СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у круглому столі «Міжнародно-правові та національні механізми захисту прав людини»
На запрошення ректора Національної школи суддів України суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у роботі круглого столу «Міжнародно-правові та національні механізми захисту прав людини», яка проходила у м. Одеса 23–24 вересня 2016 року. Захід був організований у рамках проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя», який реалізується Координатором проектів ОБСЄ в Україні та фінансується за підтримки уряду Канади. Круглий стіл, що відбувся в Одеському апеляційному господарському суді, мав на меті зміцнення захисту прав людини під час здійснення правосуддя в Україні.
На відкритті форуму з вітальним словом виступили: Посол, координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, голова Одеського апеляційного господарського суду Наталія Морщагіна, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, в.о. Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович.
У дводенному заході взяла участь також делегація 9 суддів з Європейського суду з прав людини у складі: судді від Туреччини (віце-президента Суду) Ішіли Каракаш, судді від Німеччини (президента п’ятої Секції) Ангеліки Нуссбергер, судді від України (віце-президента п’ятої Секції) Ганни Юдківської, судді від Болгарії Йонко Грозєва, судді від Ліхтенштейну Карло Різоні, судді від Фінляндії Пауліни Коскело, судді від Латвії Мартінса Мітса, судді від Бельгії Пола Лемменса, судді від Азербайджану Ханлара Хажиєва.
Робота круглого столу привернула увагу широкого кола вітчизняних науковців, суддів та адвокатів у сфері захисту прав людини. Для обговорення актуальних правових питань було організовано чотири окремих сесії.
Під час першої сесії, на тему «Вплив конституційної реформи на національно-правові механізми захисту прав людини», суддя КСУ Станіслав Шевчук представив доповідь: «Інститут конституційної скарги як інструмент захисту прав людини». У своєму виступі він зазначив, що запровадження конституційної скарги у вітчизняне законодавство є результатом багаторічної роботи вітчизняних юристів в аспекті вивчення досвіду функціонування аналогічного інституту в інших державах. Незабаром кожен громадянин отримає можливість звернутися до Конституційного Суду України з проханням захисту його порушених прав та свобод, що сприятиме підвищенню рівня довіри до суду та зменшенню кількості скарг з нашої держави до Європейського Суду з прав людини.
У продовження висвітлення особливостей конституційної реформи в Україні інші доповідачі запропонували до уваги присутніх такі виступи: «Вплив конституційної реформи на зміцнення незалежності судді» (Валентина Сімоненко), «Конституційний розвиток права на суд присяжних в Україні» (Наталія Петрова), «Принципи територіальності та спеціалізації в побудові судової системи в аспекті конституційних змін» (Віктор Городовенко).
Друга сесія у складі круглого столу називалась «Міжнародно-правові стандарти права на справедливий суд». Ії висвітлювали: Ганна Юдківська у доповіді «Європейські гарантії суддівської незалежності», Пол Лемменс – «Право на справедливий суд», Михайло Смокович – «Роль та завдання адміністративної юстиції в захисті прав і свобод людини в Україні», Микола Оніщук – «Конституційні зміни в системі правосуддя як гарантії права на справедливий суд».
Учасники третьої сесії дискутували на тему «Захист прав людини у кримінальному провадженні». З оглядом цієї проблематики виступили такі доповідачі: Ішіла Каракаш – «Обов’язок ефективного розслідування у практиці ЄСПЛ», Ангеліка Нуссбергер – «Порушення статті 5 ЄКПЛ – що можна зробити для уникнення цього?», Карло Ранзоні – «Право на допомогу захисника у кримінальному провадженні», Тетяна Фулей – «Проблемні питання, які виникають при застосуванні статті 5 Конвенції при обранні запобіжного заходу».
Найбільший інтерес серед учасників заходу викликала тема четвертої сесії - «Застосування рішень Європейського суду з прав людини у національній практиці». Зокрема судді Європейського суду з прав людини у своїх виступах зосередили увагу на загальних аспектах правозастосування рішень суду в національних правових системах: «Застосування ЄКПЛ у постсоціалістичних країнах: труднощі і переваги» (Мартін Мітс), «Застосування ЄКПЛ та практика ЄСПЛ в національних судах – виклики та можливості» (Пауліна Коскело), «Взаємодія судів у виконанні положень ЄСПЛ» (Ханлар Хажиєв), «Конфіскація злочинних активів – питання в рамках прав на справедливий судовий розгляд і майно» (Йонко Грозєв).
Крім того, в рамках цієї сесії учасники Форуму обговорювали важливі проблеми впливу прецедентної практики Суду на розгляд окремих категорій справ вітчизняними судами: «Застосування ЄКПЛ та практика ЄСПЛ при розгляді цивільних справ» (Ганна Юдківська), «Застосування судами практики ЄСПЛ при обґрунтуванні судових рішень у цивільному судочинстві» (Ганна Фазикош), «Застосування ЄКПЛ та практика ЄСПЛ при розгляді господарських справ» (Наталія Морщагіна), «Застосування ЄКПЛ та практика ЄСПЛ при розгляді податкових спорів адміністративними судами» (Данило Гетьманцев), «Застосування судами практики ЄСПЛ при обґрунтуванні судових рішень у кримінальному провадженні» (Надія Стефанів), «Застосування рішень ЄСПЛ в практиці українських судів: проблеми та перспективи» (Іван Ліщина).
Круглий стіл в Одесі став не лише одним із важливих заходів цьогорічної юридичної осені, але й платформою для обговорення актуальних проблем впливу діяльності та практики Європейського суду з прав людини на розвиток вітчизняної судово-правової системи.