Судді КСУ взяли участь у ІІ Всеукраїнських студентських змаганнях з конституційного правосуддя та засіданні круглого столу у Львові

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

 

Судді КСУ взяли участь у ІІ Всеукраїнських студентських змаганнях з конституційного правосуддя та засіданні круглого столу  у Львові

 

 

15 травня 2015 року судді Конституційного Суду України  Микола Мельник, Сергій Сас, Ігор Сліденко,  Петро Стецюк, Станіслав Шевчук, Віктор Шишкін як арбітри взяли участь у ІІ Всеукраїнських студентських змаганнях з конституційного правосуддя, організованих юридичним факультетом Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з Центром конституційних ініціатив за підтримки Конституційного Суду України та Міжнародного фонду «Відродження».

Метою Всеукраїнських студентських змагань з конституційного правосуддя є посилення інтересу студентів до вивчення конституційного права, дослідження практики Конституційного Суду України та закріплення у молоді глибокого розуміння основних інститутів конституційного права, особливої ролі Конституційного Суду в правовій системі України, прагнення до правових цінностей демократичного суспільства.

Співголова оргкомітету, суддя Конституційного Cуду України Петро Стецюк привітав учасників змагань і висловив свою підтримку ініціативі проведення масштабного заходу для молодих правників, наголосивши на тому, що Україна сьогодні потребує конституціоналістів нової генерації, адже «іншого майбутнього, ніж прийдешнє конституційної держави у лоні європейських народів, у нас просто немає. Конституційна сучасна держава, очевидно, немислима без такого важливого інституту як конституційна юрисдикція».

Декан юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Андрій Бойко подякував університетській кафедрі конституційного права, яка минулого року  ініціювала проведення перших Всеукраїнських студентських змагань з конституційного правосуддя,  та суддям Конституційного Суду України, які підтримали цю ідею та охоче погодилися взяти участь у заході.

Модератор заходу, голова Центру конституційних ініціатив, доцент кафедри конституційного права ЛНУ ім. Івана Франка Сергій Різник повідомив, що за підсумками відбірного етапу змагань, в якому взяли участь команди провідних правових шкіл України, за перемогу в дебатах змагатимуться 8 команд.

Виступи студентів оцінювало журі, до складу якого ввійшли судді Конституційного Суду України Микола Мельник, Сергій Сас, Ігор Сліденко,  Петро Стецюк, Станіслав Шевчук, Віктор Шишкін та Постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді України  Анатолій Селіванов.

Після півфінальних поєдинків у фінальних дебатах зійшлися команди «Перший Уряд» Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» та «Dominus Litis» Львівського національного університету імені Івана Франка. За результатами таємного голосування з рахунком 4:3 перемогу здобула команда «Перший Уряд».

Підбив підсумки змагань голова журі, суддя Конституційного Суду України Віктор Шишкін, який відзначив високий рівень підготовки та  представлення команд і привітав переможців.

Учасникам ІІ Всеукраїнських студентських змагань із конституційного правосуддя вручили почесні грамоти, а учасники команд-фіналістів вибороли право стажуватися в Конституційному Суді України. Крім того, на запрошення Голови Конституційного Трибуналу Республіки Польща Анджея Жеплінського переможці дебатів – команда НУ «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» «Перший Уряд» відвідає Конституційний Трибунал Польщі, де ознайомиться з роботою польських конституціоналістів.

 16 травня 2015 року судді Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор Микола Мельник, кандидат юридичних наук Сергій Сас, доктор юридичних наук, доцент, старший науковий співробітник Ігор Сліденко, кандидат юридичних наук, доцент, доктор права Петро Стецюк, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАПрН України Станіслав Шевчук та кандидат юридичних наук Віктор Шишкін взяли участь у засіданні круглого столу на тему «Теоретичні та практичні проблеми конституційного правосуддя в Україні», що відбувся  у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

У заході взяли участь Голова Конституційного Суду Литви, професор, доктор права Дейнюс Жалімас, Постійний представник Верховної Ради України в Конституційному Суді України, академік НАПрНУ, доктор юридичних наук, професор Анатолій Селіванов, провідні науковці в галузі юриспруденції та права: доктор юридичних наук, професор Андрій Бойко, кандидат юридичних наук, доцент Любомир Бориславський, доктор юридичних наук, професор Павло Гураль, доктор юридичних наук, професор Петро Рабінович, доктор юридичних наук, професор Юрій Волошин, доктор юридичних наук, професор Олег Марцеляк, доктор юридичних наук, професор Владислав Федоренко та інші.

Відкрив засідання декан юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Бойко. Він  зазначив, що тематика круглого столу зібрала фахове середовище правників-конституціоналістів найвищого рівня та молодих юристів, тому коло проблемних питань, винесених на обговорення, досить широке, починаючи від складу суддів Конституційного Суду України, окремих повноважень КСУ, тлумачення Основного Закону України до проблем запровадження конституційної скарги тощо.

З вітальним словом звернувся до учасників засідання ректор університету, професор, доктор філософських наук Володимир Мельник. За його словами, проведення круглого столу зумовлене необхідністю дискусій щодо теоретичних і практичних проблем конституційного правосуддя в Україні, зокрема його філософії та ідеології. «Очевидно, університетське середовище є найбільш адаптивним до цього. І Львівський університет у майбутньому може стати тим майданчиком для дискусій, де обговорюватимуться  найбільш гострі й  актуальні проблеми а галузі конституційної юстиції», – сказав ректор.

Співголова оргкомітету круглого столу, суддя Конституційного Суду України Петро Стецюк наголосив, що не випадково засідання круглого столу з конституційного правосуддя відбувається саме у Львівському університеті, адже він славний своїми правовими традиціями. «Біля витоків національної доктрини конституційного контролю лежали праці відомого професора Львівського університету Станіслава Дністрянського, який у своєму (авторському) конституційному проекті (проект Конституції ЗУНР) ще в 1920 році передбачив спеціальний орган конституційного контролю», – зауважив суддя.

З доповіддю на тему «Забезпечення дієвості Конституції: роль Конституційного Суду» виступив Голова Конституційного Суду Литовської Республіки професор, доктор права Дейнюс Жалімас. Литовський конституціоналіст наголосив, що одним із пріоритетних завдань Конституційного Суду є демонстрування потенціалу Конституції, забезпечення її динамічної інтерпретації. «Вона має бути достатньо гнучкою, щоби відповідати сучасним викликам, жити відповідно до еволюції держави, створюючи можливість для зміни й водночас зберігаючи стабільність основних конституційних принципів», - переконаний Дейнюс Жалімас. За його словами, з досвіду Литви для України найголовніше – це закріпленість у Конституції геополітичного курсу держави, яка обрала шлях євроінтеграції і має намір дотримуватися європейських і трансатлантичних цінностей.

У ході круглого столу учасники обмінялися науково-практичною інформацією з актуальних питань конституційного правосуддя, зокрема ролі і повноважень Конституційного Суду в контексті пострадянського минулого та європейського майбутнього, поділилися міжнародним досвідом досягнення практичних результатів у сфері забезпечення верховенства Конституції, обговорили широке коло інших питань, які стосуються проведення реформ у правовій системі України, а також шляхів гармонізації законодавства відповідно до стандартів ЄС.

 

 

 

 

 

 

Підготовлено за матеріалами Центру конституційних ініціатив.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України