У КСУ обговорили доктринальні аспекти оцінки та перевірки конституційної скарги

Версія для друку

 

У КСУ обговорили доктринальні аспекти оцінки та перевірки конституційної скарги

09.12.2019

9 грудня у Конституційному Суді України було проведено семінар-тренінг для співробітників Секретаріату Суду «Конституційна скарга: доктринальні аспекти оцінки та перевірки».

Захід відбувся у межах співпраці між Конституційним Судом України і Координатором проектів ОБСЄ в Україні та задля реалізації плану заходів щодо трирічного проєкту «Верховенство права та права людини»

Відкриваючи захід, керівник Секретаріату Конституційного Суду України Ярослав Василькевич наголосив на важливості інституту конституційної скарги як механізму захисту прав людини та висловив сподівання, що обговорення цієї тематики, зокрема й у такому форматі, буде взаємокорисним і сприятиме реалізації Конституційним Судом України своїх повноважень.

Ярослав Василькевич звернув увагу присутніх на вже існуючий досвід розгляду Конституційним Судом України конституційних скарг, а також відзначив важливість довіри до органу конституційної юстиції України з боку суспільства, зокрема, в контексті звернення до Суду з конституційною скаргою.

Тему «Конституційна скарга: предмет оскарження» учасники заходу обговорили під час першої лекції, яку провів національний радник з юридичних питань, керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.

У своєму виступі він детально зупинився на особливостях моделі конституційної скарги, яку запроваджено в Україні, та окремих положеннях Закону України «Про Конституційний Суд України». Олександр Водянніков також розповів про практику органів конституційної юрисдикції зарубіжних країн, зокрема з питань функціонування інституту конституційної скарги.

Доповідач зосередив увагу учасників лекції на юридичному сенсі вичерпання всіх національних засобів юридичного захисту відповідно до статті 151-1 Конституції України у її системному взаємозв’язку з частиною четвертою статті 55 Основного Закону та інших ключових питаннях.

Завідувач кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Національного університету «Києво-Могилянська академія», член-кореспондент Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор Анатолій Заєць у рамках лекції «Аргументація в рішеннях Конституційного Суду України» розповів про особливості юридичної аргументації в конституційному судочинстві, враховуючи специфіку природи органу конституційного контролю, його повноваження та принципи конституційного судочинства. Промовець окреслив види правової аргументації, способи та принципи тлумачення, роль доктрини у рішеннях Конституційного Суду України, а також навів низку правових позицій Суду.

Про структуру перевірки конституційності прав і свобод за конституційною скаргою під час третьої лекції розповіла завідувач кафедри процесуального права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор юридичних наук, доцент Оксана Щербанюк.

Науковець відзначила важливість роботи працівників Секретаріату Суду, особливо на стадії попередньої перевірки конституційної скарги, а також окреслила вимоги до форми та змісту конституційної скарги, визначені в Законі України «Про Конституційний Суд України». Оксана Щербанюк звернула увагу, що відповідно до положень цього Закону, конституційна скарга може бути прийнята поза межами встановлених вимог, якщо Суд визнає її розгляд необхідним із мотивів суспільного інтересу, підкресливши, що наразі відсутнє чітке визначення поняття «суспільний інтерес».

У своєму виступі доповідач також детально проаналізувала досвід функціонування інституту конституційної скарги в Федеративній Республіці Німеччина.

Під час обговорень і дискусій на семінарі-тренінгу було порушено низку інших актуальних питань, пов’язаних з оцінкою та перевіркою конституційної скарги.

 

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України