Зустріч Голови КСУ С. Шевчука з Генеральним Директором Генерального Директорату з прав людини та верховенства права РЄ К.Жакумопулосом

Версія для друку

Зустріч Голови КСУ С. Шевчука з Генеральним Директором Генерального Директорату з прав людини та верховенства права РЄ К. Жакумопулосом

 

 

28.03.2018

27 березня у Конституційному Суді України відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з Генеральним Директором Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістосом Жакумопулосом.

У заході взяли участь суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко, Голова Офісу Ради Європи в Україні, Представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва Ради Європи Мортен Енберг, Директор Департаменту виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Женев’єв Майер, начальник відділу Департаменту виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Павло Пушкар, керівництво Секретаріату Конституційного Суду України.

Голова Конституційного Суду Станіслав Шевчук поінформував гостей про ухвалення процесуального документу Суду – Регламенту, та підкреслив, що найближчим часом, Конституційний Суд України сформує сенати, утворить колегії, а також затвердить їх персональний склад, що дасть змогу перейти до безпосереднього розгляду конституційних скарг громадян. Промовець нагадав, що в Україні було запроваджено інститут конституційної скарги, який стане ефективним інструментом захисту основоположних прав і свобод людини і громадянина. Він додав, що відтепер особа може безпосередньо звернутися до Конституційного Суду, якщо вважає, що її конституційне право порушено законом.

Очільник Суду зауважив, що вказані зміни відбулися з урахуванням кращої європейської практики. Станіслав Шевчук зазначив, що Конституційному Суду України на сьогоднішній день вдалося сформувати основи доктрини дружнього ставлення до міжнародного права при ухваленні рішень та наданні висновків. «Ми потребуємо співпраці з Радою Європи, тому, що це є нашою практичною необхідністю», – додав він.

Голова КСУ наголосив, що його пріоритетом є утвердження Конституційного Суду України як європейського органу конституційного контролю. Основними завданнями, що стоять на цьому шляху, на його думку, є відновлення довіри до Конституційного Суду України та покращення якості аргументації його рішень. «Водночас, я буду робити все, щоб орган конституційної юстиції став справжнім Конституційним Судом, який поважають, оскільки у Суду немає нічого, крім авторитету його рішень», – підкреслив промовець. Станіслав Шевчук акцентував увагу на побудові якісно нового підходу до взаємодії з громадськістю, розробці комунікаційної стратегії, спрямованої на зміцнення незалежності Суду.

Генеральний Директор Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістос Жакумопулос зазначив, що Рада Європи спостерігає за ситуацією в Україні, зокрема, у Конституційному Суді. Він дав позитивний відгук рішенню Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини третьої статті 315 Кримінального процесуального кодексу України, а також поцікавився іншими справами, пов’язаними з  конституційністю положень КПК. Він розповів, що у рішенні «Ігнатов проти України» Європейський суд з прав людини дійшов висновку про існування системної проблеми в частині обрання запобіжних заходів.

В свою чергу Голова КСУ Станіслав Шевчук підкреслив, що Конституційний Суд України у цьому рішенні імплементує європейські стандарти в правове поле України, чим ще раз підтверджує дружнє ставлення до міжнародного права. «Це рішення Суду є ще одним кроком у європейському напрямку», – зауважив очільник КСУ.

Станіслав Шевчук додав, що на сьогодні у Конституційному Суді України розглядається велика кількість справ, що безпосередньо стосуються соціального захисту громадян. Крім того, у більшості конституційних скарг, які надійшли до Суду, також порушуються соціальні питання.

Гостей цікавили питання місця та ролі Конвенції  про захист прав людини і основоположних свобод у системі національного законодавства, а також впровадження рішень Європейського суду з прав людини у національну правову систему України.

Окремо сторони обговорили актуальні питання, порушені у справах Європейського суду з прав людини, зокрема «Давидов та інші проти України», «Олександр Волков проти України», «Куликов та інші проти України».

Співрозмовники також обговорили формування Верховного Суду та його роль в імплементації міжнародних стандартів з прав людини, важливість зміцнення діалогу між Конституційним Судом України, Верховним Судом та Європейським судом з прав людини.  Генеральний Директор Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістос Жакумопулос також зазначив, що Рада Європи вітає заходи України, спрямовані на вирішення питань, пов'язаних з виконанням рішень ЄСПЛ, національними судами і має намір сприяти вирішенню системних проблем, що виникають у цій сфері.  Роль Конституційного Суду України та Верховного Суду в цьому питанні є досить важливою.

Крістос Жакумопулос зазначив, що протягом останніх років в Україні триває судова реформа, яка має на меті трансформувати судову систему країни. Однак всебічна судова реформа і процеси, які розпочалися, не можуть вважатися завершеними, доки існуватиме проблема невиконання судових рішень, застеріг промовець.

Під час зустрічі сторони обговорили інші актуальні питання реформи правової системи та зміцнення незалежності судової системи. Співрозмовники домовились про подальше співробітництво в рамках конструктивного діалогу, започаткованого між Конституційним Судом України та Департаментом виконання рішень ЄСПЛ Ради Європи щодо тлумачення норм про права людини у контексті усталеної практики ЄСПЛ.

 

Інформує Відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2021 Конституційний Суд України