У рамках Конституційного тижня в Суді відбувся черговий захід. На базі Тренінгового центру конституційного права проведено онлайн-семінар з представниками двох юридичних вишів-переселенців (відео)

Версія для друку

У рамках Конституційного тижня в Суді відбувся черговий захід. На базі Тренінгового центру конституційного права проведено онлайн-семінар з представниками двох юридичних вишів-переселенців (відео)

22.06.2020

У Конституційному Суді України на базі Тренінгового центру в рамках дискусійної платформи «Конституціоналізм в Україні: історичні здобутки та подальші перспективи» відбувся онлайн-семінар «Конституційне судочинство: нові  можливості та особливості їх реалізації».

Співорганізаторами заходу були два вищі навчальні заклади - переселенці з Донецької та Луганської області, а саме Донецький юридичний інститут МВС України та Луганський державний університет внутрішніх справ імені Е. О. Дідоренка.

Розпочинаючи семінар, Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький коротко поінформував учасників заходу про діяльність Конституційного Суду, його роль та місце в системі вищих органів державної влади. Зокрема він нагадав, що у 2016 році було внесено зміни до Конституції України в частині правосуддя, які торкнулися діяльності Конституційного Суду України. За словами Олександра Тупицького, одним з ключових нововведень реформи стало ухвалення Верховною Радою України влітку 2017 року нової редакції Закону «Про Конституційний Суд України» та запровадження інституту конституційної скарги. Відтоді громадяни отримали можливість звертатися до Конституційного Суду України за захистом прав, порушених внаслідок неконституційності законів, ухвалених парламентом. Олександр Тупицький наголосив, що основним завданням Конституційного Суду України було й залишається забезпечення верховенства конституції та захист конституційних прав і свобод людини та громадянина.

З вітальними словами до учасників онлайн-конференції також звернулися керівник Секретаріату Конституційного Суду Віктор Бесчастний, т.в.о. ректора Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е. О. Дідоренка Микола Карчевський та ректор Донецького юридичного інституту МВС України Сергій Вітвіцький.

Продовжив захід суддя Конституційного Суд України у відставці Володимир Кампо, який розповів про становлення та розвиток конституційного судочинства в Україні. Він закцентував увагу на важливості історичного досвіду як складової культури конституційного судочинства, зазначивши, що практика Конституційного Суду України є невичерпним джерелом для наукової, педагогічної та практичної діяльності. Володимир Кампо наголосив на необхідності поважати Конституцію України, адже вона забезпечує єдність держави, довіру та взаємодію держави і громадянина, держави і громадянського суспільства.

Про важливість інституту конституційного скарги як національного засобу юридичного захисту прав людини розповів завідувач відділу попередньої перевірки конституційних скарг Секретаріату Конституційного Суду України Віталій Запорожець. Запровадження такого інституту, зазначив промовець, є необхідним та прогресивним кроком для забезпечення захисту прав людини. Він підкреслив, що в Україні діє нормативна модель конституційної скарги, за якою оскарженню підлягає лише закон України, і в разі ухвалення рішення про його неконституційність у особи з’являється можливість для перегляду конкретного судового рішення у її справі за виключними обставинами. На його переконання, це може стати дієвим механізмом на шляху до вдосконаленням законодавства України, приведення його у відповідність до конституційних принципів і гарантій.

Під час другого модуля онлайн-конференції завідувач кафедри державно-правових дисциплін Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка Володимир Нестерович зупинився на питанні реалізації суб’єктивного виборчого права в Україні. Зацікавленість учасників семінару викликала його презентація, проведена у форматі інтерактивного опитування. Зокрема, питання, що порушувалися, стосувалися електронного голосування на виборах та явки виборців.

Про юридичні позиції Конституційного Суду України з питань протидії корупції розповів кандидат юридичних наук Віктор Трепак. Він зазначив, що Конституційний Суд України, здійснюючи конституційний контроль за нормативно-правовими актами на предмет їхньої конституційності, ухвалив низку важливих для антикорупційної діяльності рішень. Зокрема, він позитивно оцінив Рішення Суду щодо кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, зазначивши, що оспорювана стаття дійсно мала певні концептуальні недоліки, і ухваливши це рішення, Суд виявив сміливість, пішовши врозріз із суспільною думкою. Водночас додав, що законодавець врахував Рішення Суду і по новому сформулював норму про незаконне збагачення.

З доповіддю «Конституційно-правові засади забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб: муніципальний аспект» виступила доцент кафедри юридичних дисциплін Донецького юридичного інституту МВС України Ольга Пересада. Науковець зупинилася на національних та міжнародних нормативно-правових актах, що визначають основоположні права та свободи такої вразливої категорії людей, як внутрішньо переміщені особи. Вона визначила критичні сфери, у яких місцева влада відіграє ключову роль та назвала низку завдань, які стоять наразі перед місцевою владою, зокрема, усунення адміністративних бар’єрів, пов’язаних з документацією, майновими правами, забезпечення доступу до можливостей працевлаштування тощо.

У практичному та дискусійному модулях, модераторами яких виступили завідувач відділу попередньої перевірки конституційних скарг Секретаріату Суду Віталій Запорожець та заступник керівника Правового департаменту Секретаріату Суду, заслужений юрист України Сергій Солоткий, було порушено питання умов та критеріїв прийнятності конституційної скарги, визначених законодавством, а також практичної реалізації інституту конституційної скарги у правовій системі країни. Жваву дискусію викликали питання щодо перегляду судових рішень після ухвалення Конституційним Судом рішення, у випадках, коли рішення вже виконано; про відшкодування матеріальної та моральної шкоди у разі визнання Конституційним Судом норми неконституційною, якщо рішення виконано і перегляд неможливий; про відповідальність унаслідок невиконання рішень КСУ тощо.

Варто зазначити, що в рамках дискусійної платформи проведено онлайн-вікторину «Конституція у моєму житті». Участь у вікторині взяли студенти-правники Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е. О. Дідоренко та Донецького юридичного інституту МВС України. Серед переможців: Анастасія Анохіна, яка виборола перше місце, Євген Ступченко та Марина Ювченко – друге місце, Данило Соснін та Ярослава Кривенко здобули третє місце.

Нагадаємо, що в Конституційному Суді напередодні стартував «Конституційний тиждень». У рамках його проведення та в межах реалізації спільного проєкту Координатора проекту ОБСЄ та Конституційного Суду України на базі Суду відкрито Тренінговий центр конституційного права. (http://ccu.gov.ua/novyna/u-konstytuciynomu-sudi-vidkryto-treningovyy-centr-konstytuciynogo-prava).

Відео онлайн-семінару можна переглянути за посиланням: 

https://drive.google.com/file/d/1TNfYre74ZKRYhNsRLAnmwJ8EfE9k7gAe/view?usp=sharing

             

 

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України