Участь судді Конституційного Суду України Сергія Вдовіченка у роботі XXI Єреванської міжнародної конференції

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

 

 

Участь судді Конституційного Суду України Сергія Вдовіченка у роботі XXI Єреванської міжнародної конференції 

 

Суддя Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко взяв участь у XXI міжнародній конференції, яка проходила 19-22 жовтня в місті Єреван (Республіка Вірменія). Темами конференції були „Роль і значення „Контрольного списку верховенства права”, ухваленого на 106-му пленарному засіданні Венеціанської комісії, у здійсненні системного конституційного моніторингу” і „Роль конституційного суду в подоланні законодавчих прогалин та правової невизначеності”.

У роботі конференції брали участь судді Європейського суду з прав людини, представники Генерального директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи,  Венеціанської Комісії Ради Європи, голови та судді конституційних судів та вищих спеціалізованих судів  зарубіжних країн, зокрема, Вірменії, Ісландії, Латвії, Німеччини, Португалії, України,  Фінляндії, Хорватії та інших, науковці вищих навчальних закладів.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися Голова Конституційного Суду Республіки Вірменія Г.Арутюнян,  Генеральний директор Генерального директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи Ф. Буайя, Голова Наукової ради Венеціанської Комісії Ради Європи, професор Університету Осло Я. Хельгесен, Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Республіці Вірменія Бернхард Матіас Кислер, Захисник прав людини Республіки Вірменія А.Татоян.

Програма заходу передбачала кілька робочих засідань, на яких обговорювалися важливі питання, які стосувалися принципу верховенства права і його практичного застосування, реалізації принципу верховенства права при здійсненні державою своєї політики, концепції верховенства права і проблеми її сприйняття в пострадянській правовій культурі тощо.

Під час третього робочого засідання конференції суддя Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко виступив із доповіддю „Доктрина відновлення дії попередньої редакції норм законів в діяльності Конституційного Суду України“, в якій розкрив деякі аспекти застосування Конституційним Судом України юридичної техніки відновлення раніше чинної редакції норм закону в результаті визнання неконституційними внесених до нього змін.

Як зауважив суддя, Конституційний Суд України, розглядаючи справи, нерідко стикається з питаннями, які стосуються дії нормативно-правових актів (найчастіше законів) у часі, їх зворотною дією, відновленням попередньої редакції тощо. Він підкреслив, що відновлення дії положень закону України внаслідок визнання (конституційним судом) неконституційними внесених до нього змін, є в Україні новою темою для наукових дискусій не тільки конституціоналістів, але і теоретиків, фахівців у галузі цивільного, адміністративного права.

Він наголосив, що визнаючи закони або окремі законодавчі норми неконституційними, органи конституційної юрисдикції тим самим створюють прогалину в правовому регулюванні, оскільки неконституційні положення виключаються з правової системи. А тому «орган конституційної юрисдикції, має завжди прогнозувати наслідки своїх рішень про неконституційність законів або їх окремих положень, і по можливості не допускати прогалин, застосовуючи різні правові засоби, у тому числі відновлення попередньої редакції правових норм»,  – резюмував суддя.

Промовець перерахував ряд критеріїв, за наявності яких закон про внесення змін може і повинен бути предметом перевірки на відповідність Конституції України, розділивши їх на безумовні й умовні.

 Окрему увагу Сергій Вдовіченко приділив деяким аспектам реформи конституційного судочинства в Україні, яка, за його словами, «наділила Конституційний Суд України дискреційними повноваженнями в частині визначення моменту втрати юридичної сили неконституційних положень законів, інших актів».

У рамках цього заходу відбулася зустріч учасників конференції з Президентом Республіки Вірменія Сержем Саргсяном.

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України