З нагоди Дня юриста в Конституційному Суді України відбувся День відкритих дверей

Версія для друку

 

З нагоди Дня юриста в Конституційному Суді України відбувся День відкритих дверей

8.10.2018

До Конституційного Суду України з нагоди Дня юриста завітали майбутні правознавці, серед яких, учні-члени Малої академії наук України, переможці й учасники ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт секції «Правознавства» та студенти Київського університету права Національної академії наук України.

Для відвідувачів заходу було проведено оглядову екскурсію, програма якої передбачала знайомство з історією, повноваженнями і діяльністю Конституційного Суду України, роботою структурних підрозділів Секретаріату Суду. Крім того, майбутнім правознавцям було запропоновано взяти участь у майстер-класах з правової тематики, які проводили юристи-практики Секретаріату Суду.

Під час оглядової екскурсії гості ознайомилися з бібліотечним фондом, що налічує більше 20 тисяч книг та періодичних видань фахового спрямування, з-поміж яких, збірники наукових праць, матеріали наукових конференцій, присвячені актуальним проблемам конституційної юрисдикції, а також низка літератури, подарованої зарубіжними органами конституційного контролю.

З нагоди професійного свята працівники бібліотеки підготували книжково-журнальну виставку на тему «Реалізація інституту конституційної скарги в Україні як правова гарантія захисту прав людини». До експозиції увійшли наукові праці провідних вчених правників, фахівців-конституціоналістів, у яких досліджується інститут конституційної скарги у правовій доктрині, аналізується значення такої скарги в механізмі індивідуального доступу до конституційного правосуддя. Значну увагу було приділено дослідженню порядку подачі конституційної скарги та практиці конституційного судочинства за скаргами громадян у зарубіжних країнах.

Окремо гостей було поінформовано про конкурс на кращу наукову статтю з конституційно-правової тематики, пов’язаної із захистом прав і свобод людини і громадянина, що проводиться у Конституційному Суді України щороку у рамках Всеукраїнського тижня права.

Також молоді правники завітали до архіву Суду, в якому ознайомилися з порядком зберігання справ та відвідали зали засідань Великої палати та Сенату Конституційного Суду України, де розглядаються конституційні провадження та ухвалюються акти Суду.

У музейній експозиції студенти та учні переглянули експонати, серед яких сувеніри, медалі, книжкові видання, подаровані органами конституційної юрисдикції зарубіжних країн, міжнародними організаціями, а також вітчизняними органами державної влади, судовими установами, навчальними закладами.

У прес-центрі Суду відбулися фахові заняття, під час яких окрему увагу було приділено інституту конституційної скарги, що запроваджений в Україні у результаті конституційної реформи.

Працівники відділу попередньої перевірки конституційних скарг  Секретаріату Конституційного Суду України представили змістовну презентацію на тему: «Конституційне правосуддя в Україні доступне кожному».

Під час презентації було зазначено, що конституційна скарга є новою формою звернення до Конституційного Суду України і цей інститут запроваджено з метою забезпечення ефективного засобу захисту прав людини, які зазнали порушення у результаті застосування тих положень закону України, що суперечать основоположним конституційним засадам і принципам.

Працівники Суду детально розповіли майбутнім юристам про опрацювання конституційних скарг у Суді, механізм їх розгляду, умови прийнятності, суб’єктів права на конституційну скаргу, а також акцентували увагу на вимогах до форми конституційної скарги.

На фаховому занятті наголошувалося, що конституційна скарга подається до Суду державною мовою, надсилається поштою або подається безпосередньо до Секретаріату Суду. У конституційній скарзі мають бути зазначені: прізвище, ім’я, по батькові громадянина України, іноземця чи особи без громадянства, адреса зареєстрованого місця проживання особи або повна назва та місцезнаходження юридичної особи, а також номер засобу зв’язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; опис перебігу розгляду відповідної справи у судах; короткий виклад остаточного судового рішення, в якому було застосовано відповідні положення закону України; конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України; обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб`єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону тощо. Також підкреслювалося, що копія остаточного судового рішення у справі суб`єкта права на конституційну скаргу має бути засвідчена в установленому порядку судом, що його ухвалив.

На згадку про цю подію гостям було подаровано Пам’ятки для громадян та юридичних осіб про порядок внесення конституційних скарг до Конституційного Суду України.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України