У Конституційному Суді України вшанували пам`ять першого Голови КСУ Леоніда Юзькова

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

     КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

У Конституційному Суді України вшанували пам`ять першого Голови КСУ Леоніда Юзькова

 

 

 

2 березня 2015 року минуло 20 років відтоді, як пішов з життя Голова Конституційного Суду України в 1992-1995 роках, видатний український вчений-правознавець, державотворець, педагог та громадський діяч Леонід Петрович Юзьков. 

Світлу пам`ять про першого очільника єдиного органу конституційної юрисдикції вшанували в цей день Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, діючі судді КСУ та судді у відставці, які поклали квіти до могили Леоніда Юзькова на Байковому кладовищі в Києві.

З професора Леоніда Юзькова почалася історія становлення конституційного судочинства як однієї з найбільш фундаментальних інституцій сучасної Української держави. І досі для Конституційного Суду України є корисними та актуальними наукові напрацювання Леоніда Юзькова з теорії української доктрини конституційної юрисдикції та його  практичні розробки законодавчих засад конституційного судочинства.

Протягом 60-80-х років Леонід Юзьков вів ґрунтовні дослідження в галузі державного і адміністративного права, видав низку праць з питань демократизації суспільства, формування правової держави, громадянського суспільства, верховенства Конституції, обстоюючи у своїх роботах позиції про суспільну цінність демократичного ладу. Великий інтерес за кордоном викликав виданий ним текст Конституції УРСР англійською, німецькою, іспанською та французькою мовами.

На початку 90-х років Леонід Юзьков активно працював у складі  Комісії з розробки нової Конституції УРСР, групи наукових експертів з питань Союзного договору, дорадчого органу з питань правової політики  України тощо. Водночас він ґрунтовно займався науковими засадами забезпечення функціонування судової конституційної юрисдикції в Україні. Однак раптова смерть не дозволила Леоніду Юзькову сформувати перший склад КСУ.

Вражає перелік звань і посад Леоніда Юзькова – доктор юридичних наук, академік Академії правових наук України, член Венеціанської комісії Ради Європи, голова наглядової ради Української правничої фундації, член Конституційної комісії, керівник робочих груп з підготовки проектів «Декларації про державний суверенітет України», Концепції нової Конституції України, двох офіційних проектів Конституції України, Закону України «Про Конституційний Суд України» та багатьох інших. Він автор понад 200 наукових праць.

Леонід Юзьков увійшов в історію української юриспруденції ще й як талановитий педагог, який виховав не одне покоління вітчизняних правників. Багато його учнів стали кандидатами, докторами наук, визнаними фахівцями у своїй сфері. Виходець з простої селянської сім'ї, Леонід Петрович був інтелігентом у самому високому розумінні цього слова, палким патріотом України, Людиною з великої літери, яка мала щиру українську вдачу, була привітною, чуйною, завжди готовою відгукнутися на чужий біль та прийти на допомогу.

У Конституційному Суді України дбайливо бережуть пам`ять про Леоніда Юзькова. Тут зберігаються написані ним наукові праці, навчально-методичні посібники, історичні офіційні та особисті документи. Сьогодні вони представлені на  меморіальній виставці, що відкрилася 2 березня в бібліотеці Суду. В експозиції – видання проектів Конституції України в редакціях 1992 і 1993 років, праці з питань державного управління та місцевого самоврядування, дисертації Леоніда Юзькова на здобуття вчених ступенів кандидата і доктора юридичних наук. Також розміщені статті про Леоніда Юзькова, авторами яких є Постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді України Анатолій Селіванов, судді КСУ у відставці Володимир Кампо, Михайло Колос, Микола Корнієнко. Видне місце посідає грунтовна праця «Проблеми сучасного українського конституціоналізму», видана Конституційним Судом України і Національною академією правових наук України на вшанування пам`яті Леоніда Юзькова. 

Оглянувши виставку, учасники пам`ятних заходів – нинішні судді-конституціоналісти, колишні колеги, учні, послідовники Леоніда Юзькова – сказали теплі слова шани про цю видатну людину, обговорили і понині актуальні погляди вченого на проблеми розбудови в Україні конституційного судочинства та правової держави. 

Конституціоналісти запропонували зробити 2 березня традиційним днем вшанування пам’яті суддів КСУ у відставці, що пішли з життя.

Вшанування пам᾿яті Леоніда Юзькова відбулося і в Національному юридичному  університеті ім. Ярослава Мудрого в Харкові.

 

 

 

Довідка. Леонід Петрович Юзьков народився в 1938 році на Хмельниччині. Навчався в  Бердичівському педагогічному училищі, служив в армії. Закінчив  юридичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка, там же працював завідувачем кафедри. Пізніше був викладачем Київської вищої партійної школи, професором Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. У 1990 році керував робочою групою з розробки проекту Декларації про державний суверенітет України, очолював Комісію з розробки нової Конституції Української РСР.

1 липня 1992 року Верховна Рада України обрала Леоніда Юзькова першим Головою Конституційного Суду України. Він був членом Венеціанської комісії Ради Європи. Очолював групу науковців, які розробили концепцію Основного Закону, пізніше — робочу групу з розробки проекту нової Конституції України.

Є автором понад 200 наукових праць.

Помер 2 березня 1995 року, похований в Києві на Байковому кладовищі.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України