ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Вийшов друком черговий номер видання «Вісник Конституційного Суду України»
Побачив світ п’ятий номер Вісника Конституційного Суду України за 2017 рік. На перших сторінках цього видання надруковано текст нового Закону «Про Конституційний Суд України», який набув чинності 3 серпня 2017 року і став значною подією в суспільному житті країни.
Традиційна рубрика «Акти Конституційного Суду України» познайомить читачів з Ухвалами Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справах за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини шостої статті 96 Кодексу законів про працю, частини шостої статті 6 Закону «Про оплату праці» та за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини сьомої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Враховуючи ту обставину, що однією з найважливіших новел Закону про Конституційний Суд України є конституційна скарга, традиційну рубрику «Теорія та практика конституційної юрисдикції» символічно відкриває стаття судді Конституційного Суду України, доктора юридичних наук Михайла Гультая і кандидата юридичних наук, доцента Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Ганни Христової «Конституційна скарга як національний засіб правового захисту в контексті доступу до Європейського суду з прав людини».
У статті розглядаються деякі особливості української моделі конституційної скарги як інструменту захисту прав і свобод людини, а також досліджується питання «доступності» та «ефективності» конституційної скарги в контексті вичерпання всіх національних засобів правового захисту як умови прийняття звернень громадян до Європейського суду з прав людини.
Неабияку цікавість викличе у читачів і стаття кандидата юридичних наук, доцента кафедри кримінального права Національного університету «Одеська юридична академія» Олександра Ободовського «Про відповідальність за декларування недостовірної інформації: конституційні та кримінально-правові проблеми», в якій розглянуто історію становлення в законодавстві України положень про відповідальність за декларування недостовірної інформації. Автор обгрунтовано доводить, що стаття про кримінальну відповідальність за умисне неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи подання в декларації завідомо недостовірних відомостей не відповідає Конституції України у тій частині, в якій встановлено відповідальність осіб, що мають активи, набуті незаконно. В іншій частині стаття відповідає Конституції України, але в цьому випадку зазначені діяння не можуть вважатися суспільно небезпечними. Наостанок автором дослідження зроблено висновок про те, якою має бути реакція держави на декларування недостовірної інформації.
Слід сказати, що у «Віснику», який висвітлює діяльність Конституційного Суду України, публікуються також наукові статті, повідомлення, рецензії, анотації, коментарі, що торкаються суспільно-політичного життя країни. Зокрема, до Дня пам’яті жертв Голодомору надруковано статтю судді Конституційного Суду України, доктора юридичних наук, професора Віктора Колісника «Масова конституційна свідомість і суперечливі уявлення про Голодомор в умовах поширення постправди», в якій проаналізовано взаємозв’язок між суперечливими уявленнями про Голодомор та інші складні етапи української історії й формування масової конституційної свідомості на тлі значного поширення постправдивих повідомлень.
Рубрика «Зовнішні зв’язки Конституційного Суду України» містить інформацію про міжнародні зустрічі та наукові заходи, в яких брали участь в.о. Голови та судді Конституційного Суду України у серпні – вересні 2017 року.
Також у «Віснику» представлений реферативний огляд джерел із конституційно-правової тематики, опублікованих у 2017 році.
Одну зі сторінок «Вісника Конституційного Суду України» прикрашає привітання з днем народження вересневого ювіляра – суддю Конституційного Суду України у відставці, кандидата юридичних наук, доцента, доктора права, заслуженого юриста України Петра Богдановича Стецюка.
Крім наукових робіт, у виданні надруковані вимоги до наукових статей, надісланих на конкурс, організований у Конституційному Суді України в рамках Всеукраїнського тижня права, який проходить цього року 4-10 грудня.
Остання сторінка видання містить вимоги до наукових статей майбутніх авторів стосовно їхнього викладу на сторінках журналу.