Вийшли друком чергові номери видання „Вісник Конституційного Суду України“

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Вийшли друком чергові номери видання „Вісник Конституційного Суду України“

 

Вийшли друком 1-3 номери загальнодержавного періодичного видання „Вісник Конституційного Суду України“, в яких читачі можуть ознайомитися з актами КСУ, теорією та практикою конституційної юрисдикції, зокрема із статтями відомих правознавців, юристів-практиків, учасників міжнародних конференцій, а також з інформацією, яка стосуються діяльності Суду.

Вісник Конституційного Суду України відкриває традиційний розділ „Акти Конституційного Суду України“. У першому-третьому номерах видання надруковано Рішення КСУ № 7-рп/2016, окрема думка судді КСУ Ігоря Сліденка та прийняті у справах ухвали Суду (березень 2016 – березень 2017).

 

ВІСНИК № 1/2017.

Перший номер Вісника містить розділ „Теорія та практика конституційної юрисдикції“, який знайомить читачів з актуальними статтями відомих українських фахівців-правознавців. Серед них, стаття доктора юридичних наук, професора, академіка НАПрН України, Голови КСУ (березень 2014–березень 2017) Юрія Бауліна „Принцип верховенства права у рішеннях Конституційного Суду України“, в якій досліджується практика КСУ з вирішення питань, пов’язаних із тлумаченням принципу верховенства права та його застосуванням органами державної влади України. Особливу увагу автор приділяє визначенню складових цього основоположного принципу функціонування вітчизняної правової системи та їх розумінню у контексті загальновизнаних міжнародних стандартів у галузі права.

Стаття кандидата юридичних наук, судді господарського суду Херсонської області Павла Пригузи „Судовий збір як бар’єр доступу до правосуддя: європейські стандарти та національна практика“ присвячена дослідженню проблем практичного забезпечення права на суд в Україні через відстрочки, розстрочки та звільнення від сплати судового збору. Автором зроблено висновки, що право нужденної особи бути заслуханою в суді має забезпечуватися без будь-яких перепон та розсуду щодо права на суд.

Крім того, розділ містить статті студентів-переможців конкурсу на кращу наукову статтю з конституційно-правової тематики, що проводив Конституційний Суд України до Всеукраїнського тижня права у грудні 2016 року.

Із статтею „Право на правову допомогу: трансформація в аспекті конституційно-правової реформи“ студента-магістранта 5 курсу Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Андрія Скрипника, який виборов перше місце у конкурсі, можна ознайомитися на сторінках видання. У статті досліджується право на правову допомогу, його трансформація у право на професійну правничу допомогу у зв᾿язку з конституційно-правовою реформою правосуддя, а також нововведена монополія адвокатів. Окремо автор звертає увагу на міжнародні стандарти права на правову допомогу, досвід зарубіжних держав та моделі монополії адвокатів. За результатами дослідження зроблено висновок про ризик звуження права на правову допомогу у зв᾿язку з реформою правосуддя та запропоновано шляхи запобігання звуженню права.

Читачі також можуть ознайомитися із статтею „Проблеми реалізації права на медичну допомогу в сфері трансплантології“ студента-магістранта 5 курсу Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Петра Ноги, який посів друге місце у конкурсі  та з статтею „Критерії прийнятності (фільтри) конституційних скарг у європейських державах: порівняльно-правовий аналіз“ студентки 2 курсу юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Ганни Яреги, яка зайняла третє місце у конкурсі.

У розділі „З історії вітчизняної конституційної юстиції“ подано статтю „Засади вітчизняного конституціоналізму за козацької доби“ доктора юридичних наук, судді Конституційного Суду України Михайла Гультая. У ній автор продовжує дослідження питань, пов᾿язаних із виникненням та утвердженням у вітчизняному соціумі суспільно-політичного та правового явища конституціоналізму. Публікація присвячена аналізу принципів і засад врегулювання суспільних відносин в Україні за часів Козацької держави.

Управлінням порівняльних досліджень та правових позицій Секретаріату КСУ підготовлено огляд використання практики Європейського суду з прав людини в рішеннях Конституційного Суду України у 1997-2016 роках, який надруковано на шпальтах Вісника. Проведений аналіз процесуальних актів КСУ свідчить, що найчастіше орган конституційної юрисдикції у своїх рішеннях використовував практику ЄСПЛ з таких питань, як соціальний захист, правова допомога, пріоритетність прав дитини при усиновленні, захист виборчих прав, організація судової системи, незалежність суддів, позбавлення свободи, допустимість доказів тощо.

В номері також надруковано інформацію про виконання бюджету Конституційним Судом України за 2016 рік, яку подано в таблиці.

 

ВІСНИК № 2/2017

У розділі „Теорія та практика конституційної юрисдикції“ надрукована стаття кандидата юридичних наук, доцента, третейського судді Постійно діючого третейського суду при Торгово-промисловій палаті України, доцента кафедри теорії держави і права Львівського торговельно-економічного університету Андрія Медвідя на тему: „Доцільність внесення змін до статті 35 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року“. В ній автор досліджує зміст та значення змін, що вносяться до статті 35 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод статтями 4 та 5 додаткового Протоколу № 15. Детально аналізуються передумови та можливі наслідки скорочення строку подання індивідуальної заяви на розгляд Європейського суду з прав людини від дати постановлення остаточного рішення на національному рівні, а також видалення однієї з умов неможливості оголошення неприйнятною індивідуальної заяви у зв᾿язку з відсутністю суттєвої шкоди для заявника.

Наступний розділ видання „Конференції, симпозіумі, колоквіуми“ знайомить читачів з доповіддю судді Конституційного Суду України, кандидата наук з державного управління Олександра Тупицького на тему: „Еволюція індивідуального доступу до конституційного правосуддя: український досвід та загальноєвропейські тенденції“. Цю доповідь суддя представив на Міжнародній конференції „Еволюція конституційного контролю в Європі: здобуття уроків і нові виклики“, що проходила навесні в м.Кишинеу (Республіка Молдова).

Також у першому та другому номерах видання – привітання з днем народження ювілярам: колишньому судді Конституційного Суду України, Голові КСУ 2010-2013 років, кандидату юридичних наук, заслуженому юристу України Анатолію Головіну; судді Конституційного Суду України у відставці, Голові КСУ 2006-2007 років, заслуженому юристу України Івану Домбровському; судді Конституційного Суду України у відставці, кандидату юридичних наук, заслуженому юристу України Віктору Шишкіну.

 

ВІСНИК № 3/2017

На сторінках видання у розділі „Теорія та практика конституційної юрисдикції“ читачі можуть ознайомитися із статтею доктора юридичних наук, судді Конституційного Суду України Михайла Гультая „Захист прав і свобод людини і громадянина Конституційним Судом України“, де розглядаються значення, роль і місце Конституційного Суду України в конституційному загальнодержавному механізмі захисту прав і свобод людини і громадянина.

Проведений автором аналіз практики Конституційного Суду України з вирішення питань конституційності законів, інших правових актів, офіційного тлумачення положень Конституції України свідчить, що конституційна юрисдикція стосується всіх основоположних, природних та невід᾿ємних прав і свобод людини, таких, як право на життя, право на свободу та особисту недоторканність, право на свободу пересування, право на інформацію, право приватної власності, право на участь в управлінні державними справами, право на судовий захист та інших прав людини і громадянина.

У статті йдеться про те, що на сучасному етапі державного будівництва в Україні відбувається впровадження інституту конституційної скарги як найбільш ефективного індивідуального доступу громадян до органу конституційного контролю та водночас правового механізму захисту основоположних, природних та невід᾿ємних прав і свобод людини.

Аналіз конституційно-правового механізму впровадження інституту конституційної скарги в Україні свідчить про актуальність його подальшого удосконалення як альтернативи зверненню громадян до Європейського суду з прав людини.

У наступному розділі видання „Конференції, симпозіумі, колоквіуми“ представлені статті учасників Міжнародної конференції „Конституційний контроль і процеси демократичної трансформації у сучасному суспільстві“, що проходила у жовтні 2016 року в м. Києві з нагоди 20-ї річниці Конституційного Суду України.

Наступною темою видання є зовнішні зв’язки Конституційного Суду України, де надруковано інформацію, що стосується міжнародних наукових заходів і зустрічей, участь в яких брали Голова, судді Конституційного Суду України, працівники Секретаріату Суду протягом листопада 2016 року по травень  2017 року.

 

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України