Участь судді КСУ Віктора Городовенка у заходах з нагоди 25-ї річниці Конституції Киргизької Республіки
21.04.2018
З 19 по 20 квітня суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко взяв участь у міжнародній конференції «Верховенство Конституції та її пряма дія: питання забезпечення правової охорони Конституції» з нагоди 25-ї річниці Конституції Киргизької Республіки (Киргизька Республіка, м. Бішкек).
У заході взяли участь голови та судді органів конституційної юрисдикції 11 країн ближнього і далекого зарубіжжя, депутати Жогорку Кенеша, Голова Верховного Суду, представники Апарата Президента, Апарата Уряду, Апарата Жогорку Кенеша, інших державних органів, наукових кіл, міжнародних організацій, експерти тощо.
Відкриваючи міжнародну конференцію Голова Конституційної палати Верховного Суду Еркінбек Мамиров зазначив, що дана конференція проводиться в переддень 25-річчя Конституції Киргизької Республіки. За чверть століття, продовжив він, до Конституції багаторазово вносилися зміни, підсумком яких стали, зокрема, дві революції. Голова Конституційної палати підкреслив, що в результаті частих змін та поправок Основний Закон країни був деформований і втратив конструктивну жорсткість, в результаті чого була розмита система стримувань і противаг. «У такій ситуації розмови про конституційність та верховенство Конституції ставали тільки декларацією», – додав промовець. Саме тому, на його думку, осмислення сутності Конституції, розуміння її призначення в суспільстві і державі є дуже значимим.
Еркінбек Мамиров наголосив, що верховенство Конституції характеризується не лише її місцем в правовій системі країни, а й конституційною пріоритетністю в суспільстві і державі, що орієнтована на повагу, визнання і дотримання положень Конституції всіма учасниками суспільних відносин. «Майбутнє багато в чому залежить від вірності Конституції та вміння жити за Конституцією» – додав він.
Промовець також підкреслив, що історія і практичний досвід багатьох держав підтверджує факт неможливості формування дієвого режиму конституційності в країні без належного забезпечення і приведення в життя принципу верховенства Конституції, що, в свою чергу, ще раз підтверджує актуальність обраної теми для конференції.
З вітальними словами до учасників звернулися Керівник Апарата Президента Киргизької Республіки Мухаммедкалий Абилгазіев, Прем’єр-міністр Киргизької Республіки Сапар Ісаков, Голова Верховного Суду Киргизької Республіки Айнаш Токбаєва, тимчасовий повірений представництва Європейського Союзу в Киргизькій Республіці Ора Яап, представник Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія) Александру Тенасе.
Захід передбачав три сесії, під час яких учасники обговорили питання ролі конституційного контролю в забезпеченні верховенства Конституції, конституційного контролю як найважливішої форми забезпечення конституційної стабільності в державі та значення рішень органу конституційного контролю в розумінні суті та змісту Конституції.
Суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко в рамках другої сесії представив доповідь на тему: «Принцип дружнього ставлення до міжнародного права як засіб національного конституційного контролю в питанні правового захисту верховенства Конституції України». Він розповів, що приклади із практики українського конституційного судочинства дають привід стверджувати, що принцип дружнього ставлення до міжнародного права використовується для всебічного та глибокого розуміння конституційних принципів, як способів захисту конституційних прав і свобод, з метою їх захисту, і це, в свою чергу, забезпечує більш ефективну правову охорону вказаних конституційних цінностей, як складової частини верховенства Конституції України.
Віктор Городовенко зауважив, що використання Конституційним Судом України принципу дружнього ставлення до міжнародного права спрямовано на забезпечення верховенства Конституції України. «І це не повинно означати підміну її верховенства чи переслідування антагоністичної позиції по відношенню до вказаного принципу в цьому аспекті», – підкреслив він.
За словами судді, саме гармонічне використання органом конституційної юрисдикції даного принципу, шляхом досягнення узгодженості між виконанням міжнародних зобов’язань та захистом верховенства конституційного порядку в цілому, може свідчити про його використання, як засобу правової охорони верховенства Конституції України.
Доповідь Віктора Городовенка, яка відобразила доктринальний погляд КСУ щодо застосування міжнародного права при збереженні верховенства Конституції, викликала надзвичайну зацікавленість серед учасників заходу.
Під час міжнародної конференції свої доповіді також представили Голова Конференції органів конституційного контролю країн нової демократії, Голова Конституційної Ради Республіки Казахстан Кайрат Мамі, Голова Конституційної палати Верховного Суду Киргизької Республіки Эркінбек Мамиров, суддя Конституційного Суду Федеративної Республіки Германія Герберт Ландау, представник Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія) Александру Тенасе, суддя Конституційного Суду Республіки Корея Чо Юньхо, Голова Конституційного Суду Землі Саксонії-Анхальт Шуберт Вінфрід, Голова Конституційного Суду Республіки Таджикістан Махмудзода Махкам Азам, суддя Конституційного Суду Республіки Узбекістан Бахтійор Міралімов, суддя Конституційного Суду Турецької Республіки Рідван Гулеч, суддя Конституційного Суду Монголії Ганзоріг Дондов, Омбудсмен Киргизької Республіки Кубат Оторбаєв та інші.
Суддя Конституційного Суду Монголії Ганзоріг Дондов зазначив, що органи конституційного контролю є потужним механізмом захисту державою основних прав людини, принципу верховенства закону та Конституції. Без них, підкреслив він, Конституція була б всього лише нормою з ознакою проголошення, збором принципових, політичних і правових концепцій.
Голова Конституційної Ради Казахстану Кайрат Мамі наголосив на важливості створення необхідних умов для формування конституційної практики, що відповідає букві і духу Основного Закону. «Це необхідно для забезпечення реальної дії конституційних норм та їх однакового застосування», – зазначив він.
Після виступів доповідачів відбулась жвава дискусія серед учасників міжнародного заходу.
Міжнародна конференція «Верховенство Конституції та її пряма дія: питання забезпечення правової охорони Конституції» була організована Конституційною палатою Верховного Суду Киргизької Республіки за підтримки проекту Європейського Союзу «Сприяння зміцненню верховенства права в Киргизькій Республіці».
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу