У КСУ відбувся круглий стіл «Теорія і практика встановлення юридично нікчемних актів»

Версія для друку

У КСУ відбувся круглий стіл «Теорія і практика встановлення юридично нікчемних актів»

 

12 липня у Конституційному Суді України відбувся круглий стіл на тему «Теорія і практика встановлення юридично нікчемних актів». Участь у заході взяли Голова та судді Конституційного Суду України, судді КСУ у відставці, представники органів державної влади, науковці.

Відкриваючи захід, Голова Конституційного Суду України, кандидат юридичних наук, доцент кафедри конституційного права та прав людини Національної академії внутрішніх справ Наталя Шаптала зазначила, що тематика заходу є не лише цікавою, а й актуальною та своєчасною.

За словами Голови КСУ, після внесення змін до Конституції України в частині правосуддя та ухвалення Закону України «Про Конституційний Суд України» було розширено повноваження органу конституційної юрисдикції України, зокрема введено інститут конституційної скарги як одну з форм звернення до Конституційного Суду України.

«Конституційна скарга є новою формою звернення, при розгляді яких можуть виникати спірні питання, які, зокрема, можуть стосуватися тематики сьогоднішньої дискусії», – зазначила Голова КСУ.

Наталя Шаптала побажала учасникам круглого столу плідної роботи та ґрунтовної і змістовної дискусії.

У свою чергу, Голова Асоціації суддів Конституційного Суду України, суддя КСУ у відставці, заслужений юрист України Іван Домбровський відзначив актуальність тематики заходу та її значення у контексті розвитку науки та практики.

За його словами, дискусія сприятиме пошуку відповідей на актуальні питання у контексті встановлення юридично нікчемних актів теоретиками та практиками. Тож сьогодні, зазначив Іван Домбровський, хочеться почути професійні думки щодо практичного вирішення тих чи інших проблем.

Суддя Конституційного Суду України у відставці, кандидат юридичних наук, доцент Володимир Кампо представив учасникам заходу доповідь на тему «Юридично нікчемні акти в конституційному праві».

Доповідач зауважив, питання юридично нікчемних актів в конституційному праві потребує доктринальних розробок та аналізу існуючої практики.

Володимир Кампо, серед іншого, звернув увагу на ознаки юридично нікчемних актів. Так, за його словами, юридично нікчемні акти – це акти, прийняті за межами чинного конституційного права, які не породжують жодних юридичних наслідків. Вони означають, на думку доповідача, свавілля, всевладдя того чи іншого органу публічної влади, намагання досягти певної мети поза конституційними методами і способами. Однак, за словами доповідача, не слід плутати юридично нікчемні акти із суміжними поняттями, такими як «судові помилки», «дефекти законодавства», «перевищення повноважень органами публічної влади» тощо.

У своїй доповіді Володимир Кампо також навів приклади юридично нікчемних актів, та зазначив про наслідки, яких можна уникнути, визнаючи акт нікчемним.

Доцент кафедри кримінального права і процесу Національного авіаційного університету, кандидат юридичних наук Анна Рибікова представила доповідь на тему: «Правова експертиза як інструмент виявлення юридично нікчемних актів». «Правова наука, законодавець, юридична практика найбільшу увагу приділяють саме нікчемним правочинам», – підкреслила доповідач. Вона зазначила, що певні проблеми виникають у питанні нікчемності індивідуальних правових актів, але найбільше питань, на переконання науковця, стосується нікчемності нормативно-правових актів.

За словами Анни Рибікової, правовий моніторинг чинного законодавства, складовою якого виступає правова експертиза чинних нормативно-правових актів (так звана вторинна експертиза) має завдання виявляти подібні нікчемні нормативно-правові акти.

Про проблеми нікчемності актів органів державної влади і місцевого самоврядування в судовій практиці розгляду земельних спорів розповіла начальник відділу опрацювання правових позицій касаційних судів та Великої Палати Департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, доктор юридичних наук Людмила Козловська. У своїй доповіді вона визначила певні етапи встановлення нікчемності актів органів державної влади і місцевого самоврядування. За її словами, сутність нікчемності правочинів полягає в тому, що нікчемний правочин є недійсним в силу закону.

Старший викладач кафедри кримінального права Національного авіаційного університету, кандидат юридичних наук, адвокат Наталя Семчук акцентувала увагу на проблемі нікчемності індивідуальних правових актів. Вона зупинилася на проблемних питаннях нікчемності нормативно-правових актів, що поширюються на невизначене коло осіб, а також індивідуальних правових актів, що поширюють на окремих осіб. Промовець розповіла про проміжні акти, що стосуються правил внутрішнього трудового розпорядку певного органу влади і правил прийму громадян.

Наталя Семчук також зазначила, що не тільки судовий орган може визначати нікчемність індивідуальних правових актів, а й конкретний правозастосувач.

Підсумовуючи свій виступ, доповідач підкреслила, що в майбутньому питання щодо нікчемності індивідуальних правових актів у взаємозв’язку з нікчемністю нормативно-правових актів потребує окремого дослідження.

Під час роботи круглого столу учасники заходу дискутували  про існуючі проблеми та обговорили низку питань, пов’язаних з теорію та практикою встановлення юридично нікчемних актів.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України