Судді КСУ взяли участь у міжнародній конференції з нагоди 20-річчя Конституційного Суду Азербайджанської Республіки
12.07.2018
6-7 липня делегація суддів Конституційного Суду України у складі Віктора Городовенка та Наталі Шаптали взяла участь у міжнародній конференції у м. Баку (Азербайджанська Республіка), яка була присвячена 20-річчю Конституційного Суду Азербайджанської Республіки, на тему «Правова держава і конституційне правосуддя: цінності та пріоритети».
Захід було організовано Конституційним Судом Азербайджанської Республіки спільно з Венеційською комісією Ради Європи та Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва (IRZ).
Міжнародну конференцію відкрив Голова Конституційного Суду Азербайджанської Республіки Фархад Абдуллаєв. Він наголосив на актуальності теми конференції та висловив сподівання на плідну, продуктивну роботу.
Учасників конференції привітав представник Президента Азербайджанської Республіки Фуад Алескеров, який зачитав вітальне послання від імені Президента Азербайджана Ільхама Алієва.
Привітавши колектив Конституційного Суду Азербайджанської Республіки з 20-річним ювілеєм, Глава держави наголосив на важливій ролі Конституційного Суду в забезпеченні стабільності правової системи Азербайджанської Республіки, її сталого розвитку, інтеграції національного законодавства в сучасну систему міжнародного права і подальшого зміцнення правової культури в суспільстві, а також підкреслив, що Суд став надійним гарантом прав людини в державі.
Перший заступник голови Міллі Меджлісу Зіяфет Аскеров, вітаючи гостей, зазначив, що створення Інституту конституційного нагляду в Азербайджані стало дуже важливим кроком в області розвитку демократичних цінностей в державі.
Під час вітальної промови Голова Венеційської комісії Ради Європи Джанні Букіккіо підкреслив, що основна місія Конституційного Суду полягає в забезпеченні стабільності Конституції та верховенства закону. Він також детально зупинився на рішеннях, прийнятих Венеційською комісією у зв'язку з Азербайджаном. Промовець підкреслив актуальність та своєчасність теми міжнародної конференції, оскільки завданням Конституційного Суду є захист прав та свобод громадян.
В рамках міжнародної конференції «Правова держава і конституційне правосуддя: цінності та пріоритети» суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко виступив з доповіддю на тему «Принцип правової держави в практиці Конституційного Суду України: еволюція та перспективи використання у зв'язку з запровадженням інституту конституційної скарги». Він наголосив, що в теорії права існують різні підходи, пов'язані з принципом верховенства права. Практика Конституційного Суду України, за його словами, свідчить про те, що для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина від свавілля держави Конституційний Суд України частіше застосовує саме принцип верховенства права, реалізуючи його за допомогою основних елементів принципів правової держави і верховенства права та здійснюючи динамічне тлумачення основоположних прав і свобод. Разом з тим, зазначив суддя, Конституційний Суд України одночасно застосовує ці принципи в аспекті однієї і тієї ж мети – захист основоположних прав людини від свавілля держави.
Під час свого виступу Віктор Городовенко проаналізував практику національного конституційного судочинства в аспекті розуміння принципу правової держави та зазначив, що в окремих рішеннях Конституційного Суду України вбачаються ряд правових позицій. На його переконання, практика Конституційного Суду України не виключає спільного застосування принципу правової держави і принципу верховенства права. «Навіть простежується певна тенденція до їх зближення, виходячи з розуміння Судом змісту цих двох принципів», – додав він.
Суддя Конституційного Суду України наголосив на тому, що сьогодні важливим є не абстрактне співвідношення доктрин правової держави і верховенства права, а їх реалізація в якості практичних концепцій для захисту прав людини від свавілля держави в сучасних правових системах. Доповідач підкреслив, що саме з цієї метою в Україні було запроваджено інститут конституційної скарги.
Віктор Городовенко розповів присутнім, що в Україні запроваджено нормативну модель конституційної скарги, тобто, додав він, до Конституційного Суду України подається письмове звернення про відповідність Конституції України закону (його окремих положень), який застосований в остаточному судовому рішенні по справі суб'єкта права на конституційну скаргу. Промовець поінформував учасників заходу, що до Суду вже надійшло понад 750 конституційних скарг, більшість з яких повернуто заявникам на початковому етапі, зокрема, через те, що в них оскаржувалася не норма закону, а конкретне судове рішення.
Однак, підкреслив суддя, аналізуючи конституційні скарги, що надійшли до Конституційного Суду України, можна сказати, що багато з них були обґрунтовані з боку заявників з урахуванням принципів правової держави і верховенства права, зокрема, таких як законність, юридична визначеність, заборона на свавілля, доступ до суду.
Завершуючи виступ, суддя КСУ Віктор Городовенко зазначив, що практика Конституційного Суду України не виключає спільного застосування принципу правової держави, принципу верховенства права і тенденцію до їх зближення. Проте усі ці принципи застосовуються задля досягнення спільної мети – захисту основоположних прав і свобод від свавілля держави. Крім того, ефективність реалізації цих потужних інструментів, за словами промовця, повинна в рази зрости завдяки введенню в Україні інституту конституційної скарги.
В рамках заходу свої доповіді представили уповноважений з прав людини (омбудсмен) Азербайджанської Республіки Ельміра Сулейманова («Ефективні інституційні механізми, що забезпечують рівноправність»), Голова Конституційного Суду Австрійської Республіки Брігітте Бірляйн («Конституційний нагляд: досвід Австрії»), Голова Конституційного суду Словацької Республіки Іветта Мацейкова («Деякі питання конституційного правосуддя»), Голова Конституційного суду Республіки Білорусь Петро Міклашевіч («Конституційне правосуддя в процесі розвитку сучасної правової держави»), Голова Конституційного суду Республіки Чорногорії Драголюб Драшковіч («Конституційний суд Республіки Чорногорії як захисник конституційного правопорядку, прав і свобод людини»), суддя Європейського суду з прав людини Лятіф Хусейнов («Роль Конституційного суду Азербайджанської Республіки в імплементації Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод»), суддя Європейського суду з прав людини Пітер Пакзолай («Діалог між конституційними судами та Європейським судом з прав людини»), суддя Конституційного суду Азербайджанської Республіки Ровшан Ісмаїлов («Забезпечення судового захисту та принцип ефективності в практиці Конституційного суду Азербайджанської Республіки»), суддя Конституційного суду Республіки Сербія Томислав Стойкович («Верховенство права і конституційний судовий нагляд»), Голова Конституційного суду Республіки Македонія Нікола Івановскі «Роль Конституційного суду Республіки Македонія в захисті основних прав і свобод», суддя Конституційного суду Угорщини Імре Йухаш («Питання конституційного своєрідності»), декан юридичного факультету Бакинського державного університету (БДУ) Амір Алієв («Новий погляд на права людини в умовах глобалізації та питання їх захисту»), член Конституційної ради Республіки Казахстан Алібек Темербеков («Звернення судів до Конституційної ради Республіки Казахстан»), Доцент кафедри міжнародного загального права Бакинського державного університету, голова Президії Колегії адвокатів Тургай Гусейнов («Проблеми визнання постанов судів зарубіжних країн в провадженні Конституційного суду Азербайджанської Республіки»).
По завершенню виступів відбулися жваві дискусії між учасниками заходу, в яких взяли участь, зокрема, судді Конституційного Суду України.
Крім того, суддя Конституційного Суду України Наталя Шаптала представила свою доповідь на тему «Філософсько-правові концепції загальнолюдських цінностей, зокрема, правової держави в конституційному судовому процесі». Доповіді суддів КСУ за результатами міжнародної конференції «Правова держава і конституційне правосуддя: цінності та пріоритети» будуть опубліковані у збірнику Конституційного Суду Азербайджанської Республіки.
На завершення міжнародної конференції Голова Конституційного суду Азербайджанської Республіки Фархад Абдуллаєв висловив вдячність усім учасникам за цікаві та надзвичайно інформативні доповіді. Він зазначив, що в рамках заходу відбулися плідні дискусії, зокрема, з питань конституційного судочинства. Фархад Абдуллаєв наголосив, що, з огляду на деякі розбіжності в поглядах учасників дискусії були дійсно цікавими, пізнавальними та продуктивними.
Інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу