Участь делегації КСУ у міжнародній конференції в Словацькій Республіці

Версія для друку

Участь делегації КСУ у міжнародній конференції в Словацькій Республіці

 

13.04.2018

З 10 по 13 квітня делегація Конституційного Суду України у складі Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука та судді Конституційного Суду України Василя Лемака відвідала  Словацьку Республіку (м. Кошице).

Метою візиту стала участь у міжнародній конференції «Конституційне правосуддя – виклик і перспективи» з нагоди 25-ї річниці Конституційного Суду Словацької Республіки.

Учасниками заходу були Президенти Словацької Республіки Іван Гашпарович (2004-2014 р.) і Рудольф Шустер (1999-2004 р.), голови та судді органів конституційної юрисдикції Австрії, Македонії, Сербії, Угорщини, України, Хорватії, Чехії, представники Суду Європейського Союзу, міжнародних організацій та фондів, зокрема, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія), навчальних та наукових закладів, урядових та громадських організацій, судових органів тощо.

Міжнародна конференція передбачала три засідання, під час яких учасники обговорили актуальні питання конституційного правосуддя у світі. Зокрема, обговорювалися такі важливі аспекти, як  права людини та національна ідентичність, конституційно-правовий статус конституційних судів, конституційна скарга, застосування Хартії основоположних прав Європейського Союзу в практиці конституційних судів, роль національних конституцій у законодавстві ЄС та інші.

 В рамках першого засідання із доповіддю на тему «Роль і значення судової практики ЄСПЛ у тлумаченні конституційних положень» виступив Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

Під час конференції Голова КСУ Станіслав Шевчук присвятив свій виступ прогресивним практикам Конституційного Суду України, рішення якого засновані на принципах та нормах міжнародного права, а також значенню судових практик ЄСПЛ у тлумаченні конституційних положень.

Голова Конституційного Суду України зазначив, що генетична спорідненість норм наднаціонального (у даному випадку – європейського) і національного законодавства щодо захисту прав людини і громадянина виключає можливість принципових розбіжностей між ними. Він підкреслив, що виникає проблема узгодження того, як права людини і громадянина визначаються та інтерпретуються на пан- європейському рівні та в окремих країнах. За словами доповідача, інструментом вирішення цієї проблеми і є, насамперед, Конституційний Суд з його правом офіційного роз’яснення норм національної Конституції.

У своєму виступі Станіслав Шевчук детально зупинився на значенні Європейського суду з прав людини та його актів для конституційних судів, зокрема, Конституційного Суду України. За його словами, акти ЄСПЛ, оскільки їх авторами є представники усіх країн об’єднаної Європи, виступають непересічним механізмом, який  гармонізує національні правові культури, а отже дозволяють ефективно і предметно запроваджувати в ході інтерпретації та застосування національних конституцій цінності і норми інтернаціонального значення.     

Очільник КСУ зауважив, що практика Європейського суду з прав людини – це не просто сукупність окремо досліджених актів, а конкретні усталені позиції, принципові тренди в розумінні конвенційних положень. «Конституційний Суд не буде успішним, якщо не поєднуватиме у своїй  діяльності національний та інтернаціональний підходи», – констатував Голова КСУ.

Станіслав Шевчук підкреслив, що вплив практики ЄСПЛ  на практику Конституційного Суду України вже можна спостерігати у нещодавно ухвалених рішеннях Суду. Крім того, на думку Голови Конституційного Суду України, використання надбання ЄСПЛ у сфері українського конституційного судочинства буде невпинно зміцнюватися.

 Під час конференції свої доповіді також представили Голова Конституційного Суду Словацької Республіки Іветта Мацейкова, Голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо, Голова Конституційного Суду Чеської Республіки Павел Рихецькі, Голова Конституційного Суду Угорщини Тамаш Шульок, Голова Конституційного Суду Чорногорії Драголюб Драшковіч, Голова Конституційного Суду Республіки Македонія Нікола Івановскі, Голова Суду Європейського Союзу Коен Ленаертс, суддя Конституційного Суду Республіки Австрія Вольфганг Брандстеттер, суддя Конституційного Суду Республіки Сербія Йован Ціріч, суддя Конституційного Суду Республіки Хорватія Андрей Абрамовіч,  суддя Конституційного Суду Словацької Республіки Людміла Гайдосікова, суддя Конституційного Суду Словацької Республіки Яна Барікова, Голова Верховного Суду Словацької Республіки Даніела Швецова, суддя Суду Європейського Союзу Даніель Свабі та інші.

Після виступів доповідачів відбулась дискусія серед учасників міжнародного заходу.

В рамках візиту також відбулася зустріч Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука з Головою Конституційного Суду Словацької Республіки Іветтою Мацейковою, під час якої Станіслав Шевчук поінформував колегу про імплементацію норм Закону України «Про Конституційний Суд України», зокрема, запровадженого інституту конституційної скарги. Крім того, співрозмовники обговорили можливі напрями співпраці між конституційними судами України та Словаччини та дійшли домовленості про візит суддів Конституційного Суду Словацької Республіки до Конституційного Суду України наприкінці вересня.

 

 

Інформує Відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2021 Конституційний Суд України