Участь судді Конституційного Суду України Сергія Вдовіченка у Міжнародній конференції «Роль органів конституційного контролю в забезпеченні верховенства права у нормотворчості та правозастосуванні"

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА КСУ

(СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ)

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

 

 

Участь судді Конституційного Суду України Сергія Вдовіченка у Міжнародній конференції «Роль органів конституційного контролю в

забезпеченні верховенства права у  нормотворчості та правозастосуванні»

           

 Суддя Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко взяв участь у Міжнародній конференції «Роль органів конституційного контролю в забезпеченні верховенства права у  нормотворчості та правозастосуванні», яка відбулася 27-28 квітня в місті Мінськ (Республіка Білорусь). Захід   організовано Конституційним Судом Республіки Білорусь спільно з Європейською комісією за демократію через право Ради Європи (Венеційською комісією) з метою реалізації взаємодії Європейського Союзу і Ради Європи з країнами – учасницями «Східного партнерства» (в рамках програми «Зміцнення  конституційного правосуддя»).

У роботі конференції брали участь заступник Голови Європейської комісії за демократію через право Хердіс Кьєульф-Торгейрсдоттир, експерти Венеційської комісії екс-суддя Європейського Суду з прав людини від  Македонії Мар’яна Лазарова-Трайковська і екс-Голова Конституційного Суду Латвії Айварс Ендзиньш,  представники Секретаріату Венеціанської комісії – Сімона Граната-Менгині й Таня Гервьен, голови та судді конституційних судів зарубіжних країн, зокрема, Азербайджану, Грузії, Казахстану, Росії, України, Голова Суду Євразійського економічного союзу Олександр Федорцов. З боку Білорусі у заході взяли участь Голова та судді Конституційного Суду Республіки Білорусь, представники державних органів влади, судових установ, провідних наукових інституцій в галузі права та юридичних навчальних закладів країни.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися Голова Конституційного Суду Республіки Білорусь Петро Міклашевич і  заступник Голови Венеціанської комісії Ради Європи Хердіс Кьєрульф-Торгейрсдоттир, які побажали учасникам цього представницького форуму плідної роботи.

Програма заходу передбачала чотири робочих засідання, на яких обговорювалися різні аспекти верховенства права, такі, зокрема, як базовий принцип сучасних демократичних держав, що означає пов'язаність держави правом, правами і свободами людини, європейські підходи і критерії оцінки дотримання верховенства права, роль конституційних судів в утвердженні верховенства права як фундаментального конституційного принципу в законодавстві та правозастосовній діяльності тощо.

Під час другого робочого  засідання конференції суддя Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко виступив із доповіддю „Принцип верховенства права в діяльності Конституційного Суду України“, в якій окреслив деякі тенденції і закономірності розвитку конституційної юстиції в Україні за останні 20 років. Головною закономірністю цього розвитку, на думку судді, є підвищення ролі Конституційного Суду України у захисті гідності особистості, її прав і свобод.

Суддя наголосив, що застосування у судовій практиці Конституційного Суду України принципу верховенства права та формування судової доктрини «живого права» є важливим кроком на шляху просування до європейських стандартів правосуддя, для якого головне – правові цінності, а не положення законодавства.

Сергій Вдовіченко підкреслив, що Конституційний Суд України, аналізуючи закони (їх окремі положення) на предмет конституційності, часто у своїх рішеннях вказує, що «з метою забезпечення прав і свобод людини і громадянина законодавче регулювання тих чи інших правовідносин повинно відповідати вимогам Основного Закону України, насамперед принципу верховенства права, зокрема таким його складовим, як справедливість, відповідність між інтересами окремих громадян і суспільства, ефективність мети і засобів правового регулювання, розумність і логічність закону і т. п.».

Таким чином, «Конституційний Суд України при розгляді справ тлумачить Основний Закон України в дусі доктрини «живої конституції», спираючись при цьому на принцип верховенства права та його елементи» – резюмував суддя.

Промовець торкнувся також питань судової реформи, яка відбулася згідно із Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». Суддя підкреслив, що «згідно з Реформою 2016 року  в Україні був введений інститут конституційної скарги громадян, який дозволяє їм оскаржувати неконституційні положення законів та інших актів у випадку порушення прав людини».

На завершення свого виступу суддя зазначив, що «конституційні зміни 2016 року вимагають відповідної законодавчої деталізації, тобто закріплення в законі окремих процесуальних аспектів діяльності Конституційного Суду України, зокрема процедури розгляду конституційних скарг».

У ході форуму його учасники заслухали низку доповідей, присвячених важливим і актуальним проблемам,  винесеним на обговорення.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України