Заступник Голови Конституційного Суду України Юрій Баулін взяв участь у міжнародній конференції конституціоналістів у Казахстані

Версія для друку

 

Заступник Голови Конституційного Суду України Юрій Баулін взяв участь у міжнародній конференції конституціоналістів у Казахстані

 

 

Заступник Голови Конституційного Суду України Юрій Баулін 29-30 серпня 2013 року на запрошення Голови Конституційної Ради Республіки Казахстан Ігоря Рогова і відповідно до рішення КСУ взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції «Конституція – основа стратегії розвитку суспільства та держави», що відбулася в столиці Казахстану Астані.

Учасників форуму, приуроченого до Дня Конституції Казахстану, привітали Президент Республіки Казахстан Нурсултан Назарбаєв, Голова Конституційної Ради країни Ігор Рогов, Президент Венеціанської комісії Ради Європи Джанні Букіккіо. У роботі зібрання також взяли участь представники органів конституційної юрисдикції Азербайджану, Білорусі, Болгарії, Вірменії, Латвії, Литви, Молдови, Німеччини, Росії, Таджикистану, Таїланду,  Туреччини, Узбекистану, Хорватії, делегати від судових та правозахисних інституцій, навчальних закладів, науково-дослідних установ, державних органів юстиції,  експерти в галузі конституційного законодавства та захисту прав і свобод людини з Казахстану, країн Євросоюзу та Євразійського регіону.  

У ході конференції доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України Юрій Баулін від імені Конституційного Суду України привітав народ Казахстану з 18-річчям Конституції, відзначивши, що вже традиційно представники КСУ беруть участь у заходах з нагоди цієї знаменної події. Такі конференції – це чудова нагода для конституціоналістів обмінятися досвідом та корисними ідеями щодо подальшого розвитку національної правової системи, відзначив науковець.

У своїй доповіді «Конституція – основа розвитку національної правової системи» Юрій Баулін висвітлив питання впливу конституції на розвиток правової системи України, а також роль Конституційного Суду в цьому процесі. На вершині вітчизняної системи права, як акт найвищої юридичної сили, знаходиться Конституція України, норми якої є нормами прямої дії. Відповідно до статті 8 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. Таким чином, розвиток української правової системи ґрунтується на принципах і нормах Конституції України як правовому фундаменті для  модернізації держави і суспільства на демократичній основі, підкреслив доповідач.

При цьому на Конституційний Суд України покладено важливу роль у розвитку системи права - контроль конституційності правового регулювання, здійснюваного законодавцем, а також повноваження з офіційного тлумачення норм Конституції України, зазначив Юрій Баулін. Для прикладу  він навів низку нещодавніх рішень з практики КСУ, в яких розкриваються загальні правові орієнтири для розвитку вітчизняного законодавства у відповідності до принципу верховенства права.

Підбиваючи підсумок, заступник Голови КСУ зауважив, що Суд бере активну участь в модернізації української правової системи, однак не має повноважень з власної ініціативи без відповідного звернення розглядати правові питання, проблемні для громадян і суспільства в цілому. І тому саме активна позиція окремих громадян, представників громадянського суспільства, народних депутатів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Глави держави є запорукою удосконалення і розвитку національної правової системи в конституційно-правовому вимірі, резюмував Юрій Баулін.

Крім цього, заступник Голови КСУ взяв участь в обговоренні низки доповідей, в яких йшлося про роль конституції як основи розвитку демократичного суспільства і держави в контексті національного досвіду різних країн, конституційні засади діяльності органів державної влади та забезпечення суспільної злагоди і законності в правовій державі, різні аспекти функціонування конституційного правосуддя та інші питання, цікаві суддям і вченим-конституціоналістам у плані обміну науково-практичним досвідом.

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України