17 грудня 2024 року
14 грудня відбувся семінар, присвячений ролі та використанню amicus curiae у конституційному провадженні. Захід, організований Конституційним Судом України у співпраці з Проєктом „Підтримка національних стейкхолдерів через покращення доступу до конституційної юстиції“ Програми підтримки ОБСЄ для України, відбувся у змішаному форматі. У ньому взяли участь судді Конституційного Суду України, провідні правники, міжнародні експерти, представники Секретаріату Суду, помічники та наукові консультанти суддів Суду.
Під час заходу учасники обговорили, як висновки незалежних експертів можуть сприяти підвищенню якості правосуддя, посилити ефективність судових рішень та розширити взаємодію між судом, громадськістю й правничою спільнотою.
Семінар відкрив суддя Конституційного Суду України Олександр Петришин, який акцентував на значенні amicus curiae як інструменту, що сприяє ухваленню якісних та аргументованих судових рішень. Віктор Бесчастний, керівник Секретаріату Суду, зазначив, що співпраця з Програмою підтримки ОБСЄ для України відіграє важливу роль у впровадженні сучасних стандартів судової практики. Він підкреслив, що такі заходи є ефективною платформою для обміну досвідом та формування незалежних і обґрунтованих підходів у роботі суду. Олександр Водянніков, старший проєктний співробітник Програми підтримки ОБСЄ для України, відзначив ключову роль міжнародного досвіду для адаптації кращих практик в Україні.
Під час першої сесії учасники, серед яких судді Конституційного Суду України Віктор Городовенко, Алла Олійник, Олександр Петришин, а також спеціальний радник КСУ, Голова Конституційного Суду Грузії (2006–2016 рр.) Георгій Папуашвілі, обговорили міжнародний досвід використання amicus curiae у практиці Європейського суду з прав людини, Суду справедливості ЄС та конституційних судів інших держав.
Основна увага була приділена ролі та механізмам застосування amicus curiae у конституційних провадженнях Конституційного Суду України. Учасники наголосили на важливості залучення громадськості та правничої спільноти до процесу формування юридичних позицій КСУ.
Друга сесія була присвячена аргументації висновків amicus curiae та відображенню їх у рішеннях Конституційного Суду України. Судді КСУ Оксана Грищук, Василь Лемак, Олег Первомайський та спеціальний радник Конституційного Суду України, суддя Конституційного Трибуналу Польщі у відставці Мірослав Гранат наголосили на необхідності чіткої, обґрунтованої та зрозумілої аргументації у висновках для ефективного використання їх при ухваленні рішень.
Учасники сесії „Інституціоналізація діалогу з правничою спільнотою: роль Науково-консультативної ради при Конституційному Суді України“ наголосили на важливості двостороннього діалогу між юридичною спільнотою та Конституційним Судом, а також підкреслили, що юридичні висновки є важливим інструментом для формування обґрунтованих рішень. Обговорили критерії формування складу НКР, механізми залучення експертів до підготовки висновків у справах, які розглядає Суд. Учасниками цієї дискусії були: суддя КСУ Сергій Різник, суддя Суду, голова комісії з питань наукового забезпечення Оксана Грищук та голова НКР КСУ Юрій Барабаш.
Модерували захід старший проєктний співробітник Програми підтримки ОБСЄ для України Олександр Водянніков, професор Ужгородського національного університету Михайло Савчин, завідувачка кафедри конституційного права ЛНУ імені Івана Франка Олена Бориславська.
Наостанок учасники зазначили, що семінар став ефективною платформою для обміну досвідом, налагодження діалогу між суддями, правничою спільнотою та міжнародними експертами. Вони наголосили на важливості подальшого розвитку механізмів використання amicus curiae як інструменту, що підвищує якість і обґрунтованість судових рішень.
Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу