У Конституційному Суді України відбулася п’ята українсько-польська конференція конституціоналістів

Версія для друку

 

 

У Конституційному Суді України відбулася п’ята українсько-польська конференція конституціоналістів

 

17-19 вересня у рамках співпраці з Конституційним Судом України в Києві з робочим візитом перебувала делегація Конституційного Трибуналу Республіки Польща. У ході візиту 18 вересня за участю українських та польських конституціоналістів відбулася науково-практична конференція „Гарантії незалежності конституційних судів: європейська практика та національний досвід”.

Досвід проведення двосторонніх українсько-польських конференцій у галузі конституційного судочинства був започаткований в 2005 році. Відтоді це вже п’ята зустріч суддів у такому форматі. Взагалі ж систематична співпраця органів конституційної юрисдикції двох країн розпочалася з 1997 року, коли делегація Конституційного Суду України взяла участь у підготовчому засіданні до Конференції європейських конституційних судів у Варшаві. Тепер між судами міцні конструктивні контакти, в процесі яких судді, працівники секретаріатів судів взаємозбагачуються науковим і практичним досвідом, напрацьовують потенціал для взаємодії на рівні міжнародних правових структур, беруть участь у наукових форумах, семінарах і засіданнях з актуальних питань судочинства і конституційного права, що регулярно проводяться в Україні і Польщі.

Нинішня конференція стала черговим поступальним рухом у розвитку співробітництва між правовими інституціями двох держав. Непересічне значення цієї події відзначив у своєму виступі Голова Конституційного Суду України Анатолій Головін. Привітавши учасників конференції, він підкреслив, що такі заходи не лише сприяють інтересам України і Польщі, а й набувають все більшої актуальності у світлі поглиблення взаємодії органів конституційної юрисдикції європейських країн. Тим більше, що нині у Європі трапляються прояви неповаги до органів конституційного контролю, і це вимагає консолідованої реакції міжнародних структур, в рамках яких співпрацюють європейські конституційні суди. Анатолій Головін навів окремі приклади тих чи інших політичних спроб вплинути на незалежність конституційних судів, що мали місце останнім часом у деяких країнах Європи. Хоча, зауважив він, такі тенденції властиві здебільшого постсоціалістичним країнам. «Конституційний Суд України вважає неприпустимим тиск на органи конституційної юрисдикції, підтримує непорушність демократичних основ розвитку та забезпечення прав і свобод людини і громадянина, невід’ємною складовою яких є незалежність судової системи країни», – наголосив Анатолій Головін. При цьому він констатував, що проблеми з гарантуванням незалежності конституційних судів в умовах політичного протистояння не оминули і Україну з Польщею.

Водночас Голова Конституційного Суду України відзначив позитивні моменти, зокрема те, що після завершення періоду гострого політичного протистояння між гілками влади до КСУ стало надходити більше конституційних звернень, що стосуються захисту і відновлення прав фізичних і юридичних осіб. Відтак суд нині має можливість зосередитись на захисті конституційних прав громадян, а не на політичних аспектах. Нинішня політична стабільність є передумовою до того, що Конституційний Суд України працює ритмічно, послідовно виконуючи покладені на нього функції, відзначив Анатолій Головін.

У свою чергу Голова Конституційного Трибуналу Республіки Польща Анджей Жепліньські у змістовній промові дав високу оцінку нинішньому рівню співпраці з українськими колегами. Подякувавши українським партнерам за якісну організацію фахового діалогу, він висловив переконання, що рішення конституційних судів двох держав, їхні позиції щодо захисту конституційних принципів можуть суттєво впливати на стан верховенства права і якість добросусідства у Європі. «Наші повноваження, наша компетентність і наш обов’язок по відношенню до своїх громадян – стояти на варті конституції», – наголосив Анджей Жепліньські.

Він детально охарактеризував законодавчі засади, які закріплені в конституції і гарантують Конституційному Трибуналу Польщі статус окремої гілки влади, виступаючи одночасно запобіжниками від спроб обмежити незалежність цього органу. За словами Голови Трибуналу, важливими чинниками гарантування незалежності конституціоналістів є процедура відбору кандидатів у судді, їх призначення і захист права вільного висловлення позиції стосовно ухвалення рішення суду. Також важливими чинниками, за словами Анджея Жепліньські, є гарантоване державою належне бюджетне забезпечення суду і відкритість та доступність для суспільства всіх його рішень.

Окремим аспектам, проблемам і перспективам конституційного судочинства в різних правових умовах були присвячені доповіді учасників конференції. Від Конституційного Суду України в дискусії взяли участь судді Юрій Баулін, Сергій Вдовіченко, Сергій Винокуров, Михайло Колос, Петро Стецюк, Наталя Шаптала і Віктор Шишкін. Польську сторону представляли судді Станіслав Бєрнат, Славоміра Вронковська-Яшкєвіч, Анджей Врубель, Мачей Гранєцькі і Пьотр Тулєя.

Жвавий діалог викликала доповідь Петра Стецюка, який розповів про загально-методологічні засади гарантії незалежності КСУ. Торкнувшись особливостей формування складу, компетенції і повноважень суду, науковець окреслив чотири основні групи гарантій незалежності конституційного судочинства, передбачені законодавством України, – матеріально-фінансові, юридичні, організаційні і політичні  гарантії. Зміст незалежності полягає у створенні державою належних матеріальних умов, недопущенні будь-якого тиску, перешкоджання діяльності суду, зауважив конституціоналіст.

Проблему незалежності конституційних судів в аспекті трансформації правових систем висвітлив Віктор Шишкін, який  проаналізував низку зовнішніх і внутрішніх чинників цього процесу. Суддя зокрема зауважив, що на процес трансформації правової системи України суттєво впливає зміст міжнародних конвенцій, договорів, рішень загальноєвропейських судових інстанцій.

У доповіді Юрія Бауліна було порушено гостру і актуальну як для України, так і для європейських країн проблему врегулювання соціальних гарантій для суддів як складової забезпечення незалежності судочинства в умовах економічної кризи. Сторони висловили свої позиції, аргументуючи їх прикладами з практики  конституційних судів ряду держав, але зійшлися на думці, що обговорення цієї складної теми варто продовжити під час наступних зустрічей.

Не менш активно обговорювалася доповідь Анджея Врубеля, який зосередив увагу на питанні незалежності конституційних судів з перспективи практики Європейського суду з прав людини. Доповідач наголосив на позиції Євросуду, що рішення конституційних судів не повинні підлягати оскарженням і змінам.

Його колега Станіслав Бєрнат торкнувся актуальної для Польщі як члена ЄС теми практики Суду Європейського Союзу. За словами доповідача, Конституційний Трибунал Польщі з повагою ставиться до постанов цієї судової інстанції і враховує їх під час прийняття власних рішень. 

Підбиваючи підсумки конференції, її учасники відзначили, що такий насичений діалог дав можливість конституціоналістам відверто висловити позиції щодо низки проблем, актуальних як для України, так і для Польщі. Водночас були намічені питання, які доцільно включити до порядку денного на подальших етапах співпраці.

Сторони подякували одна одній за плідну роботу, яка у подальшому активніше розвиватиметься завдяки підписаному Меморандуму про співпрацю, що був скріплений підписами Голови Конституційного Суду України Анатолія Головіна та Голови Конституційного Трибуналу Республіки Польща Анджея Жеплінського.

У ході візиту до України польських конституціоналістів цікавив не тільки правовий, а й економічний досвід нашої держави. Зокрема з метою вивчення питання щодо конституційних основ розвитку сільського господарства, за бажанням польської делегації, гості відвідали село Ковалівка Васильківського району Київської області, де діє одне з найбільших у Європі аграрних підприємств. Голова Конституційного Суду України Анатолій Головін, Голова Конституційного Трибуналу Республіки Польща Анджей Жепліньські та судді поспілкувалися з народним депутатом, доктором сільськогосподарських наук, Героєм України Тетяною Засухою, головою Васильківської райдержадміністрації Володимиром Сабадашем, представниками місцевого самоврядування. Гостей цікавили передусім конституційно-правові засади ефективної діяльності підприємств, що знаходяться на території Васильківського району. Конституціоналісти також ознайомилися з організаційними, науковими і технічними новаціями, впровадженими в цьому потужному господарстві і районі.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України