Закон і бізнес: Вибір для суду між штрафом і конфіскацією авто не суперечить Конституції - рішення КСУ (6 вересня, 2023)

Версія для друку

Закон і бізнес, 6 вересня 2023 р.

Вибір для суду між штрафом і конфіскацією авто не суперечить Конституції - рішення КСУ

Санкція ч.6 ст.481 МК створює належне нормативне підґрунтя для досягнення "справедливого балансу" між загальним інтересом і захистом права власності.

Такого висновку дійшов перший сенат Конституційного Суду, ухваливши рішення від 6.09.2023 у справі щодо відповідності Конституції абз.2 ч.6 ст.481 Митного кодексу.

Предметом конституційного контролю у цій справі була санкція ч.6 ст.481 МК. Вона визначає, що "перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на 30 діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів".

У рішенні КС зазначено, що установлення оспорюваним положенням МК альтернативних видів основних адміністративних стягнень уможливлює індивідуалізацію судом адміністративного стягнення з урахуванням усієї сукупності обставин справи у межах законодавчо визначеної санкції. Як наслідок, реалізовується принцип індивідуалізації юридичної відповідальності під час притягнення особи до адміністративної відповідальності на підставі ч.6 ст.481 МК.

З огляду на це, КС дійшов висновку, що така санкція не суперечить ч.2 ст.61 Конституції.

Також Суд зауважив, що гарантоване ч.1 ст.41 Конституції право власності не є абсолютним і може зазнавати обмежень. Тож КС вважає, що санкція ч.6 ст.481 МК не суперечить вимозі юридичної визначеності та забезпечує законне втручання у право власності особи в розумінні практики тлумачення Європейським судом з прав людини ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, законодавець визначив справедливу міру адміністративної відповідальності для досягнення легітимної мети, унаслідок чого суди можуть забезпечити індивідуалізацію такої відповідальності залежно від обставин справи, не покладаючи на особу індивідуального і надмірного тягаря.

Відповідно, санкція ч.6 ст.481 МК не суперечить положенням ч.1 ст.8, чч.1, 4 ст.41 та ч.1 ст.64 Конституції.

Закон і Бізнес

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України