Суддя Конституційного Суду України Олег Сергейчук взяв участь у Всеєвропейській конференції з питань верховенства права

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

     КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

Суддя Конституційного Суду України Олег Сергейчук взяв участь у Всеєвропейській конференції з питань верховенства права

 

 

Суддя Конституційного Суду України Олег Сергейчук 3-5 липня 2013 року на виконання рішення КСУ взяв участь у Всеєвропейській конференції «Європейські стандарти верховенства права та межі розсуду влади в країнах-членах Ради Європи», що відбулася в місті Єреван (Республіка Вірменія).

Форум, організований в рамках головування Вірменії в Комітеті міністрів Ради Європи, проходив у сесійній залі Національної Ради республіки. У роботі зібрання взяли участь Президент Вірменії Серж Саргсян, Голова Національної Ради Вірменії Овік Абраамян, Голова Європейського суду з прав людини Дін Шпільман, Голова Венеціанської комісії Ради Європи Джанні Букіккіо, представники конституційних судів, парламентів, органів юстиції, зовнішньополітичних відомств, правозахисних організацій країн Європи і Азії.

Наукова дискусія була присвячена досвіду та підходам різних держав щодо подолання сучасних проблем у сфері захисту прав людини і забезпечення верховенства права. Олег Сергейчук виступив з тематичною доповіддю «Принцип верховенства права як критерій визначення меж розсуду законодавця: прояв в Україні», в якій проаналізував застосування   Конституційним Судом України принципу верховенства права та його окремих елементів – принципів справедливості, співрозмірності (пропорційності) та правової визначеності. Як зауважив суддя, КСУ застосовує ці принципи фактично під час розгляду кожної справи, в якій вирішується питання правомірності обмеження прав і свобод, наприклад, при скороченні державних асигнувань на соціальні потреби, встановленні мір кримінальної відповідальності, які не відповідають тяжкості скоєного злочину, надмірному обмеженні прав осіб, порушенні шляхом запровадження державними органами певних заходів балансу приватних і  публічних інтересів.

Суд має значні доктринальні напрацювання щодо визначення, розуміння принципу верховенства права, його складових, так і критеріїв, яким має відповідати законодавче регулювання, відзначив Олег Сергейчук. При цьому він окреслив орієнтири, в рамках яких повинен діяти законодавець, виходячи з досвіду конституційного судочинства в Україні. Зокрема, вказав суддя, КСУ неодноразово акцентував увагу на неприпустимості відмови держави від виконання своїх соціальних зобов`язань і визнавав неконституційними положення законів, які фактично скасовували соціальні пільги та гарантії. Разом з тим, правові позиції Суду допускають можливість зміни державою механізму нарахування певних видів соціальних виплат, виходячи з її економічних можливостей, однак ця зміна не повинна переходити конституційні межі, що гарантують належні умови життя особи та її людську гідність. Загалом же тільки дотримання норм Конституції України може сприяти реальному втіленню принципу верховенства права в країні, резюмував у своїй доповіді Олег Сергейчук.

Серед інших тем на конференції обговорювалися основні критеріальні підходи Європейського суду з прав людини, рекомендації Комітету міністрів Ради Європи, резолюції Парламентської асамблеї РЄ, пропозиції Венеціанської комісії, особливості взаємодії органів влади різних країн у контексті впровадження ефективної системи конституційного контролю, співпраця правозахисників з органами влади задля ефективної реалізації принципу верховенства права та інші актуальні питання у сфері забезпечення конституційних прав, що потребують уваги європейської спільноти.

Також у ході візиту до Єревана Олег Сергейчук взяв участь у зустрічі з Президентом Вірменії Сержем Саргсяном, що проходила в рамках офіційного прийому від імені глави держави в Будинку уряду Вірменії, та в зустрічі з Головою Національної Ради Вірменії Овіком Абраамяном.

Крім того, Олег Сергейчук був присутній на презентації книги «Конституціоналізм нового тисячоліття: парадигми реальності і виклики», що відбулася з нагоди міжнародного форуму в Національній галереї Вірменії.

 

На фото зліва : суддя КСУ Олег Сергейчук (в центрі).

На фото справа: Голова КС Вірменії Гагік Арутюнян.

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України