ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
В. о. Голови КСУ Віктор Шишкін провів зустріч з Директором з прав людини Ради Європи Крістосом Джіакомопулосом
Виконуючий обов`язки Голови Конституційного Суду України Віктор Шишкін 29 серпня 2014 року провів зустріч з Директором з прав людини Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістосом Джіакомопулосом. У зустрічі взяли участь в.о. керівника Секретаріату КСУ Лариса Бірюк, менеджер проекту „Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні“ Андрій Кавакін, завідувач відділу зовнішніх зв`язків Секретаріату Суду Ольга Кравченко.
За словами європейського представника, Рада Європи уважно стежить за подіями в Україні і готова допомагати нашій державі у сфері реформування судової системи. З огляду на це його цікавили напрямки, в яких Раді Європи варто докладати зусиль, та думки української сторони щодо перспектив судової реформи і проблем, які потребують вирішення в найближчому часі, зважаючи на ухвалений в квітні 2014 року Закон України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».
На прохання гостя Віктор Шишкін окреслив своє бачення напрямків, які, на його думку, потребують зараз найбільшої уваги – це процедури добору і призначення суддів. На думку судді, організаційна структура системи вітчизняного судочинства, що була запроваджена в 2001 році та удосконалювалася до 2010 року, продемонструвала свою спроможність і сьогодні не потребує радикальних змін. Принципово ж удосконалювати треба систему добору суддівського корпусу та процедуру формування органів, що будуть «суддями над суддями», – Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Одним із ключових елементів цієї системи має бути демократична процедура прозорого обговорення кандидатів у судді за обов`язкової участі громадськості. «Громадяни повинні знати, кого їм «подарують» як суддю», – підкреслив Віктор Шишкін. Саме в цьому плані, зазначив він, Україні була б корисною допомога європейських партнерів.
Сторони також обмінялися думками стосовно необхідності підвищувати якість рішень, які виносяться українськими судами загальної юрисдикції. Щоб поліпшити ситуацію в цьому напрямку, важливо не лише забезпечити прозорість призначення, а й удосконалити юридичне навчання майбутніх суддів та правоохоронців, переконаний Віктор Шишкін. Для цього, на його думку, необхідно ліквідувати прогалини в програмах підготовки суддів і зробити акцент на комплексному вивченні філософії права та соціально-психологічних аспектів судочинства, тобто працювати не тільки над технікою судочинства, а й над його етикою, змінювати свідомість суддів.
Крістос Джіакомопулос погодився з міркуваннями Віктора Шишкіна та подякував йому за висвітлення філософського підходу до реформи судової системи. Представник РЄ висловив готовність до спільної роботи з українськими партнерами задля успіху в цій сфері.