Закон і бізнес: Перегляд на виконання рішення ЄСПЛ не може обмежуватися строком — КС (16 лютого 2024 р.)

Версія для друку

 

Закон і бізнес, 16.02.2024 

Суддя-доповідач у справі — Володимир Мойсик (крайній праворуч).

Визначений у ГПК десятирічний строк на подання заяви про перегляд судових рішень ставить особу в залежність від обставин, на які вона не може вплинути, а саме від строку розгляду її заяви ЄСПЛ.

На це звернув увагу другий сенат Конституційного Суду, визнаючи неконституційними приписи п.2 ч.2, ч.3 ст.321 Господарського процесуального кодексу.

Підприємство звернулося до КС із клопотанням перевірити на конституційність вказані приписи ГПК, зазначаючи, що у разі застосування оспорюваних положень «особа фактично позбавлена можливості звернутися до Верховного Суду із заявою про перегляд судових рішень у її справі, якщо рішення Європейського суду з прав людини, яким встановлено порушення прав такої особи, постановлено після спливу десятирічного строку з дня набрання законної сили рішеннями національного суду у справі, адже цей строк не підлягає поновленню».

У рішенні від 14.02.2024 №1-р(ІІ)/2024 КС зазначив, що ЄСПЛ рекомендує поновлення провадження в національних судах як належний відновлювальний захід, якщо попередній розгляд справи не відповідав вимогам §1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Подаючи заяву про перегляд судового рішення у зв’язку з ухваленням ЄСПЛ рішення, в якому встановлено порушення конвенції, особа, на користь якої воно

ухвалене, домагається насамперед усунення наслідків порушення її прав, гарантованих конвенцією.

Отже, кодекс має містити приписи, що забезпечуватимуть у такому випадку можливість реального та практичного захисту прав та свобод у спосіб перегляду рішень, ухвалених національними судами. Ці приписи ГПК не мають позбавляти особу права на реалізацію протягом розумного строку права на виконання рішення ЄСПЛ.

КС констатував, що визначений у ГПК десятирічний строк на подання заяви про перегляд судових рішень ставить особу в залежність від обставин, на які не може вплинути особа, а саме від строку розгляду її заяви ЄСПЛ.

Тому Суд дійшов висновку, що п.2 ч.2, ч.3 ст.321 ГПК є неконституційними, оскільки унеможливлюють:

1) подання заяв про перегляд судового рішення у звʼязку з ухваленням ЄСПЛ рішення після 10 років з дня набрання законної сили рішенням національного суду;

2) поновлення строку на подання заяви про перегляд рішення національного суду.

Відповідно, вони втрачають чинність через 6 місяців із дня ухвалення цього рішення КС.

Закон і бізнес

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України