Участь заступника Голови КСУ Олександра Тупицького в міжнародній науково-практичній конференції з нагоди Дня Конституції Республіки Казахстан

Версія для друку

 

Участь заступника Голови КСУ Олександра Тупицького в міжнародній науково-практичній конференції
з нагоди Дня Конституції Республіки Казахстан

 

11.09.2018

З нагоди річниці Дня Конституції Республіки Казахстан заступник Голови Конституційного Суду України Олександр Тупицький 28-29 серпня 2018 року взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції „Конституція: втілення цінностей верховенства права, громадянського суспільства і сучасної держави“.

Міжнародний захід проходив у науково-аналітичному та гуманітарно-просвітницькому центрі – «Назарбаєв центр», а також в Євразійському Національному університеті імені Льва Гумільова та Казахському гуманітарно-юридичному університеті  імені Максута Нарикбаєва в місті Астана (Республіка Казахстан).  

У конференції взяли участь Державний секретар, депутати парламенту, керівники центральних органів державної влади Республіки Казахстан, голови та судді органів конституційної юрисдикції зарубіжних країн, зокрема Алжиру, Болгарії, Грузії, Латвії, України, представники міжнародних організацій – Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеційська Комісія), Офісу програм ОБСЄ в Астані, представництва Європейського Союзу в Казахстані, Всесвітньої конференції конституційного правосуддя, а також вітчизняні та зарубіжні вчені-правознавці, експерти в галузі права.

Роботу конференції відкрив Голова Конституційної Ради Республіки Казахстан Кайрат Мамі. Очільник Ради наголосив, що Конституція Казахстану, ухвалена у 1995 році, довела свою ефективність у забезпеченні миру, злагоди, розвитку країни й добробуту громадян.

З вітальним словом від імені Президента Республіки Нурсултана Назарбаєва виступила Державний секретар Республіки Казахстан Гульшара Абдикалікова. У вітальній адресі, яку вона зачитала, серед іншого йшлося про те, що задля успішного розвитку Казахстану і його гідного позиціонування в світі важливим є панування права, верховенство Конституції та влада закону.

Під час урочистих заходів заступник виконавчого директора Фонду Першого Президента Республіки Казахстан Ігор Рогов презентував новий Коментар Конституції Казахстану. У підготовці цієї наукової праці разом із казахстанськими авторами брали участь зарубіжні конституціоналісти.

У ході науково-практичної конференції йшлося про цінності верховенства права, роль Конституції у розвитку інститутів громадянського суспільства та у захисті прав людини.

Під час пленарного засідання заступник Голови Конституційного Суду України Олександр Тупицький представив доповідь на тему: «Конституціоналізація правової системи України як умова забезпечення верховенства права: від конституційного звернення до конституційної скарги». У доповіді йшлося, що у своїй діяльності Конституційний Суд України виконує завдання по забезпеченню верховенства Конституції України як Основного Закону на всій території держави. Розробляючи концепції своїх рішень та формулюючи юридичні позиції Конституційний Суд ураховує джерела міжнародного права, зокрема практику ЄСПЛ, впроваджуючи сучасні європейські стандарти у правову систему України.

Також доповідач розповів учасникам конференції про реформування національного інституту конституційного судочинства та запровадження конституційної скарги. Він пояснив, що цьому засобу прямого індивідуального доступу до конституційного правосуддя в Україні притаманні ознаки нормативної та повної конституційних скарг. За законом Конституційний Суд України повноважний встановлювати не лише неконституційність правової норми, застосованої загальними судами у справі скаржника, а й неконституційність судової інтерпретації такої норми. На завершення автор висловив думку, що запровадження інституту конституційної скарги пришвидшить усунення із правової системи України дефектних норм законодавства та неправильної судової практики, тобто сприятиме забезпеченню її конституціоналізації та верховенства права.

Учасники конференції, серед іншого, також обговорили низку питань, які стосуються ролі Конституції у розвитку та функціонуванні правової держави та місця органів конституційної юстиції у механізмі захисту прав і свобод людини в країнах – учасниках заходу.

Крім того, з метою підвищення рівня підготовки професійних юристів, їх конституційно-правового мислення і культури, напередодні Дня Конституції Республіки Казахстан Конституційною Радою спільно з Фондом Першого Президента Республіки та іншими співорганізаторами для молоді Казахстану були організовані конкурси. У рамках конференції відбулося нагородження переможців цих конкурсів.

Фото з сайту Конституційної Ради Республіки Казахстан.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України