В.о. Голови Конституційного Суду України Олександр Тупицький провів робочу зустріч з Головним Громадським Контролером Турецької Республіки Шерефом Малкочем

Версія для друку

В.о. Голови Конституційного Суду України Олександр Тупицький провів робочу зустріч з
Головним Громадським Контролером Турецької Республіки Шерефом Малкочем

25.07.2018

У Конституційному Суді України відбулася робоча зустріч в.о. Голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького з Головним Громадським Контролером Турецької Республіки Шерефом Малкочем.

 

У заході взяли участь, зокрема, суддя Конституційного Суду України Олександр Касмінін, Громадські Контролери Турецької Республіки Яха Акман та Аріф Дюльгер, керівник Секретаріату Громадського Контролера Турецької Республіки Вейсел Шірін, заступник Посла Турецької Республіки в Україні Букет Кабакджи, в.о керівника Секретаріату Конституційного Суду України Лариса Бірюк, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Віктор Барвицький.

В.о. Голови Конституційного Суду України Олександр Тупицький привітав гостей та наголосив на давніх дружніх взаємовідносинах з Конституційним Судом Туреччини. Він розповів про діяльність органу конституційної юрисдикції України, його повноваження та склад.

Після внесення змін до Конституції, підкреслив Олександр Тупицький, Конституційний Суд України було відокремлено від загальної судової системи, та запроваджено новий механізм захисту прав людини – інститут конституційної скарги. Таким чином, наголосив він, людина отримала змогу безпосередньо звернутися до Конституційного Суду України з метою захисту своїх конституційних прав, порушених законом.

В.о. Голови КСУ детально розповів про взаємодію Конституційного Суду України з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. «Інститут омбудсмена в Україні – це конституційний орган, який із визначених питань має пряму взаємодію із Конституційним Судом України», оскільки, якщо Уповноважений Верховної Ради України з прав людини вважає, що закон не відповідає Конституції України, він може звернутися до Конституційного Суду України з відповідним поданням.

За історію діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні (з 1996 року), розповів Олександр Тупицький, від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини до Конституційного Суду України надійшло 51 подання, щодо яких Судом було ухвалено 15 рішень. За його словами 12 з 15 рішень стосувалися конституційності закону. «Ці рішення були визначальними у сфері захисту прав людини», – наголосив промовець.

Головний Громадський Контролер Турецької Республіки Шереф Малкоч зазначив, що в кожній країні конституційний суд займає особливе місце. Він розповів, що до 2010 року Конституційний Суд Туреччини виключно перевіряв на конституційність закони, які приймав парламент. Завдяки конституційній реформі, продовжив промовець, суттєво змінилися його повноваження.

Шереф Малкоч зазначив, що задля розширення прав і свобод людини було запроваджено деякі інститути, зокрема інститут омбудсмена та інститут конституційної скарги. «Саме завдяки цим змінам кількість скарг з Туреччини до Європейського суду з прав людини зменшилась на 90%», – додав він. В результаті конституційної реформи Туреччина отримала можливість захищати своїх громадян на території країни, наголосив Шереф Малкоч, хоча і збільшилось навантаження на орган конституційного контролю.

Головний Громадський Контролер Турецької Республіки зазначив, що Омбудсмен Туреччини не має юридичного зв’язку з Конституційним Судом. «Однак ми регулярно обмінюємося думками та інформацією щодо захисту прав людини на загальнодержавному рівні», – додав він. Крім того, за словами промовця, інститут Громадського Контролера Туреччини допомагає громадянам країни звернутися до Конституційного Суду, зокрема, шляхом надання правової підтримки під час складення відповідних заяв.

Шереф Малкоч розповів, що у 2017 році до Омбудсмена Туреччини надійшло понад 17 тисяч звернень, більшість з яких стосувалися галузі освіти. Промовець також наголосив, що велика кількість звернень надходить від переміщених осіб із Сирії та додав, що послуги за цими зверненнями надаються безкоштовно.

Крім того Шереф Малкович зазначив, що 20% цих звернень були вирішені шляхом переговорів з виконавчими органами влади на користь громадян, тобто, шляхом «дружнього вирішення питань». «Найбільше щастя – допомагати громадянам своєї країни», – підсумував він.

Під час зустрічі співрозмовники обговорили й інші актуальні питання. Сторони погодились, що народи України та Туреччини вже багато років живуть в атмосфері солідарності та висловили сподівання на подальше плідне співробітництво.

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України