шевчук. Він зауважив, що боротьба з корупцією є важливою та має здійснюватися виключно правовими засобами з дотриманням конституційних принципів та приписів законодавства, ухваленого відповідно до Конституції України.

Також очільник Суду наголосив на тому, що при визначенні злочином такого діяння, як незаконне збагачення, треба обов’язково враховувати конституційні положення, якими встановлено принципи юридичної відповідальності, права і свободи людини і громадянина, а також їх гарантії.

Голова Суду акцентував увагу на тому, що принцип презумпції невинуватості базується на принципі свободи особи, є абсолютним та не має винятків. Презумпція невинуватості, на його переконання, вимагає від держави доказування вини обвинуваченого та звільняє обвинуваченого від тягаря доказування своєї невинуватості. Суть презумпції невинуватості в тому, що визначальним є припущення щодо невинуватості особи. Тому на особу не може бути покладено обов’язок доводити свою невинуватість та наявність обставин, які виключають кримінальну відповідальність.

Крім того, під час зустрічі Станіслав Шевчук детально розповів про повноваження органу конституційного контролю країни та нагадав, що в Україні було запроваджено новий інструмент захисту основоположних прав і свобод людини і громадянина – інститут конституційної скарги. За його словами, відтепер особа може безпосередньо звернутися до Конституційного Суду, якщо вважає, що її конституційне право порушено законом.

Координатор проектів ОБСЄ в Україні Генрік Вілладсен зазначив, що ОБСЄ підтримує демократичні інститути країни в складні часи. Він наголосив на готовності технічної підтримки та важливості поглиблення проектної роботи, зокрема з Конституційним Судом України задля посилення його інституційної спроможності.

Генрік Вілладсен  подякував за надану вичерпну інформацію щодо діяльності Конституційного Суду України та відзначив прогрес у розвитку органу конституційного контролю країни. «Одним із важливих досягнень конституційної реформи 2016 року є запровадження інституту конституційної скарги, який змінить правову систему країни», – наголосив він.

На завершення зустрічі співрозмовники подякували один одному за конструктивну розмову та обмінялися пропозиціями щодо напрямів подальшого співробітництва.

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України