У Конституційному Суді України відкрито книжкову виставку з нагоди Дня Соборності України

Версія для друку

У Конституційному Суді України відкрито книжкову виставку з нагоди Дня Соборності України

 Цьогоріч Україна відсвяткувала 100-літній ювілей об’єднання українських земель в одній державі. Соборність землі Україна – духовне єднання всіх територій, які історично належали нашому народові, єдність і цілісність загальної території України. Це означає, що Україна має свою єдину національну державу, яку створює сам народ як вільну, суверенну, правову і соціальну.

 Відзначення Дня Соборності і вшанування творців Акту Злуки – це не лише суспільна, а й духовна потреба берегти світлу пам’ять незліченних жертв, протягом віків принесених українським народом на вівтар незалежності, соборності, державності.

З цієї нагоди у бібліотеці Конституційного Суду України відкрито експозицію, до якої увійшли енциклопедичні посібники, журнали, праці провідних науковців з історії, культури, міжнародних відносин і права, що досліджували цей історичний період  в житті української нації.

Безумовно, увагу відвідувачів в першу чергу, приверне Універсал Директорії Української Народної Республіки, який був ухвалений  22 січня 1919 року. І хоча на виставці представлено лише копію цього визначного документа (оригінал знаходиться в архіві Національного музейного заповідника Софія Київська), враження від побаченого не зменшується. Адже в Універсалі зазначається, що  «однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної  частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина; Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка. Однині народ Український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу Українську на добро і щастя всього її робочого люду».

Неабияк зацікавить читачів  видання Олександра Рубльова і Олександра Реєнта «Українські визвольні змагання 1919-1921 рр.» присвячене особливому періоду в історії України – подіям  Української революції 1917-1921 років, які протягом століття  привертають суспільну увагу, розбурхують уяву, провокують палкі суперечки.

У пропонованих увазі читача історичних нарисах на основі документальних матеріалів, а також новітньої історіографічної літератури автори намагалися в популярній формі висвітлити добу українських визвольних змагань 1917-1921 рр.

Значне місце у книзі відведено характеристиці українського визвольного руху початку ХХ ст., можливостям його розвитку, які з’явилися з вибухом Лютневої революції в Російській імперії. Період стрімкого піднесення національного руху яскраво втілився у створенні та перших кроках діяльності Української Центральної ради, котру перебіг історичних подій привів до проголошення незалежності Української Народної Республіки в січні 1918 р.

Книга Володимира Гусєва «Історія України» є колективною працею фахівців Київського національного університету імені Тараса Шевченка, які мають багаторічний досвід викладання нормативного курсу вітчизняної історії студентам-іноземцям. Це перший підручник з історії України для іноземних студентів, які навчаються як в КНУ ім. Т.Г. Шевченка, так і в інших вищих навчальних закладах України. У книзі викладено матеріал з вітчизняної історії від найдавніших часів до наших днів з урахуванням сучасних наукових підходів та поглядів.

Автори видання переконані, що студентам з іноземних держав так само, як і нашим співвітчизникам, важливо знати українську історію – від трипільської культури – унікального явища світової цивілізації, передумов утворення Київської держави, етапів її розвитку, причин занепаду та місця серед європейських держав тієї доби,  до сьогодення.

На виставці також можна переглянути збірник Володимира Литвина з однойменною назвою «Історія України», розрахованого на студентів і викладачів вузів. В ньому викладено детальний розгляд історії України від середньовіччя до початку третього тисячоліття. Історичне буття на українській землі представлено у контексті соціальних і політичних змін господарського та культурно-духовного розвитку та у взаємозв’язку із загальноєвропейськими цивілізаційними процесами. З огляду на те, що автор книги не оминає гострих для української історії проблем, намагається осмислити їх неупереджено, зважено, із врахуванням результатів найновіших наукових досліджень, це видання є цікавим не лише для фахівців, а й широкого кола читачів.

У своїй книзі «Дипломатична історія України (кінець ХIX – перша половина ХХ століття)» Володимир Головченко комплексно розглядає головні періоди дипломатичної історії України на політичному етапі національного відродження й під час Першої світової війни та Української національно-демократичної революції. Користуючись здобутками вітчизняної та зарубіжної історіографії, із широким використанням різноманітних джерел і за проблемно-хронологічним принципом автор відкриває перед читачем невідомі сторінки української дипломатії.

 Студенти, аспіранти, науковці й дипломати, а також всі, хто цікавиться історією участі України у світовій та регіональній політиці зможуть  довідатися  про міжнародне становище українських земель і державних утворень, що існували на їхній території в цей період, а також особливості здійснення ними зовнішньополітичної діяльності, які розкриваються на тлі загальноєвропейської та світової історії. Ще одна особливість цього видання – історичні карти до кожного з відповідних розділів посібника. 

Варто зауважити, що працівники бібліотеки підготували для експозиції не лише великий обсяг історичної, науково-популярної, а й значну кількість енциклопедичної літератури. Особливе місце серед них посідає книга професора, доктора історичних наук Юрія Шаповала «Держава: ілюстрована енциклопедія України», назва якої говорить сама за себе. «Що таке Україна?» запитує на початку своєї розповіді автор. Деякі фахівці вважають, що вона означає «окраїна, прикордонна межа між Сходом і Заходом». Проте найчастіше дослідники тлумачать це слово як «своя країна». І саме про «свою країну», про нашу рідну Україну, її минуле і сьогодення ми дізнаємося з восьми розділів цієї книги.    

Безперечно,  жодна держава не може бути вільною від свого минуло, а отже і від своєї історії. Й оскільки Україна має визначне героїчне минуле, то на сторінках книги читачів чекає зустріч з визначними, героїчними людьми, які творили історію України. Надзвичайно цінним є те, що пропоноване видання не лише розповідає, а й безпосередньо спілкується з читачем, не нав’язуючи готові відповіді,  дає поле для роздумів, до мислення, для дискусії – для всього того, що ми називаємо історичною пам’яттю. А вона у нашого народу надзвичайна.

У кожного покоління є герої, які  полягли за нас з вами, за наше майбутнє. Від них ми набираємося міцності духу, незламності та сили задля того, щоб будувати таку Україну, в майбутнє якої ми віримо.

Представлені на виставці експонати – книги, альбоми, газетно-журнальні статті дають змогу більше дізнатися про цих людей, вшанувати пам’ять про наших пращурів, аби не розірвався незримий історичний та енергетичний зв’язок між нашим поколінням.

 

Інформує відділ комунікацій та правового моніторингу Конституційного суду Україну 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України