Відбувся візит експертної місії TAIEX з питань підвищення інституційної спроможності Секретаріату КСУ

Версія для друку

Відбувся візит експертної місії TAIEX з питань підвищення інституційної спроможності Секретаріату КСУ

 

23-26 вересня в Конституційному Суді України відбувся візит експертної місії TAIEX «Секретаріат Конституційного Суду України: підвищення ефективності та результативності».

У заході взяли участь Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький, судді Конституційного Суду України, керівник Секретаріату Конституційного Суду України Ярослав Василькевич, перший заступник керівника Секретаріату Суду Лариса Бірюк, заступники керівника Секретаріату Суду Валерій Альошин, Євген Бурлай, а також керівники структурних підрозділів Секретаріату Суду. Експерти місії TAIEX: суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці Майкл Айхбергер та керівник судової адміністрації Федерального Конституційного Суду Німеччини Фолькер Бацке.

Метою чотириденного заходу став обмін досвідом щодо розгляду конституційних скарг на судовому і адміністративному рівнях, проведення активних дискусій з експертами й отримання пропозицій щодо змін та удосконалень, а також вивчення процедур і організаційних заходів судового адміністрування Федерального Конституційного Суду Німеччини для розгляду великої кількості конституційних скарг.

Вітаючи учасників зустрічі, Олександр Тупицький відзначив багаторічну плідну співпрацю Конституційного Суду України з експертною місією TAIEX та висловив сподівання на її подальший розвиток. «Починаючи з 2009 року як судді Конституційного Суду України, так і працівники Секретаріату Суду брали участь у різних заходах з метою розбудови інституційної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до acquis
communautaire», – підкреслив він.

За словами Голови КСУ, захід є важливою нагодою обмінятися досвідом з актуальних питань, напрацювати пропозиції щодо поліпшення розгляду великої кількості конституційних скарг, а також обговорити питання побудови внутрішньої роботи структурних підрозділів Секретаріату Конституційного Суду України та можливостей для її покращення.

Наостанок Олександр Тупицький побажав присутнім плідної роботи та конструктивного діалогу.

У межах програми заходу Ярослав Василькевич ознайомив гостей з повноваженнями органу конституційної юрисдикції України, представив організаційну структуру Суду та надав загальну характеристику його Секретаріату.

Окрему увагу він зосередив на особливостях конституційного провадження у справах за конституційними поданнями, зверненнями та скаргами.

Під час першого дня роботи місії керівництво Секретаріату Суду ознайомило експертів з побудовою внутрішньої роботи департаментів Секретаріату Суду, їх взаємодією з іншими структурними підрозділами та загальним розподілом функціонального навантаження в Секретаріаті Конституційного Суду України.

Для відвідувачів було проведено ознайомчу екскурсію, під час якої вони оглянули зали засідань Великої палати та сенату, Бібліотеку, Архів, музейну експозицію Суду.

Під час другого дня роботи експертної місії TAIEX було обговорено низку питань, що стосувалися принципів роботи суддівського корпусу та Управління юстиції Федерального Конституційного Суду Німеччини, процесів прийняття рішень на рівні суддів за конституційними скаргами, а також застосування певних заходів щодо розгляду великої кількості скарг, поданих до Суду.

Виконуючий обов’язки Голови Конституційного Суду України Віктор Кривенко, вітаючи учасників зустрічі, наголосив на тривалій дружній співпраці з німецькими колегами щодо обміну досвідом з питань конституційного судочинства та зазначив, що такі зустрічі відбуваються як в Україні, так і поза її межами, і вже стали доброю традицією. «У порівнянні з німецьким конституційним судочинством українське конституційне судочинство ще молоде, і тому досвід німецьких колег буде для нас корисним», – підкреслив Віктор Кривенко. Він також звернув увагу на те, що наукові консультанти суддів та працівники Секретаріату Суду мають змогу знайомитися з організацією роботи Апарату Федерального Конституційного Суду Німеччини і відзначив важливу роль патронатної служби судді КСУ, особливо у процесі підготовки до розгляду конституційних скарг.

Суддя Федерального Конституційного Суду Німеччини у відставці, професор, доктор Майкл Айхбергер наголосив на важливості проведення спільних заходів, що сприяють обміну досвідом та надають можливість знайомитися з методами та організацією діяльності судів задля оптимізації  роботи.

Промовець детально розповів про склад і повноваження Федерального Конституційного Суду Німеччини, суб’єктів, які звертаються з конституційними скаргами, акти, які можуть оскаржуватися, стадії конституційного провадження, а також зупинився на принципах взаємодії суддівського корпусу й Управління юстиції ФКС Німеччини та заходах, що вживаються для того, щоб розвантажити суддів від великої кількості конституційних скарг, що надійшли до Суду.

Майкл Айхбергер підкреслив, що до Федерального Конституційного Суду Німеччини можуть звертатися фізичні та юридичні особи з конституційними скаргами, якщо порушені їх конституційні права. Законодавство Німеччини надає право цим особам оскаржувати акти законодавчої, виконавчої влади, а також судової гілки влади.

Промовець навів статистичні показники щодо кількості звернень осіб до органу конституційної юрисдикції Німеччини, зазначивши, що щороку до Суду надходять 5-6 тис. конституційних скарг.

Доповідач детально зупинився на процедурі розгляду конституційної скарги у Суді, звернувши увагу на важливість та обсяг обґрунтування такої скарги для того, щоб вона була прийнята до розгляду Судом.

Окрему увагу було приділено питанню, зокрема щодо взаємодії між суддями Суду та науковими консультантами суддів. «Співпраця між суддею і науковим співробітником Суду є необхідною для того, щоб функціонувала вся судова система», – наголосив промовець.

Про процедуру та організаційні заходи судового адміністрування Федерального Конституційного Суду Німеччини розповів керівник судової адміністрації Федерального Конституційного Суду Німеччини Фолкер Батцке.

Промовець зосередив увагу слухачів на побудові структури Управління юстиції Суду, особливостях проходження вхідної кореспонденції та опрацювання її Управлінням. Він також зупинився на функціонуванні загального реєстру документів, що надходять до Суду, а також реєстру проваджень у справах. Посилаючись на статистичні дані загального реєстру документів, доповідач зазначив, що минулого року до ФКС Німеччини надійшло понад 9 тис. вхідної кореспонденції (листів, скарг, заяв тощо).

Ключовими темами третього дня роботи експертної місії TAIEX стали актуальні питання комунікації Суду з громадськістю та методології визначення пріоритетних напрямів комунікації з суспільством. У своїх виступах експерти розкрили механізми взаємодії суду з представниками мас-мадіа і громадськості, зокрема з погляду судді та представника судової адміністрації.

За їх словами, комунікація з медіа та суспільством для Конституційного Суду Німеччини має важливе значення. «Авторитет установи важливий, оскільки, якщо громадяни з повагою ставитимуться до суду, це сприятиме виконанню його рішень», – зазначив Майкл Айхбергер.

На переконання експертів, лише той суд, який заручився підтримкою широких верств населення, може ефективно здійснювати правосуддя. Авторитет і повага до суду досягається ефективним здійсненням судочинства, незалежністю суддів та обгрунтованістю рішень.

У своїх виступах вони детально окреслили форми та механізми співпраці Федерального Конституційного Суду Німеччини з громадськістю. Експерти зазначили, що про діяльність Суду можна інформувати шляхом підготовки прес-релізів за результатами розгляду справ, також судді можуть безпосередньо роз’яснювати свої рішення під час зустрічей з громадськістю, брати участь у наукових заходах, зокрема, що відбуваються на національному і міжнародному рівнях.

Під час роботи експертної місії TAIEX було обговорено низку актуальних питань, що стосуються особливостей діяльності органу конституційної юрисдикції. Зокрема, процесів прийняття рішень на рівні суддів щодо конституційних скарг, поданих до Федерального Конституційного Суду Німеччини з особливим акцентом на можливості розгляду великої кількості справ, процедур та організаційних заходів судового адміністрування Федерального Конституційного Суду Німеччини для розгляду великої кількості конституційних скарг. Також присутні обмінялися думками щодо комунікації з громадськістю та методології визначення пріоритетних напрямків комунікації з суспільством.

Підсумовуючи результати чотириденного заходу, учасники відзначили важливість подібних зустрічей для обміну досвідом і висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю.

 

Довідково. ТАІЕХ (Technical Assistance Information Exchange) – це інструмент зовнішньої допомоги, що надається Європейською Комісією для обміну інформацією з метою розбудови інституціональної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до acquis communautaire.

Інструмент технічної допомоги та обміну інформацією (ТАІЕХ) був заснований Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань розширення у 1996 році як програма, що покликана допомагати країнам-кандидатам у стислі терміни розв’язати питання запровадження законодавства ЄС (acquis communautaire). Завдання ТАІЕХ полягає в спрощеному механізмі передачі та обміні передовим досвідом між країнами-бенефіціарами й країнами-членами Європейського Союзу.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України