У Конституційному Суді України відбулося відкриття V Літньої школи конституційного права

Версія для друку

Сектор інформаційно-аналітичної роботи

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

У Конституційному Суді України відбулося відкриття  V Літньої школи конституційного права

 

25 липня 2016 року у Конституційному Суді України відбулося відкриття V Літньої школи конституційного права «Верховенство права і конституціоналізм». Цьогоріч школа святкує свій перший офіційний ювілей, тому її урочисте відкриття пройшло саме у стінах єдиного органу конституційної юрисдикції в Україні. Символічно, що Конституційний Суд України восени 2016 року також відзначатиме свій 20-річний ювілей від дня заснування.

З вітальним словом до учасників школи звернувся суддя Конституційного Суду України, професор, член-кореспондент НАПрН України, Суддя Європейського Суду з прав людини ad hoc Станіслав Шевчук.

Він привітав учасників V Літньої школи конституційного права у стінах Конституційного Суду України та подякував Координатору проектів ОБСЄ в Україні за підтримку в проведенні цього заходу.

Станіслав Шевчук нагадав присутнім, що 2 червня 2016 року Верховна Рада України ухвалила Закон України про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя), яким передбачено реформування діяльності вітчизняної судової системи, у тому числі Конституційного Суду України. Він підкреслив, що головною ідеєю реформи є не лише опрацювання та імплементація тих змін, які були проголосовані в Парламенті, а й застосування та розуміння Конституції в контексті конституційних цінностей. «Конституція – це не лише текст, але й цінності та права людини, які мають нерозкритий потенціал», - продовжив суддя.

Національний радник з правових програм Відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков вітаючи гостей  зазначив, що у заході беруть участь представники усіх регіонів України, які пройшли досить серйозний конкурс, і які є «майбутнім нашої держав». Він констатував, що «ми переживаємо карколомні події у сфері конституційного права країни». Він також підкреслив, що конституційна реформа в частині правосуддя –це успіх не лише України, але й Європи.

Заступник Глави Адміністрації Президента України, секретар Конституційної Комісії, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов розповів про роботу Конституційної Комісії, яка розробила пропозиції змін до Основного Закону України. Активну участь у її засіданнях брали провідні фахівці галузі конституційного права, українські та міжнародні експерти.

Заступник Глави Адміністрації Президента України детально зупинився на головних новаціях змін до Конституції в частині правосуддя, таких як деполітизація та забезпечення незалежності судової влади, підвищення відповідальності суддівського корпусу та оновлення суддівського корпусу за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності. Олексій Філатов окреслив і основні зміни, що стосується повноважень КСУ, такі як виокремлення функції КСУ в системі правосуддя, вилучення з повноважень Суду тлумачення законів, посилена незалежність Суду, прозорий конкурс на посади суддів КСУ та запровадження інституту конституційної скарги.

Також Олексій Філатов зауважив, що для забезпечення реалізації в Україні принципу верховенства права крім сильної судової влади слід налагоджувати систему ефективного виконання судових рішень, завершити реформування органів прокуратури та поліції, і посилити інститут адвокатури.

На завершення виступу доповідач підрезюмував, що зміни до Основного Закону України – це стратегічні кроки на майбутнє. Разом з цим, реальні зміни в системі правосуддя залежать від змін у свідомості громадян, підвищення рівня правової культури, виховання нетерпимості до корупції.

До присутніх також звернувся Микола Гнатовський – Президент Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, доцент кафедри міжнародного права ІМВ КНУ ім. Т. Шевченка. У своєму виступі він зазначив, що в теперішній час усі мають унікальну можливість бути і свідками, і учасниками конституційної реформи, яка є одним з визначних досягнень сучасного українського  державотворення.     

З огляду на конституційну реформу перед КСУ постала чимала кількість нових викликів, зокрема і пошуку свого місця у структурі балансування сучасної політичної системи в Україні.

Доповідач детально зупинився на здобутках КСУ за останній час. Він підкреслив, що в порівнянні з попередніми рішеннями, які викликали нерозуміння і негативний резонанс у суспільстві, нові акти КСУ заслуговують на повагу. Як приклад, Микола Гнатовський здійснив аналіз рішення, що присвячене судовому контролю за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу від 1 червня 2016 року.

За словами  спікера, після цього рішення, майбутнє з’явилося не лише в осіб, незаконно утримуваних в різних психіатричних закладах, але й в КСУ, як органу, спроможного приймати такі прогресивні акти. Більше того, саме це рішення створило передумови для виконання Конвенції про права інвалідів в Україні. Проте важливішим від самого рішення, на його думку, виявився принцип, який знайшов своє місце в мотивувальній частині акта. Йдеться про запровадження принципу дружнього ставлення до міжнародного права, відповідно до якого практика тлумачення та застосування норм Конвенції Європейським судом з прав людини має враховуватися при розгляді справ КСУ.

Традиційно Літня школа буде присвячена принципам і цінностям європейської конституційної традиції, які з 25 по 30 липня 2016 року її учасники вивчатимуть на Чернігівщині. Крім Конституційного Суду України в організації заходу візьмуть участь Координатор проектів ОБСЄ в Україні спільно з Асоціацією конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів.

У рамках роботи школи планується розглянути низку актуальних проблем конституційного права, належної правової процедури, верховенства права, а також системи захисту прав людини, що склалась в європейській правовій традиції.

Серед почесних гостей цьогорічної школи очікуються голови конституційних судів зарубіжних держав: Алесандру Тенасе – Президент Конституційного Суду Республіки Молдова та Георгій Папуашвілі – Президент Конституційного Суду Грузії.

До участі у Літній школі в якості викладачів запрошено Президента Національної академії правових наук Олександра Петришина та Президента Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Андрія Мелешевича. Також перед учасниками школи виступлять відомі вітчизняні експерти, науковці та дослідники у галузі конституційного права, теорії і філософії права, європейського права. Серед них – Юрій Барабаш, Олександр Водянніков, Микола Гнатовський, Дмитро Гудима, Василь Лемак, Наталія Мішина, Станіслав Погребняк, Сергій Різник, Михайло Савчин, Станіслав Шевчук.

Учасникам школи буде запропоновано інтенсивну програму з метою отримання навиків аналізу, тлумачення та розуміння конституційних положень, ідей та концепцій, які лежать в їх підґрунті, а також міжнародно-правових актів в сфері прав людини і основоположних свобод. Програма школи орієнтована, в першу чергу, на поглиблення фахової підготовки правників у сфері конституційного права та захисту прав людини.

Кількість учасників школи – близько тридцяти студентів та аспірантів вищих юридичних навчальних закладів та наукових установ України (Академія адвокатури України, Національний університет імені Тараса Шевченка, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Національний університет «Києво-Могилянська Академія», Національний університет «Острозька академія», Національна академія внутрішніх справ України, Ужгородський національний університет, Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет «Одеська юридична академія» та інші).

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України