30 листопада, 2022
Суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко перебував у м. Страсбург (Франція), де взяв участь у роботі 23-го пленарного засідання Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) як член цього органу. Під час засідання КРЄС планували розглянути та ухвалити Висновок №25 (2022) про свободу вираження поглядів суддів.
Довідково: Консультативна рада європейських суддів (КРЄС) – консультативний орган, утворений за рішенням Комітету міністрів Ради Європи у 2000 році для посилення ролі суддів у державах-членах Ради Європи. Створюючи Консультативну раду європейських суддів, Рада Європи звертала першочергову увагу на статус суддів та якість системи правосуддя, правовладдя та захист прав людини й основоположних свобод, на питання сильної незалежної судової влади, взаємної поваги між законодавчою, виконавчою та судовою владою, зміцнення довіри до системи правосуддя. КРЄС є єдиним органом у межах міжнародної організації, який складається виключно з суддів, і є унікальним у Європі.
Під час візиту суддя КСУ Віктор Городовенко та суддя Верховного Суду Єгор Краснов 29 листопада 2022 року провели робочу зустріч із суддею ЄСПЛ від України Миколою Гнатовським. Під час зустрічі співрозмовники обговорили питання змін законодавчого регулювання діяльності Конституційного Суду України, зокрема удосконалення конкурсного відбору кандидатів до суддів КСУ, процесуальної та організаційної діяльності Конституційного Суду. Судді також приділили увагу питанням впливу конвенційної практики ЄСПЛ на рішення КСУ, акцентуючи на кращих прикладах її застосування.
Суддя ЄСПЛ Микола Гнатовський поінформував про останню прецедентну практику ЄСПЛ, включно зі справами проти України. Сторони висловили впевненість у тому, що застосування практики ЄСПЛ у рішеннях Конституційного Суду та судів системи судоустрою позитивно вплине на захист прав людини і громадянина в Україні та дозволить наблизитися до європейських стандартів.
Цього ж дня, суддя КСУ Віктор Городовенко та суддя ВС Єгор Краснов мали зустріч із Постійним представником України при Раді Європи Борисом Тарасюком. Дипломат повідомив про діяльність, спрямовану на міжнародну ізоляцію країни–агресора рф. Зокрема він поінформував про ухвалені Комітетом міністрів Ради Європи та Парламентською асамблеєю Ради Європи рішення про виключення рф із Ради Європи через агресію проти України, а також про ухвалену 23 листопада 2022 року Європейським парламентом резолюцію щодо визнання росії державою–спонсором тероризму. Судді також поінформували Постійного представника України при Раді Європи про докладені зусилля з боку Конституційного Суду України та Верховного Суду для забезпечення верховенства Конституції України та здійснення безперервного і належного правосуддя в Україні попри запроваджений воєнний стан.
Заступник Постійного представника України при Раді Європи Віктор Нікітюк під час зустрічі розповів про співпрацю представництва з Венеційською Комісією та вжиті заходи для підвищення ролі верховенства права в країнах РЄ. Учасники зустрічі наголосили на важливості продовження плідної співпраці з Венеційською Комісією, яка є запорукою подальшої євроінтеграції України.
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу