ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
Суддя КСУ Станіслав Шевчук взяв участь у ІІІ Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини
Суддя Конституційного Суду України, голова Постійної комісії КСУ з міжнародних зв’язків Станіслав Шевчук на запрошення офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні 21–23 листопада 2014 року взяв участь у ІІІ Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини, що відбувся у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Захід організували Координатор проектів ОБСЄ в Україні за підтримки уряду Канади, Верховного Суду України, Вищого Адміністративного Суду України, Національної школи суддів України.
Метою форуму було обговорення важливих аспектів діяльності Страсбурзького суду, впливу його рішень на українську юридичну практику, підстав для відмови у розгляді заяв, поданих до Суду та позитивних зобов’язань країн згідно з Європейською конвенцією з прав людини.
У роботі зібрання взяли участь Посол, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, проректор по забезпеченню організаційної діяльності Національної школи суддів України Володимир Мазурок, судді, вітчизняні науковці, юристи, експерти в галузі права та захисту прав людини, громадські діячі. Від Європейського суду з прав людини учасниками були судді: від України - Ганна Юдківська, від Ліхтенштейну - Марк Віллігер, від Азербайджану - Ханлар Гаджиєв, від Мальти - Вінсент Де Гаетано, а також група українських юристів Секретаріату ЄСПЛ.
У ході дискусій учасники звернулися до проблем незалежності Європейського суду з прав людини у світлі рішення «Олександр Волков проти України» та обговорили перспективи його виконання, а також розглянули аналіз захисту виборчих прав заявників цією судовою інстанцією.
Зокрема, суддя КСУ Станіслав Шевчук, який має досвід роботи суддею Європейського суду з прав людини ad hoc від України, виступив із доповіддю на тему: «Застосування практики Європейського суду з прав людини при здійсненні конституційного правосуддя: проблеми теорії і практики».
Судді ЄСПЛ представили низку доповідей на такі теми, як роль Європейського суду з прав людини в умовах конфліктів, що призводять до грубих порушень прав людини; поліпшення умов тримання під вартою: роль Європейської конвенції з прав людини; вплив актуальних рішень ЄСПЛ на судову практику; роль практики ЄСПЛ та національна судова практика; новітній досвід у сфері виконання рішень Європейського суду з прав людини.
Учасники дискутували з приводу свободи мирних зібрань в Україні (у світлі рішень Вєрєнцов та Шмушкович проти України), практики ЄСПЛ за статтею 6 Європейської конвенції з прав людини (цивільно-процесуальний аспект) у справах стосовно України, а також стосовно перспектив розвитку ЄСПЛ, застосування окремих норм Європейської конвенції з прав людини та її тлумачення Європейським судом з прав людини тощо. Обговорювалися питання принципу екстериторіальності у практиці ЄСПЛ, тлумачення кримінально-правових положень у світлі його стандартів, а також вплив правових теорій на правозастосування.
Загалом форум дав його учасникам можливість обмінятися думками з приводу останніх тенденцій національного судочинства, поглибити свої знання із правозахисної практики Європейського суду з прав людини, здобути навички, необхідні для супроводу справ у цьому суді.