У Конституційному Суді України вшанували пам`ять Леоніда Юзькова
26.01.2018
26 січня у Конституційному Суді України вшанували пам`ять Голови Конституційного Суду України 1992-1995 років, видатного українського вченого-правознавця, талановитого педагога та громадського діяча Леоніда Петровича Юзькова, якому днями мало б виповнитися 80 років.
Леонід Юзьков був одним з фундаторів українського державотворення, заклав підґрунтя для формування сучасного українського законодавства. З нього почалася історія становлення конституційного судочинства як однієї з найбільш фундаментальних підвалин сучасної Української держави, діяльність якої спрямована на захист людини, адже людина для Леоніда Петровича завжди була на першому місці.
«Людина в цивілізованому світі має широкі права і свободи не тому, що вони проголошені Конституцією. Конституція проголошує ці права і свободи тому, що людина наділена ними від природи», – наголошував Леонід Юзьков.
І досі для Конституційного Суду України є корисними та актуальними наукові напрацювання вченого з теорії української доктрини конституційної юрисдикції та його практичні розробки законодавчих засад конституційного судочинства. Доктор юридичних наук, академік Академії правових наук України Леонід Петрович Юзьков залишив у своєму доробку понад 200 наукових праць. У КСУ зберігаються написані ним наукові дослідження, навчально-методичні посібники, історичні офіційні та особисті документи.
На початку 90-х років Леонід Петрович був головою наглядової ради Української правничої фундації, членом Конституційної комісії, керівником робочих груп з підготовки проектів «Декларації про державний суверенітет України», Концепції нової Конституції України, двох офіційних проектів Конституції України, Закону України «Про Конституційний Суд України» та інших нормативних актів. Особливе місце в його діяльності займало членство у Європейській комісії «За демократію через право».
Леонід Юзьков увійшов в історію української юриспруденції ще й як талановитий педагог, який виховав не одне покоління вітчизняних правників. Багато його учнів стали кандидатами та докторами наук, визнаними фахівцями у галузі права. До кожного з них він завжди мав особливий, чуйний підхід. Його послідовники підкреслюють, що Леонід Петрович сповідував принцип древніх: «студент не амфора, яку можна наповнювати, а факел, який треба запалити».
Сьогодні у Конституційному Суді України було представлено експозицію, присвячену Леоніду Петровичу Юзькову. Серед експонатів – видання проектів Конституції України в редакціях 1992 і 1993 років, праці з питань державного управління та місцевого самоврядування, дисертації на здобуття вчених ступенів кандидата і доктора юридичних наук, дипломи, атестати, посвідчення, художні твори, особисті речі, передані КСУ родиною вченого.
Зі зворушливими словами звернулася до присутніх донька українського правознавця Тетяна. Дякуючи всім присутнім за пам'ять про Леоніда Петровича як видатного вченого, вона підкреслила, що для неї він, в першу чергу, близька, рідна людина. Вона наголосила на важливості для родини Юзькових тієї шани та уваги, яку приділяє Конституційний Суд України постаті батька.
Випускниця Бердичівського педагогічного коледжу, де навчався Леонід Юзьков, Людмила Козловська передала до музейної експозиції КСУ низку документів періоду навчання Леоніда Петровича. Деякі з них, зокрема, написані ним особисто.
Суддя Конституційного Суду України у відставці, доктор юридичних наук, професор Володимир Кампо висловив теплі слова на адресу Леоніда Юзькова. Справедливо це чи ні – невідомо, але не людина обирає історичну епоху, в якій їй жити, звісно, що епоха це робить за неї сама, зауважив він. Володимир Кампо зазначив, що наукові доробки Леоніда Петровича значно випереджали добу, в якій він жив і працював. Ідея захисту прав і свобод людини шляхом конституційної скарги на той час не була втілена в життя. Знадобилося більше двадцяти років для її втілення.
Згадуючи видатного вченого, директор Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України Юрій Шемшученко наголосив на тому, що Леонід Юзьков був палким патріотом України, мав щиру українську вдачу, був привітним, чуйним, розумів гумор і дуже любив співати українські пісні. До того, як він почав очолювати робочі групи з підготовки законопроектів, в нього вже був досить високий авторитет. Думка Леоніда Петровича була визначальною для всієї Конституційної Комісії. На переконання Юрія Шемшученка, саме Леонід Юзьков заклав основу теорії конституційного договору, конституційних законів.
Крім того, варто зазначити, що Конституційним Судом України разом з Інститутом держави і права імені В. М. Корецького НАН України планується проведення наукового заходу, присвяченого науковим дослідженням, здобуткам та напрацюванням Леоніда Юзькова.
Постійний представник Верховної Ради у Конституційному Суді України, професор Анатолій Селіванов навів кілька особистих спогадів про Леоніда Петровича. Він підкреслив, що є дві речі, які були для нього важливими – родина, яку він любив, і право, в якому він почував себе дуже впевнено, комфортно. Його життя та розум – це еталон честі, гідності, наукової мудрості та наукового братства. Для нас важливо завжди пам’ятати родоначальника нашої державності, ідей конституційного права.
Голова Всеукраїнської громадської організації «Блок патріотичних сил», громадський діяч Володимир Колодзінський наголосив, що присутність громадськості на цьому заході є свідченням великого кроку на шляху до побудови громадянського суспільства, ідеї якого і сповідував Леонід Юзьков.
Вшанування пам’яті Леоніда Петровича Юзькова відбулося за участі в.о. Голови Конституційного Суду України Віктора Кривенка, суддів Віктора Колісника, Олександра Литвинова, Володимира Мойсика, суддів КСУ у відставці Івана Домбровського, Володимира Кампа, Михайла Колоса, близьких та рідних Леоніда Петровича, науковців, громадських діячів та працівників Секретаріату Суду.
Судді КСУ разом з почесними гостями та працівниками Секретаріату Суду поклали квіти до могили Леоніда Юзькова на Байковому кладовищі.
Інформує Відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу
Переглянути відеосюжет (телеканал "Рада")