Суддя КСУ Олександр Петришин у Вільнюсі виступив із доповіддю перед представниками європейських конституційних судів та відомими конституціоналістами

Версія для друку

24 жовтня, 2023

Суддя Конституційного Суду України Олександр Петришин на запрошення юридичного факультету Університету Миколаса Ромеріса, перебував у Литовській Республіці, де 20 жовтня цього року взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції „Конституційний контроль як засадничий складник демократичної держави“, що проходила в м. Вільнюс.

Захід організовано Університетом Миколаса Ромеріса спільно з Конституційним Судом Литовської Республіки, Парламентом Литовської Республіки та Асоціацією адвокатів Литви з нагоди 30-ї річниці від дня заснування Конституційного Суду Литовської Республіки.

Відкрила міжнародну конференцію Вікторія Чміліте-Нільсен, спікер Сейму Литовської Республіки. У межах урочистої церемонії до запрошених із вітальними словами також звернулися Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Ґінтарас Ґода, декан юридичного факультету Університету Миколаса Ромеріса Ліра Якулевічєнє та інші.

Серед запрошених були судді європейських конституційних судів та вищих судових органів, парламентарі, відомі науковці та практики в галузі конституційного права.

Під час тематичних сесій учасники конференції розглянули питання, пов’язані з: історичними передумовами здійснення конституційного контролю, його особливостями на сучасному етапі розвитку правової системи країни, зв’язком конституційного контролю із доктриною життєздатної конституції (англ. «living constitution doctrine»), захистом людських прав і свобод у контексті постійних викликів глобального юридичного правопорядку та особливостями конституційного контролю в демократичних державах.

Під час четвертої тематичної сесії суддя КСУ Олександр Петришин виступив із доповіддю на тему „Конституційний Суд України в умовах воєнного стану (демократії, яка здатна себе захищати)“.

Зауважимо, що організатори конференції продемонстрували велику повагу до Конституційного Суду України і попросили Олександра Петришина виголосити свою доповідь українською мовою, попри те, що робочими мовами конференції були литовська та англійська.

У своєму виступі суддя розповів про те, що вітчизняний орган конституційного контролю виконує свої функції під час воєнного стану та в такий спосіб бере участь у спротиві агресії російської федерації. Зокрема, суддя повідомив про ухвалені Судом рішення щодо захисту цілої низки конституційних прав громадян за період із 24 лютого 2022 року й до сьогодні.

Крім того, доповідач зазначив, що поряд із напрацюванням власної практики забезпечення доступу до конституційного правосуддя Суд активно прагне використовувати міжнародний досвід у цій ділянці. „У всіх своїх рішеннях Конституційний Суд прагне до використання усталених підходів та стандартів діяльності європейських конституційних судів, провідною ідеєю яких є дотримання принципу верховенства права (правовладдя), демократичних засад діяльності державної влади“, – наголосив Олександр Петришин.

Олександр Петришин від імені Конституційного Суду України привітав литовських колег із 30-ю річницею з дня заснування Конституційного Суду Литовської Республіки та подякував усім присутнім за можливість обговорити актуальні проблеми конституційного судочинства.

Також під час перебування у Вільнюсі суддя КСУ Олександр Петришин відвідав Сейм та Конституційний Суд Литовської Республіки, де відбулася зустріч із окремими його суддями. Судді обговорили діяльність органів конституційної юрисдикції в обох країнах. Зокрема, розглянули різні аспекти діяльності конституційних судів, серед яких їх повноваження, структурна організація та поточні виклики, з якими вони зіштовхуються.

Окремою темою було питання розвитку двосторонньої співпраці між конституційними судами України та Литовської Республіки.

Олександр Петришин подякував Конституційному Суду Литовської Республіки за постійну підтримку і готовність розвивати двосторонні відносини. „Щиро вдячний литовському народові та всім інституціям Литовської Республіки за непохитну підтримку  України та нашого народу в часи тяжких випробувань. Окремо хочу подякувати колегам із Конституційного Суду Литви за плідну і дружню співпрацю та партнерство між нашими органами, що спряють втіленню спільних проєктів у галузі  конституційного судочинства“, – підсумував суддя КСУ.

Суддя КСУ О. Петришин з Головою Конституційного Суду Литовської Республіки Ґ. Ґодою

Суддя КСУ О. Петришин із суддями європейських органів
конституційної юрисдикції та фахівцями конституційного права

Суддя КСУ О. Петришин під час виступу на міжнародній конференції

Суддя КСУ О. Петришин у Литовському Парламенті

Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України