Участь делегації Конституційного Суду України у фахових бесідах з питань конституційної скарги

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

Участь делегації Конституційного Суду України у фахових бесідах з питань конституційної скарги

 

Делегація Конституційного Суду України, у складі суддів Сергія Вдовіченка, Олександра Тупицького, Наталі Шаптали, першого заступника керівника Секретаріату КСУ Лариси Бірюк та керівника Служби Голови КСУ Марини Аршевської, взяла участь у фахових бесідах з питань конституційної скарги, співвідношення соціального права та конституційних прав, які відбулися 29 листопада – 3 грудня 2015 року у місті Бонн (Федеративна Республіка Німеччина).

Візит було організовано Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва (ІРЦ), за сприяння якого регулярно проводяться українсько-німецькі зустрічі з конституційно-правових питань та ведеться обмін науково-методичним досвідом.

Під час візиту делегація КСУ зустрілася з Директором Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва (ІРЦ), доктором Веронікою Келлер-Енгельс, заступником Директора Фонду ІРЦ, доктором Штефаном Хюльсхьорстером та провела робочі зустрічі з німецькими фахівцями в галузі права – суддею Федерального Конституційного суду у відставці, доктором Дітером Хьомігом, доктором Маттіасом Хартвігом (Інститут ім. Макса Планка зарубіжного публічного права та міжнародного права, м. Гейдельберг), Президентом Конституційної судової палати та Вищого адміністративного суду землі Рейнланд-Пфальц, доктором Ларсом Брокером, суддею Конституційної судової палати та головуючою суддею у Вищому адміністративному суді землі Рейнланд-Пфальц Дагмарою Вюнш, суддею Адміністративного суду м. Кобленц, науковим співробітником у Конституційній судовій палаті землі Рейнланд-Пфальц, доктором Хрістофом Штібером.

Програма заходу передбачала кілька робочих засідань, на яких обговорювалися важливі питання, які стосувалися запровадження інституту конституційної скарги в Україні, що має стати надійною гарантією доступу громадян до конституційного судочинства; також обговорювалися питання щодо організації та оптимізації роботи КСУ, у зв’язку із вказаним нововведенням.

В правовій системі Німеччини інститут конституційної скарги багато років ефективно функціонує, як і в інших країнах світу, зокрема Австрії,  Польщі, Угорщині, Чехії, Швейцарії тощо. Сутність такого інституту зводиться до права фізичних та юридичних осіб звертатися до органів судового конституційного контролю зі скаргою щодо перевірки конституційності законів та інших правових актів, якими порушуються чи обмежуються їхні конституційні права і свободи. Українська делегація визнала, що запровадження в Україні такого інституту потребує фахового обговорення та досконалого вивчення світового досвіду.

Під час першої робочої зустрічі з німецькими конституціоналістами суддя Конституційного Суду України Наталя Шаптала привітала від імені Конституційного Суду України та української делегації всіх учасників заходу, а також поінформувала присутніх про перебіг процесу внесення змін до українського законодавства. Зокрема, йшлося про законопроект щодо внесення змін до Конституції України в частині правосуддя, згідно з яким кожному громадянину гарантується право звернутися із конституційною скаргою до Конституційного Суду України та про очікувані зміни до Закону України „Про Конституційний Суд України“, які пов’язані із запровадженням конституційної скарги.

У ході першого робочого засідання суддя Конституційного Суду України Олександр Тупицький виступив з доповіддю „Стан конституційної реформи в Україні, зокрема з точки зору запланованого запровадження конституційної скарги“. У своєму виступі він торкнувся проблеми реалізації конституційних положень, які мають бути розвинуті в законі, а саме: порядок звернення до КСУ з конституційною скаргою, критерії прийнятності її до розгляду Судом, процедуру її розгляду, та особливості виконання рішень КСУ, прийнятих за результатами розгляду конституційних скарг.

Також доповідач окреслив низку проблемних питань, які потребують першочергового дослідження – визначення оптимальної організаційної структури Конституційного Суду України для забезпечення ефективного розгляду конституційної скарги, необхідність законодавчого визначення поняття „вичерпання національних засобів юридичного захисту“, врегулювання конфлікту компетенції Конституційного Суду України та судів загальної юрисдикції, в тому числі Верховного Суду України, у разі виникнення спору щодо конституційності норми закону України, яка підлягає застосуванню судом.

Під час фахових обговорень були підняті питання запровадження інституту конституційної скарги в Україні, а також тривали дискусії і висловлювалися різні погляди стосовно забезпечення індивідуального доступу особи до конституційної юстиції.

У ході цих обговорень судді Конституційного Суду України Сергій Вдовіченко та Наталя Шаптала більш детально акцентували увагу на необхідності законодавчого закріплення підстав для звернення до КСУ з конституційною скаргою та критеріїв прийнятності до розгляду такої скарги.

Також судді цікавилися практикою Федерального Конституційного Суду Німеччини щодо визначення конституційно-дозволеної дискреції обмеження законодавцем (парламентом) соціальних прав громадян (наприклад, щодо зменшення розміру пенсій, виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю тощо).

Виступи та запитання членів української делегації викликали велику зацікавленість та жваву дискусію з німецькими колегами.

Наступного дня відбулася зустріч суддів Конституційного Суду України із суддями та науковцями Конституційної судової палати землі Рейнланд-Пфальц.

На цій зустрічі Олександр Тупицький виступив з доповіддю, в якій окреслив коло проблемних питань щодо запровадження конституційної скарги в Україні. З урахуванням результатів спільного обговорення першого робочого дня з німецькими конституціоналістами, судді КСУ підняли низку питань з поставлених проблем.

Активну участь в обговоренні проблемних питань та вироблення шляхів їх вирішення, брали і керівники відповідних підрозділів Конституційного Суду України Лариса Бірюк та Марина Аршевська.

Німецькі колеги з огляду на власний досвід висловили рекомендації та побажання, зокрема, щодо проблем оптимізації роботи Конституційного Суду України у разі запровадження інституту конституційної скарги, забезпечення ефективного доступу до конституційного правосуддя.

На завершення фахових зустрічей делегація Конституційного Суду України та представники німецької сторони обмінялися пам’ятними подарунками. Українській делегації було презентовано наукову працю „Конституція землі Рейнланд-Пфальц“ (науковий коментар), яка передана до фонду бібліотеки КСУ.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України