ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
Суддя Конституційного Суду України Олександр Тупицький взяв участь у чорноморській регіональній конференції конституціоналістів
Суддя Конституційного Суду України Олександр Тупицький 27-28 червня 2015 року взяв участь у 5-й щорічній чорноморській регіональній конференції „Право на свободу та особисту недоторканність (безпеку): підвищення ефективності конституційної скарги“, що проходила в місті Батумі (Грузія).
На форумі були присутні керівники та судді органів конституційної юрисдикції Грузії, Азербайджану, Білорусі, Болгарії, Молдови, Туреччини, Хорватії, судді Європейського суду з прав людини, експерти Венеціанської комісії Ради Європи та Німецького товариства з міжнародного співробітництва (GIZ), науковці, представники органів влади та судової системи Грузії.
У ході конференції суддя Конституційного Суду України Олександр Тупицький виступив з доповіддю „Конституційне право на свободу та особисту недоторканність та роль Конституційного Суду в його забезпеченні в Україні“. У промові суддя коротко висвітлив питання конституційного закріплення права на свободу та особисту недоторканність в історії української державності, а також певні особливості введення в дію статті 29 Конституції України, яка гарантує вказане право. Також зверталася увага на значну схожість приписів та єдність правових принципів закладених у цій статті Основного Закону України та статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року.
Суддя також зазначив, що на сьогоднішній день процесуальні закони, що регламентують відправлення правосуддя у всіх галузях українського права, доповнені положеннями, які зобов'язують суди загальної юрисдикції застосовувати національне законодавство з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Крім того, Олександр Тупицький розповів про події, що відбуваються в українській державі: окупована частина території, другий рік бойових дій, зміна політичної і адміністративної еліт держави, економічна криза, і наголосив, що в таких обставинах, як правило, відбувається обмеження прав і свобод людини, і Україна не стала винятком. У цьому контексті суддя констатував, що 21 травня 2015 року Постановою українського парламенту було схвалено Заяву „Про відступ України від окремих зобов’язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод“.
Окремо суддя торкнувся питання конституційної скарги. Олександр Тупицький зазначив, що в правовій системі нашої країни відсутній інститут конституційної скарги, а індивідуальний доступ громадян до конституційного правосуддя можливий лише в рамках інституту конституційного звернення, суть якого полягає в тлумаченні Конституційним Судом України норм Конституції України і законів. На думку судді, запровадження в Україні інституту конституційної скарги значно підвищило б рівень внутрішньодержавного правового захисту і призвело б до істотного зниження кількості індивідуальних звернень проти нашої держави у міжнародні конвенційні органи.
Промовець навів статистику звернень українських громадян до Європейського Суду з прав людини, і констатував, що одне з 10 таких скарг стосуються порушень прав на свободу і особисту недоторканість.
У своєму виступі суддя також навів прийняті Конституційним Судом України рішення, які стосувалися прав людини на свободу и особисту недоторканість.
Учасники засідань обговорили проблеми і перспективи доступу громадян до конституційного правосуддя та підвищення його ефективності для захисту прав і свобод людини, практичний досвід конституційних судів щодо захисту права на особисту безпеку, питання сучасної практики Європейського суду з прав людини в сфері забезпечення права на свободу і особисту недоторканність тощо.
Фото з офіційного сайту Конституційного Суду Грузії.