Третій Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів

Версія для друку

Третій Конгрес Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів

 

21.05.2018

17-18 травня делегація Конституційного Суду України у складі Голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука, суддів КСУ Сергія Головатого, Віктора Кривенка та наукового консультанта судді КСУ Ніни Кучерук взяла участь у Третьому Конгресі Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів (BBCJ) на тему «Роль конституційних судів у європейському інтеграційному процесії».

Захід відбувався за участі представників конституційних судів – членів Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, суддів органів конституційної юрисдикції іноземних держав, представників міжнародних організацій та дипломатичного корпусу.

Третій Конгрес BBCJ відкрив Президент Грузії Георгій Маргвелашвілі, який наголосив на важливості проведення цього заходу в контексті зміцнення верховенства права та забезпечення незалежності конституційних судів у здійсненні конституційного правосуддя. Промовець акцентував увагу на універсальних цінностях соціального, культурного та духовного життя кожної нації, які конституції розвивають, а органи конституційного контролю поглиблюють.

Президент зазначив, що Конституційний Суд Грузії виконує свою функцію, інтерпретуючи Конституцію в сучасному європейському контексті. «Рішення та висновки єдиного органу конституційної юрисдикції країни стимулюють розвиток держави», – додав він.

Завершуючи виступ, Георгій Маргвелашвілі підкреслив, що грузинська нація та держава чітко визначили європейський напрям розвитку з моменту відновлення незалежності та вже його не змінять.

Прем'єр-міністр Грузії Георгій Квірікашвілі, вітаючи учасників Конгресу, зазначив, що Конституційний Суд Грузії вже став повноправним членом «європейської сім’ї», не дивлячись на те, що він є одним із судів країн з «молодою демократією». Він висловив переконання, що міжнародне визнання діяльності Конституційного Суду Грузії й надалі сприятиме розвитку державної системи, заснованої на верховенстві права.

Промовець подякував дружнім країнам за важливий внесок у розвиток системи правосуддя Грузії та зазначив, що роль органу конституційного контролю у зміцненні правої культури суспільства і громадянських цінностей, безперечно, є значною. За його словами, держава максимально зацікавлена у створенні необхідних умов, зокрема, законодавчих, адміністративних та матеріальних гарантій, задля безперешкодного та вільного здійснення суддями своєї діяльність у дусі кращих європейських традицій.

З вітальними словами до присутніх звернувся Голова Конституційного Суду Грузії, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорноморського морів Заза Тавадзе. Він звернув особливу увагу гостей на цілі BBCJ, серед яких, зокрема, сприяння захисту прав людини та основоположних свобод, гарантування демократичних принципів та цінностей, забезпечення і реалізація принципів верховенства права.

«Асоціація конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорноморського морів – це амбітний проект чотирьох органів конституційної юрисдикції, яких пов’язують спільні історичні проблеми», – додав Голова Конституційного Суду Грузії, та підкреслив, що ці країни мають багато спільного з правової та політичної точки зору. Важливим завданням для кожної з них, на його думку, є захист конституційних цінностей з метою забезпечення демократії, прав і свобод людини.

Заза Тавадзе наголосив на актуальності теми Третього Конгресу BBCJ. «Новизна теми полягає не у важливості конституційних судів при здійсненні політичних, економічних та соціальних реформ, а у необхідності визначити їх роль в європейському інтеграційному процесі», – зазначив промовець. Таким чином, додав він, тема Конгресу більш конкретизована та стосується, зокрема, конституційних цінностей, європейського права та рішень Європейського суду з прав людини, а також процесу гармонізації національного та європейського законодавства.

Крім того, Голова Конституційного Суду Грузії, Голова Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорноморського морів Заза Тавадзе привітав Конституційний Трибунал Республіки Польща, як повноправного члена BBCJ, та висловив переконання, що Асоціація буде продовжувати розширюватись й надалі, а обмін цінною інформацією з актуальних питань конституційного судочинства сприятиме ефективному здійсненню конституційного контролю.

Гостей також привітали Голова Верховного Суду Грузії Ніно Гвенетадзе, заступник Голови Венеціанської комісії Ради Європи Хердіс Кйерулф Торгейрсдоттір, Глава делегації Європейського Союзу в Грузії Карло Наталє, представники Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, зокрема, Голова Конституційного Суду Республіки Литва Дейнюс Жалімас, Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

В рамках Конгресу Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук представив доповідь на тему «Гармонізація національного законодавства з «acquis communautaire». Він зазначив, що Україна, маючи спільну історію, культуру та традиції з європейськими народами, утверджується як європейська держава та визначила для себе проєвропейський вектор розвитку. На його думку, задля забезпечення інтеграції в європейський політичний, економічний, правовий простір та з метою набуття членства в Європейському Союзі необхідно виконати низку вимог, зокрема, адаптувати правову систему України з «acquis communautaire».

На переконання очільника Суду, цей процес є підвалиною у проведенні Україною ефективних реформ з урахуванням європейського правового поля. «Для України, яка підписала у 2014 році Угоду про асоціацію з ЄС, адаптація національного законодавства знаходиться в кульмінаційній стадії, стосуючись чи не усіх ключових елементів «acquis communautaire», хоча й має низку інституційних та технічних проблем», – наголосив Станіслав Шевчук.

https://scontent.fiev12-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/32592846_1988546517853676_2967245742046969856_n.jpg?_nc_cat=0&oh=a1d559785d40772b0159ae19d8cfbcdf&oe=5B8FD1DAПромовець поінформував, що у 2000-х роках розпочалося зближення законодавства України з «acquis communautaire», що супроводжувалось створенням механізму інституційного забезпечення адаптації законодавства. «Адаптація законодавства України з «acquis communautaire» передбачає не лише узгодження правових норм, а й практики їх застосування, що найкраще відображається у рішеннях Європейського Суду справедливості», – додав він. Саме тому, на переконання Станіслава Шевчука, для України одним з пріоритетних напрямів в процесі адаптації є вирішення питання щодо врахування рішень Суду ЄС при імплементації «acquis communautaire», зокрема, шляхом внесення відповідних змін до національного законодавства та укладання двосторонніх угод з ЄС.

Ключовим аспектом адаптації законодавства України з «acquis communautaire», за словами Станіслава Шевчука, є визначення місця Конституції України, яка має найвищу юридичну силу в країні, та актів ЄС. За його словами, це стосується, перш за все, застосування Конституційним Судом України принципу дружнього ставлення до міжнародного права, як способу конституційного тлумачення.

Голова Суду зазначив, що відповідно до цього принципу, практика Конституційного Суду України має узгоджуватися з практикою ЄСПЛ. «Практика Європейського суду з прав людини встановлює мінімальні європейські стандарти, тобто національні стандарти захисту конституційних прав та свобод апріорі не можуть бути нижчими за європейські», – додав він. Голова КСУ Станіслав Шевчук наголосив, що правові системи ЄС та України, безумовно, мають відмінності, проте природа у них однакова.

Виступаючи з доповіддю  «Європейська інтеграція та конституційне правосуддя: уроки, отримані Литвою» Голова Конституційного Суду Республіки Литва  Дейнюс Жалімас наголосив на ключовій ролі конституційних судів у проведенні конституційних реформ Європейського Союзу. Він зазначив, що солідарність, взаємна підтримка та обмін досвідом є джерелом сили для Асоціація конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорноморського морів. «Важливо зберегти наші спільні цінності – верховенство права, демократію, права людини, національну незалежність та територіальну цілісності», – підкреслив Дейнюс Жалімас.

Тематичні доповіді також представили Міністр юстиції Республіки Молдова Вікторія Іфтоді («Гармонізація національного законодавства з політикою ЄС: досягнення та перспективи»), заступник Голови Конституційного Суду Грузії Мераб Турава («Наближення національних конституційних стандартів до «acquis communautaire» відповідно до практики Конституційного Суду Грузії»), заступник Голови Конституційного Суду Грузії Теймураз Тугуші («Роль Конституційного Суду Грузії в процесі правової інтеграції з Європейським Союзом»), суддя Конституційного Трибуналу Республіки Польща Юстин Піскорський, судді Конституційного Суду Республіки Молдова Аурел Беєшу («Орієнтація на європейські цінності: конституційна юриспруденція Республіки Молдова») та В’ячеслав Запорожан («Конституційна ідентичність як межа інтеграційного процесу ЄС: уроки для малих держав»).

Крім того, відбулося засідання Генеральної Асамблеї Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорноморського морів. Відповідно до Статуту BBCJ, Генеральна Асамблея є органом, за допомогою якого Асоціація конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорноморського морів здійснює свою діяльність. У заході взяли участь представники п’яти судів-членів Асоціації: Грузії, Литви, Молдови, Польщі та України.

Учасники обговорили питання щодо проведення Четвертого Конгресу Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів. Було визначено, що  Четвертий Конгрес відбудеться у 2019 році під головуванням Конституційного Суду Литви.

Під час засідання Генеральної Асамблеї Голова КСУ Станіслав Шевчук представив звіт про діяльність Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів у 2017 році під головування Конституційного Суду України.

Захід було організовано Конституційним Судом Грузії у рамках головування в Асоціації конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорноморського морів, за підтримки Венеціанської комісії Ради Європи.

 

Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України