Суддя КСУ Василь Лемак на XII Міжнародному судово-правовому форумі розповів про межу обмеження людських прав в умовах війни

Версія для друку

18 червня 2024 року

Суддя Конституційного Суду України Василь Лемак 14 червня 2024 року взяв участь у роботі XІІ Міжнародного судово-правового форуму, де виступив із доповіддю на тему „Обмеження людських прав в умовах війни: де межа?

Василь Лемак розповів, де межа в обмеженні прав людини в умовах війни.

„Коли ми говоримо про обмеження прав людини, то йдеться про дві площини сприйняття цієї проблеми. Перша – це те, що треба розуміти, що обмеження прав людини можуть виходити або можуть бути наслідком будь-якого регулювання. Але тут іде мова про те, що законодавець у часи масштабної війни змушений не просто вдатися до впорядкування, а ставить мету обмежити певні права, щоб захистити державу. Тож не треба протиставляти інтереси оборони, держави та індивідуальні права людини. Ці речі взаємопов’язані. Друге – треба розуміти, що сьогодні Конституція та сама, що й у мирний час, і окреслює насамперед цілі для обмеження прав людини. Обмеження прав людини є найбільш небезпечним інструментом. Тому вони мають бути зумовлені гостротою ситуації‟.

Під час виступу він наголосив, що права людини, як і взагалі конституційний демократичний лад, так само актуальні в темні часи, як і в часи світлі. І якщо приписи Конституції не виконуватимуть під час війни, то це означатиме безладдя. Суддя переконаний, що межа обмеження прав людини залежить від повноцінної роботи судів, від збереження їх незалежності.

Фото: Юридична практика 

 

Інформує відділ комунікацій та правового моніторингу

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України