Велика палата КСУ розпочала розгляд справи за конституційним поданням Верховного Суду
16.01.2020
Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі усного провадження розглядала справу за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402–VIII (далі – Закон № 1402), «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–ІХ (далі – Закон № 193), «Про Вищу раду правосуддя» від 21 грудня 2016 року № 1798–VІІІ (далі – Закон № 1798). Головував на пленарному засіданні Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький.
Під час пленарного засідання заслухано інформацію судді-доповідача у справі Петра Філюка щодо змісту конституційного подання та підстав для відкриття конституційного провадження у справі.
Верховний Суд оспорює окремі положення Закону № 1402 у їх взаємному зв’язку із пунктами 4-7 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 193. Зокрема, щодо визначення складу Верховного Суду, відбору та діяльності суду, окремих процедурних питань, пов’язаних з формуванням нового складу Верховного Суду та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Крім того, заявник оспорює положення Закону № 1798, якими унормовано окремі питання звільнення членів Вищої ради правосуддя, створення і обсяг повноважень Комісії з питань доброчесності та етики, а також дисциплінарного провадження щодо суддів Верховного Суду, членів Вищої ради правосуддя та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Суддя-доповідач повідомив, що в межах розгляду справи було надіслано запити до органів державної влади, наукових установ, закладів вищої освіти, провідних науковців галузі судоустрою та судочинства, членів Науково-консультативної ради Конституційного Суду України з метою забезпечення повного і об’єктивного розгляду цієї справи та ухвалення Конституційним Судом України обґрунтованого рішення.
Також під час пленарного засідання Конституційний Суд України розглянув клопотання Постійного представника Верховної Ради України у Конституційному Суді України Ольги Совгирі про відкладення розгляду цієї справи через те, що вона не ознайомилась з матеріалами справи. Суд відмовив у перенесені розгляду справи, однак надав можливість Постійному представнику Верховної Ради України у Конституційному Суді України підготуватися до наступного засідання.
Під час відкритої частини пленарного засідання Суд заслухав пояснення учасників конституційного провадження – представників суб’єкта права на конституційне подання – Голови Верховного Суду Валентини Данішевської, Голови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайла Смоковича, представника Президента України у Конституційному Суді України Федора Веніславського, а також залучених учасників конституційного провадження – Голови Ради суддів України Богдана Моніча, члена Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, доктора юридичних наук Лідії Москвич, члена Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, кандидата юридичних наук Сергія Різника.
У пленарному засіданні Конституційного Суду України оголошено перерву до 10 години 21 січня 2020 року. Під час наступного пленарного засідання Суд заслухає пояснення Постійного представника Верховної Ради України у Конституційному Суді України і залучених учасників конституційного провадження, які їх не надали, та перейде до стадії запитань.
Переглянути відкриту частину пленарного засідання можна на офіційному вебсайті Конституційного Суду України в рубриці «Архів відеотрансляцій засідань» за посиланням http://ccu.gov.ua/kategoriya/2020.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу