Укрінформ: У КСУ прокоментували своє рішення щодо назви УПЦ МП (28 грудня, 2022)

Версія для друку

УКРІНФОРМ, 28 грудня 2022 р.

У КСУ прокоментували своє рішення щодо назви УПЦ МП

Громадяни, які об'єднують в релігійну особу, не можуть на власний розсуд визначати своє найменування.

Про це сказав на пресконференції в Києві Сергій Головатий - один із суддів-доповідачів у справі щодо конституційності закону, за яким УПЦ МП має вказати приналежність до росії.

"Громадяни, які об'єднуються в релігійну особу, не можуть свавільно визначати своє найменування. Найменування релігійного об'єднання має адекватно відображати природу і особливість статусу релігійної організації, і статутні норми мають бути сформульовані з урахуванням заборон і обмежень Конституції і законів. Ми вважаємо, що втручання є виправданим", - сказав він.

Головатий розповів, що під час ухвалення цього рішення КС виходив із того, що гарантоване статтею 35 Конституції право на свободу віросповідання є індивідуальним правом, і воно є відмінним від права релігійних організацій вести свою діяльність. "Тобто право на віросповідання належить людині, а право його реалізовувати належить відповідним об'єднанням громадян і релігійних організацій", - пояснив Головатий.

Він додав, що право на віросповідання не є абсолютним, як право на життя і людську гідність, і Конституція України тут дозволяє запроваджувати обмеження. За словами Головатого, у цьому питанні є внутрішній аспект - коли людина вільна сповідувати будь-яку релігію, і держава тут не може втручатися, і зовнішній аспект, який стосується способу ведення релігійної діяльності. У цьому випадку держава має можливості втручатися і покладати обов'язки на релігійні організації.

"Таке втручання може бути обмеженням права релігійних об'єднань, зокрема відмови їм у реєстрації статуту", - сказав Головатий.

Він також наголосив, що рішення у цій справі було зумовлене і надзвичайною ситуацією, яка склалася унаслідок нападу росії на Україну.

 

ukrinform.ua

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України