ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
Судді КСУ Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко взяли участь у XVII-Міжнародному конгресі з європейського та порівняльного конституційного права
Судді Конституційного Суду України Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко протягом 16–18 жовтня 2015 року взяли участь у ХVII Міжнародному конгресі європейського та порівняльного конституційного права «Конституційні суди та суди загальної юрисдикції: співпраця чи конфлікт», що відбувся в м. Регенсбург (ФРН). Захід був організований професором Університету Регенсбурга Райнером Арнольдом, професором Університету Регенсбурга, Президентом Асоціації викладачів цивільно-процесуального права Німеччини, Австрії та Швейцарії Гербертом Ротом та за сприяння Німецького фонду міжнародного правового співробітництва.
Метою конгресу було обговорення важливих теоретичних та практичних аспектів взаємодії між конституційними судами та судами загальної юрисдикції.
У заході взяли участь представники органів конституційного контролю таких країн, як Албанія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Вірменія, Грузія, Латвія, Молдова, Польща, Румунія, Словаччина, Туніс, Чорногорія.
Серед науковців, які долучилися до роботи конгресу, були вчені з Університету Зелена Гура та Університету імені Адама Міцкевича у Познані (Польща), Університету Тузла (Боснія і Герцеговина), Університету Пітешті та Університету Сібіу імені Лучіана Блага (Румунія), Університету Короля Хуана Карлоса (Іспанія), Університету Перуджі та Болонського Університету (Італія), Еребруського університету (Швеція), Державного університету Молдови, Університету Осло (Норвегія) та інших навчальних закладів. Також у заході взяли участь украънські науковці Наталія Мушак (Національна Академія правових наук України), Володимир Кампо (суддя Конституційного Суду України у відставці) та Віктор Муравйов (Національний університет імені Тараса Шевченка).
Конституційний Суд України в Регенсбурзі представляли судді КСУ Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко.
На відкритті конгресу з вітальним словом до учасників звернулися організатори, а також п. Юлія Іліопулос-Странгас (Греція) – Президент Асоціації Європейського публічного права, п. Евгеній Танчев (Болгарія) – Віце-президент Венеційської комісії Ради Європи, п. Ейвінд Сміт (Норвегія) – Віце-президент Міжнародної Асоціації конституційного права.
Cуддя Конституцйного Суду України Станіслав Шевчук виступив з доповіддю щодо особливостей взаємодії між Конституційним Судом України, Верховним Судом України та іншими Вищими судами у нашій державі. Увагу присутніх було акцентовано на тому, що Конституція є актом установчої влади Українського народу, а тому всі суди загальної юрисдикції повинні її застосовувати під час здійснення правосуддя. «Водночас ті питання, які суди не можуть вирішувати при простому нормозастосуванні, покликаний розглядати Конституційний Суд України, якому належить найважливіше місце у гарантуванні прав і свобод громадян у вітчизняній правовій системі», - продовжив суддя. За його словами фактично Конституційний Суд України через ухвалення рішень забезпечує уникнення конфліктів між судами різних інстанцій та юрисдикцій.
Станіслав Шевчук зауважив, що єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні вирішує складні питання стосовно стандартів визначення конституційності законодавчих обмежень основних прав і свобод громадян. Також було наголошено на проблемі загальнообов’язковості рішень Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення Основного Закону та законів України.
Суддя Конституційного Суду України Ігор Сліденко виступив з доповіддю на тему «Деякі міркування про взаємодію і співробітництво між конституційними судами та судами загальної юрисдикції». За його словами «з погляду теорії права є кілька причин, які ведуть до співпраці між конституційними судами та судами загальної юрисдикції, і ці причини дають відповідь на питання, чому немає конфлікту між судами, але є співпраця».
«Природа спеціального органу конституційного правосуддя визначає взаємодію і співпрацю між конституційними судами та судами загальної юрисдикції», - відмітив суддя. Він наголосив, що цей орган об'єднує дві гілки влади, виконавчої та законодавчої, для реалізації арбітражної функції, і, якщо це необхідно, з метою запобігання можливих кризових ситуацій у діяльності державного механізму.
Суддя Конституційного Суду України зауважив, що на сьогоднішній день суди є основними інституційними гарантіями прав і свобод. Ігор Сліденко додав, що концепція прав і свобод, реалізована в британському конституціоналізмі, передбачає шлях, щоб захистити їх. «Таким чином, зв'язок між інститутом конституційного контролю та звичайними судами припускає використання одних і тих же інструментів для забезпечення прав і свобод, - продовжив доповідач, - а інші принципи, характерні для європейського права, призвели до створення спеціального органу, який виконує функцію конституційного контролю в системі вищих державних установ».
Завершуючи свою доповідь, Ігор Сліденко наголосив, що проблема європейського конституційного контролю – в гіпертрофованому розділі про права і свободи, і гірше, коли позитивні і негативні права змішуються в результаті політичної доцільності, і орган конституційного контролю повинен забезпечити обох. «У цьому випадку роль конституційного контролю, безумовно, унікальна, тому що він оптимізує текст конституції, яка недостатньо розвинена в плані правової доктрини», - додав суддя.
Відповідно до програми заходів відбулася низка семінарів, під час яких обговорювалися актуальні питання конституційного судочинства в європейських державах.