У КСУ відбувся воркшоп «Конституційна скарга в Україні: перший досвід»

Версія для друку

У КСУ відбувся воркшоп «Конституційна скарга в Україні: перший досвід»

14.12.2018

З нагоди Всеукраїнського тижня права, що цьогоріч відзначався 10-14 грудня, у Конституційному Суді України відбувся воркшоп на тему: «Конституційна скарга в Україні: перший досвід».

На захід завітали студенти Інституту управління і права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національної академії Служби безпеки України, для яких працівники Секретаріату Конституційного Суду України провели фахове заняття з конституційно-правових питань.

Вітаючи учасників заходу, в.о. керівника Управління комунікацій Конституційного Суду України та міжнародного співробітництва Світлана Папаяні зазначила, що Конституційний Суд України є органом конституційної юрисдикції, який покликаний забезпечувати верховенство Конституції України. Цитуючи слова французького філософа Ніколя Мальбранша: «Де закони можуть бути порушені під приводом загального спасіння, там немає конституції», вона підкреслила, що дійсно Конституція – це наш путівник по життю, це ліхтарик, який освітлює наш шлях. «І від того, наскільки ми піклуємося про цей ліхтарик, настільки яскраво він світить! Бо насправді, в кожному рядку Основного Закону нашої країни закладено глибокий сенс, важливі цінності, які й розкриває у своїй діяльності Конституційний Суд України», – наголосила промовець.

Світлана Папаяні розповіла про низку заходів, які відбулися в Конституційному Суді України до Всеукраїнського тижня права, зазначивши, що тиждень права є важливим для кожного українського юриста, в тому числі майбутнього.

Окрім того, вона поінформувала присутніх про конституційні зміни, зокрема, щодо запровадження інституту конституційної скарги, який дає змогу захистити порушенні конституційні права безпосередньо в Конституційному Суді України.

Про те, як правильно скористатися цим механізмом для того, щоб захистити свої права, і який шлях треба перед цим пройти, детально розповіли головні консультанти відділу попередньої перевірки конституційних скарг Секретаріату КСУ Жанна Кобан та Лілія Чорненька у своїй презентації.

Під час презентації було зазначено, що конституційна скарга є новою формою звернення до Конституційного Суду України і цей інститут запроваджено з метою забезпечення ефективного засобу захисту прав людини, які зазнали порушення у результаті застосування тих положень закону України, що суперечать основоположним конституційним засадам і принципам.

Окремим аспектом навчального заняття були питання практичного функціонування інституту конституційної скарги, що запроваджений в Україні внаслідок конституційної реформи.

Працівники Секретаріату Суду розповіли майбутнім юристам про опрацювання конституційних скарг у Суді, механізм їх розгляду, суб’єктів права на конституційну скаргу. Крім того, окрему увагу було акцентовано на етапах розгляду конституційної скарги в Суді та вимогах до її форми.

На заході наголошувалося, що конституційна скарга подається до Суду державною мовою, надсилається поштою або подається безпосередньо до Секретаріату Суду. У конституційній скарзі мають бути зазначені, зокрема, опис перебігу розгляду відповідної справи у судах; короткий виклад остаточного судового рішення, в якому було застосовано відповідні положення закону України; конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України; обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб`єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону. Також підкреслювалося, що копія остаточного судового рішення у справі суб`єкта права на конституційну скаргу має бути засвідчена в установленому порядку судом, що його ухвалив.

Цікавим та корисним для студентів стали інтерактивні вправи, під час яких відвідувачі мали змогу закріпити отримані знання та усвідомити важливість функціонування інституту конституційної скарги.

На згадку про цю подію гостям були подаровані брошури, що містять розділ ХІІ Конституції України, який регламентує діяльність Конституційного Суду України, витяг із Закону України «Про Конституційний Суд України» щодо функціонування інституту конституційної скарги та Пам’ятку для громадян та юридичних осіб про порядок внесення конституційних скарг до Конституційного Суду України.

Крім того, у Конституційному Суді України до Всеукраїнського тижня права протягом грудня було проведено низку днів відкритих дверей для студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл, представників громадських організацій та інших громадян.

Для відвідувачів були проведені оглядові екскурсії, програма яких передбачала знайомство з історією, повноваженнями та діяльністю органу конституційної юрисдикції, роботою структурних підрозділів Секретаріату Суду.

             

 

               

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України