У Конституційному Суді України відкрито книжкову виставку

Версія для друку

 

У Конституційному Суді України відкрито книжкову виставку

 

16 жовтня 2019 року Конституційному Суду України виповнюється 23 роки від початку діяльності, яка розпочалася з ухваленням Закону України «Про Конституційний Суд України» (16 жовтня 1996 р.).

З нагоди 23-ї річниці Конституційного Суду України у бібліотеці Суду відкрито тематичну книжково-журнальну виставку під назвою «Конституційний Суд України: шляхи інституційного становлення та розвитку (1996–2019 рр.)», на якій експонуються збірники наукових праць, навчальні посібники, матеріали наукових конференцій, що розкривають історію створення та діяльність органу конституційної юрисдикції в Україні, починаючи з 1992 року й до сьогодення.

Книга відомого журналіста Володимира Королюка «Провісник нового і праведного закону (штрихи до портрета Леоніда Юзькова на тлі історичної епохи)» розповідає про Голову Конституційного Суду України (1992–1995 рр.), одного із засновників Національної академії правових наук України, доктора юридичних наук, професора Леоніда Петровича Юзькова, який був одним з фундаторів українського державотворення, заклав підґрунтя для формування сучасного українського законодавства.

Разом із однодумцями науковець брав участь у створенні Декларації про державний суверенітет,  концепції нової Конституції України, двох офіційних проектів Конституції України, Закону України «Про Конституційний Суд України» та інших нормативних актів. «Людина в цивілізованому світі має широкі права і свободи не тому, що вони проголошені Конституцією. Конституція проголошує ці права і свободи тому, що людина наділена ними від природи», – вважав український вчений. Леонід Юзьков вже тоді наголошував на необхідності створення в Україні інституту конституційної скарги.

Книга Володимира Королюка дає змогу читачеві збагнути ту величезну роль, яку відіграв Леонід Юзьков у процесі формування конституціоналізму в Україні, і як багато міг би ще зробити для її розбудо­ви, бо понад усе шанував «права людини та прагнув, щоб Конституція України їх боронила». 

На жаль, за роки діяльності Леоніда Юзькова на посаді Голови Конституційного Суду України, і попри його велике бажання працювати, склад суддів Конституційного Суду України так і не був сформований українським парламентом. «Я – полководець без війська», – колись сумно жартував сам юрист.

На виставці також представлено низку збірників з матеріалами міжнародних науково-практичних конференцій, присвячених світлій пам’яті професора Леоніда Юзькова та з нагоди присвоєння Хмельницькому університету управління та права 21 березня 2019 року імені українського вченого-правознавця.

Наступна частина експозиції охоплює історію формування Конституційного Суду України та його двадцятирічну діяльність, розпочинаючи з 1996 року. Саме того року Верховна Рада України зробила великий крок для затвердження України як суверенної, незалежної демократичної, соціальної, правової держави. Було ухвалено Конституцію України, а згодом – новий Закон України «Про Конституційний Суд України».

Перед першим складом суддів Конституційного Суду України стояло непросте і надважливе завдання – закласти основи вітчизняного конституційного судочинства, сформувати правові позиції, які стануть підґрунтям для подальшої практики. Зі спогадами суддів Конституційного Суду України першого складу «…Як усе починалося» можна ознайомитися на сторінках Вісника Конституційного Суду України № 4-5 2016 року. Конституціоналісти розповідають про роки роботи в Суді та щиро діляться з читачем своїми спогадами. А їм є що згадати, адже за їхніми плечима – гідний поваги життєвий шлях, позначений достойними справами на благо держави й Українського народу.

Зокрема, суддя Конституційного Суду України у відставці Михайло Костицький згадує: «статус першопрохідця завжди цікавий і незвичайний. Ми не мали жодного досвіду, коли почав формуватися Конституційний Суд України. З чистого аркуша писалася історія єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні та діяльності його суддів».

Широким колам юридичної громадськості, всім тим, кого цікавлять історія створення, становлення та діяльність органу конституційної юрисдикції нашої держави стане у пригоді збірка нарисів «Конституцією покликані» за загальною редакцією Володимира Шляпошникова. Кожна з розповідей, що увійшли до видання, є своєрідним штрихом до портрета першого складу суддів Конституційного Суду України. Започаткувала цю унікальну книгу невелика замітка, розміщена в газеті «Київський вісник» на початку 1999 року: «… Завершиться строк їх (суддів) повноважень – на заміну прийдуть інші. Однак ці 18 суддів – перші, і першими залишаться назавжди в історії України. Вони різні. Різні за віком, досвідом, світосприйманням, але є те, що їх об’єднує і згуртовує: почуття великої відповідальності за свою роботу, адже рішення Конституційного Суду остаточні й оскарженню не підлягають…». Саме з цими суддями, які привертали до себе увагу широкого кола громадськості, знайомить ця книга, відтворюючи своєрідний колективний портрет Конституційного Суду України. Очоливши процес конституційного судочинства, Голова Конституційного Суду України Іван Тимченко мав задати судові певний тон, створити традицію, котру вже наслідуватимуть ті, хто прийде йому на зміну, – йдеться у збірці.

Частину експозиції складають наукові праці суддів Конституційного Суду України різних каденцій. Так, у монографії «Конституційний Суд України: історія і сучасність, доктрина і практика» доктора філософських наук, професора, судді Конституційного Суду України 1996–2005 рр. Олександра Мироненка досліджуються особливості передісторії та історії народження і становлення Конституційного Суду України як органу конституційної юрисдикції, що гарантує верховенство права і найвищу юридичну силу Конституції України. Аналізується вагомий внесок вітчизняних правознавців у еволюцію ідей судової конституційної юстиції, процес започаткування ними європейської моделі конституційної юстиції, її концептуальних засад, доктринальні й прикладні передумови створення першого в Україні Конституційного Суду, його повноваження, порядок діяльності, практика конституційного судочинства, набутий досвід, дискусійні акти, невирішені проблеми, пропонуються шляхи їх розв’язання і підвищення ефективності вітчизняного конституційного правосуддя.

На виставці представлено низку наукових праць, серед яких, збірка судді Конституційного Суду України у відставці Володимира Кампа «Конституційна юстиція: теорія і практика», у якій містяться науково-публіцистичні праці опубліковані в 1975–2008 роках з теоретичних і практичних проблем конституційної юстиції; збірка  «Конституційне судочинство в України: Рішення і Висновки Конституційного Суду в Україні», до створення якої долучилися відомі вчені-конституціоналісти Микола Селівон, Іван Тимченко, Анатолій Селіванов, містить матеріали практики Конституційного Суду України, а саме витяги з рішень та висновків. Вперше ці акти подані згідно з класифікатором, складеним за тематичним та хро­нологічним принципами.

В авторському виданні «Без права на помилку» судді Конституційного Суду України у відставці Андрія Стрижака зібрано наукові праці, публікації та інтерв’ю, які були опубліковані у вітчизняних та закордонних засобах масової інформації у 2007-2010 роках. Головним завданням роботи є висвітлення діяльності єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні, поширення наукових знань в галузі конституційного права, що повинно сприяти формуванню правової свідомості громадян та розвитку юридичної освіти.

Монографія судді Конституційного Суду України у відставці В’ячеслава Джуня «Соціологія конституційного права» є першою спробою системно поєднати теоретико-методологічний апарат соціології та юриспруденції для всебічного пізнання конституційно-правових реалій та дійсно наукового прогнозування в конституцієзнавстві.

У монографії судді Конституційного Суду України у відставці Михайла Гультая «Конституційна скарга у механізмі доступу до конституційного правосуддя» вперше комплексно досліджується інститут конституційної скарги у правовій доктрині, аналізується значення конституційної скарги, розкривається правова природа та різні аспекти її прояву.

Протягом останніх трьох років у нашій країні відбулися суттєві зміни в системі судочинства, судоустрою, правових інститутів, які стали результатом проведеної судової реформи та реформації українського суспільства. 2016 рік для України став вирішальним у реалізації судової реформи, а також  важливим для українських громадян, оскільки конституційними змінами було запроваджено інститут конституційної скарги. Поява такого інституту в Україні надала ширші можливості особам для захисту їх конституційних прав і свобод.

На книжкової виставці представлено низку видань науковців-конституціоналістів у період 2016–2019 років щодо конституційного судочинства.

Монографія судді Конституційного Суду України у відставці Наталі Шаптали «Доказування в конституційному судовому процесі: філософсько-правові засади» присвячена дослідженню філософсько-правових засад та процесуальних вимог щодо формування доказової бази при розгляді справ з питань, віднесених до юрисдикції конституційного судочинства. Наукова новизна дослідження обумовлена тим, що в ньому вперше в науці конституційного права проведено комплексний аналіз теорії та практики доказування у конституційному судовому процесі, виявлено специфіку означених питань, обґрунтовано пропозиції щодо вдосконалення їх нормативного регулювання.

Читачі можуть ознайомитися зі статтями суддів Конституційного Суду України Віктора Колісника «Поняття обсягу прав людини за українською конституцією» та Василя Лемака «Конституційний Суд України: основні проблеми і перспективи».

Вивченню проблем законодавчого врегулювання як загальних питань, пов’язаних з діяльністю вітчизняного органу конституційної юрисдикції, так і визначення правил доказування у конституційному судовому процесі присвячена стаття судді Конституційного Суду України у відставці Наталі Шаптали «Проблеми подальшого законодавчого врегулювання діяльності Конституційного Суду України».

Цікавою для читачів стане стаття кандидата юридичних наук, доцента, заслуженого юриста України Ірини Берестової «Конституційний Суд України в системі юрисдикційних органів: загальні положення». Стаття присвячена розкриттю загальних положень місця Конституційного Суду України в системі юрисдикційних органів після проведеної судово-конституційної реформи. Доводиться, що Суд є специфічним органом, який останнім на національному рівні здійснює виключні спеціальні повноваження, спрямовані на захист прав і основних свобод людини і громадянина. Обґрунтовується, що КСУ по суті є судовим органом, що здійснює юрисдикційну діяльність; у порядку конкретного конституційного контролю захищає права і свободи людини і громадянина під час вирішення конкретних справ за конституційними скаргами.

Цікавим для студентів юридичних вузів та факультетів, а також тих, хто цікавиться проблемами конституційної юрисдикції стане збірка курсу лекцій доктора юридичних наук Михайла Гультая «Конституційна скарга у механізмі доступу до конституційного права. Курс лекцій». Збірник ґрунтується на Конституції України, законах та інших нормативно-правових актах у галузі конституційного права України з урахуванням останніх законодавчих змін. У ньому розкривається зміст інституту конституційної скарги, аналізується її значення у механізмі індивідуального доступу до конституційного правосуддя, визначається її правова природа та різні аспекти прояву в контексті законодавчого впровадження, з урахуванням найкращого світового досвіду функціонування цього інституту та сучасних умов вітчизняної конституційно-правової практики, а також основних інститутів конституційного права України.

 Окрему увагу присвячено данині пам’яті суддям Конституційного Суду України, яких, на жаль, вже немає серед живих: Павлу Євграфову, Петру Мартиненку, Олександру Мироненку, Олегу Сергейчуку, Станіславу Яценку. Життєвий шлях кожного з них залишається зразком людської гідності, працелюбності, відповідальності, добропорядності, служіння великій благородній справі – утвердженню конституційних засад української державності. Даниною їх пам’яті стали збірки під назвою «Суддя Конституційного Суду України (…) In memoriam».

«Усе плине, усе змінюється», – казав грецький філософ Геракліт. Безперечно, за 23 роки відбулося багато змін і в нашій державі, і в Конституційному Суді України, проте зараз ми можемо, перегортаючи сторінки нашої історії, згадувати як усе починалося, змінювалося та формувалося…

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України