Велика палата КСУ на відкритій частині пленарного засідання розглянула справу щодо відповідності Конституції України окремого положення пункту 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України

Версія для друку

Велика палата КСУ на відкритій частині пленарного засідання розглянула справу щодо відповідності Конституції України окремого положення пункту 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України

20.11.2018

Велика палата Конституційного Суду України на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розглянула справу за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) та перейшла до закритої частини пленарного засідання для ухвалення Рішення у справі.

Під час пленарного засідання Великої палати Конституційного Суду України було заслухано доповідь судді-доповідача у справі Михайла Гультая щодо змісту конституційного подання та ключових позицій органів державної влади, навчальних закладів щодо питань, порушених у конституційному поданні.

Було зазначено, що суб’єкт права на конституційне подання звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати таким, що не відповідає статті 1, частині другій статті 3, статті 6, частинам першій, другій статті 8, частині другій статті 19, частині третій статті 22, пункту 14 частини першої статті 92, частині другій статті 131-1 Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу, згідно з яким норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697–VII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На переконання народних депутатів України, оспорюване положення «порушує конституційний принцип пріоритету (верховенства) закону і посягає на верховенство права як основоположний принцип правової держави». Як зазначають автори клопотання, пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу Верховна Рада України надала Кабінету Міністрів України право «самостійно власними нормативними актами вирішувати питання заробітної плати прокурорів». У конституційному поданні йдеться про те, що «питання матеріального, соціального та пенсійного забезпечення прокурорів є невід’ємною частиною організації і порядку діяльності прокуратури, що відповідно до пункту 14 частини першої статті 92, частини другої статті 131-1 Основного Закону України мають визначатися виключно законами України, а не актами Кабінету Міністрів України, як це передбачено пунктом 26 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу».

Автори клопотання вказують, що «делегування Верховною Радою України своїх виключних повноважень Кабінету Міністрів України не лише порушує конституційний принцип поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, створює загрозу для незалежності прокурорів, а й посягає на гарантії фінансування прокуратури виключно в установленому законом порядку як засади організації та діяльності органів прокуратури в цілому».

На думку народних депутатів України, вказане положення Кодексу «зменшує розмір визначеної Законом України «Про прокуратуру» заробітної плати прокурора», «звужує зміст та обсяг прав прокурора на заробітну плату, має забезпечувати гідний його статусу життєвий рівень».

Суд дослідив матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання та перейшов до закритої частини пленарного засідання для розгляду справи і ухвалення Рішення.

Головував на пленарному засіданні Голова Суду Станіслав Шевчук. На пленарному засіданні були присутні представники суб’єкта права на конституційне подання, народний депутат України Валерій Карпунцов, виконавчий директор ТОВ «Правнича група «Колегіум» Катерина Діброва, Голова Ради прокурорів України Михайло Місюра та інші громадяни.

Пленарне засідання Великої палати КСУ транслювалося на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України у рубриці «Відеотрансляція засідань».

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України